Moi.Oon ollut erään kaupunkin palveluksessa nyt jokunen vuosi(kotoisin Virosta) mut vakipaikka ei irtoa,tääläpäin yleensäki hyvin harvoin näin tapahtuu(kaupunkin työvoimapoliitikka).Kokoaja vaan tehtään uusi määraaikainen sopimus.Oon viime aikoina ruvenut ajatelema lomittusyrittäjyyten aloitusta.Onko kokemuksia,neuvoja jne.Kiitos etukäteen
lomittusyrittäjä?
kristo33
173583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
yrittäjiä, vaan toimivat kaupungin palveluksessa. Jatka vaan määräaikaisten sopimusten kanssa. Työtä varmaan riittää kuitenkin. Toinen vaihtoehto on muuttaa toiselle paikkakunnalle, jossa mahdollista päästä vakinaiseksi.
Voi typerys et taida elää 2000lukua. Sanoppa yksikin kuntasektorin ammattiala missä ei voi toimia yrittäjänä??? ymmärrän että olet "entinen" taidat enisenä pysyäkin monestakin hommasta .
Jos ryhdyt lomitusyrittäjäksi ilman muuta yritystoimintaa ja teet töitä vain kunnalle, niin verottaja tulkitsee asian veronkierroksi ja paluttaa sinut palkansaajaksi. Tästähän on rajanvetoa ollut metsureita koskien, pelkkä sahan omistaminen ei ole riittänyt tulkintaan itsenäisestä yrittäjästä!
Tilanne muuttuu, jos teet muutakin kuin lomitustyötä.
tarkoituksena oliski tarjoa kaikkea maataouten liityvä.Lomitustyön lisäksi.
Että on toimeksiantajia enempi kuin yksi..eli muutama tila ... eikä se olekkaan oikeaa lomitysyrittämistä jos kunta on vain työn tilaaja. mulla ainakin 95% on laskutus suoraan tilaa, ja se hakee osalle laskua korvauksen sitten kunnalta
totta kait voit rueta tarjoamaan yksityisesti oman yritystoiminnan alla lomituspalveluja kaupungeille, kunnille ja suoraan viljelijöille. Suomessa on lomitusyrittäjiä luultavasti useita kymmeniä. Mutta töitä on varmasti halukkaille!!
TSemppiä ei saa lannistua ensimmäiseen vastaan sanojaan
En varmaan lannistu,luin siitä mahdollisuutesta ja tuntuu melko hyvältä,jos siihen liitäis viellä muitaki maatalouten liityviä palveluja(peltotöitä,rehuntekoa ym,ym)sit uskoisin,että pärjäämismahdollisuutet ovat kohtalaisen hyvijä.Sellaisia yksityisiä lomittaja on kuulema noin 50 suomessa.Lähinnä metsästän sitä,että onko joku enemmän perillä aihesta?
Tarkoitus ei ollut kyllä lannistaa. Ihan uusi juttu minulle. Vakuutusmaksut on ainakin varmaan tosi suuret kun ajattelee mitä vahinkoja voi saada aikaan... Mutta niinhän ne on muillakin yrittäjillä. Palkkatyössä pääsee kyllä helpommalla, vaikka olisi pätkätöitäkin.
Kukapa sitä kieltää perustamasta vaikka omaa lomapalveluyritystä, kun tila maksaa viulut mutta päästä Melan maksamaksi yrittäjäksi onkin jo toinen juttu!
Töitä varmasti riittää mutta riittääkö halukkaita maksajia.
Jos haluaa päästä noin kympin tuntipalkkaan, tulee alvillinen tuntiveloitus olla noin 25 euroa, josta täytyy maksaa alvit vakuutus- ja eläkemaksut ja omat lomapäivät yms.
Varmaan on kaikenlaisia kustanuksia ja ilmeisesti yli 50% tuloista menee erilaisin maksuihin/veroihin.Mutta sit oon kumminki oon itse vastuussa omista puuhista enkä kunnan hinatavana ja työnettävänä.Elämässä täytyy riskeja otta,jos ei kokeiele niin ei sitä tiedä..
tänä päivänä noita pätkätöitäkään ei saa teettää aivan mahottomia vuosi määriä, siinäkin tule katto vastaan. osa-aikaisen edutkin on huomattavasti huonommat kuin vakinaisella.
Jos kuulut liittoon, niin soita sinne ja kysy asiasta. Tässä maassa virolaisia kusetetaan tasantarkkaan lomatoimistoissa niin kauan kun sallit sen jatkuvan.
Tsemppiä eteenpäin, päätitpä mitä vain.
Yksi mahdollisuus jota kannattaisi harkita, jos on tullut jo tuttuja tiloja rinkiin, on myydä heille oma työpanoksesi. Perustat toiminimen ja alat sen alla harjoittaa lomituksia ja muita tilojen töitä.
Ja Mela korvaa tilalle yritykseltä ostettua tuntia kohden 20.63€ joten kovinkaan paljon alle tuon ei kannata ainakaan lomitustunteja hinnoitella. Ts. sama tuntihinta läpi vuorokauden sekä pyhinä.
Lomatoimisto taitaa kumminkin määritälle tilalle maksimi tuntimäärät jota voi laskuttaa melan tuntikorvauksilla.
www.mela.fi sivuilta löytyy jotain juttua lomitusyrittäjyydestä
just,kyl uskoisin,että töitä löytyis,ei itsekehuja mut oon hyvässä maineessa mikä ilmeisesti helpotta asja.(toivotavasti).Mela.fi sivuilla on vaan vähesen mainittu aiheesta mutta ei mitään konkreetistä.Sieltä sen päähänpiston sain
Mieheni perusti toiminimen tehdäkseen traktoriurakointia, lähinnä lumitöitä ja erilaisia maataloustöitä. Oli myös vuosien saatossa tehnyt satunnaisia lomituksia vanhempiensa ja tuttaviensa tiloilla kunnallisen lomatoimiston kautta. Kuuli sitten yrittäjäystävältään, että jatkossa kannattaisi tehdä lomitushommat toiminimellä. Sai työntekijänä tuntipalkkaa 7,45 €/h ja yrittäjänä saa samasta työstä korvausta 20,63 €/h alv:n. Tekee hommat edelleen samaisen kunnan piikkiin. On kuitenkin otettava huomioon, että on maksettava lakisääteinen yel-maksu ja jonkinmoisia vakuutuksiakin on syytä olla. Lisäksi on huolehdittava kirjanpidosta, joka tosin ammatinharjoittajalla on melko yksinkertaista, mutta jos on yhtään epävarma, niin on syytä käyttää tilitoimistoa, koska sieltä saa tarvittaessa neuvoja. Arvonlisävero on tilitettävä kuukausittain ja ennakkoverot maksettava arvioidun liikevaihdon perusteella. Mieheni kohdalla lomitus yrittäjänä on ainakin kannattavampaa kuin palkollisena, mutta kyseessä on vain pieni sivubisnes. Kannattaa varmaan kysyä neuvoja yrityksen perustamiseen esim. kunnan elinkeinoasiamieheltä tai työvoimatoimistosta ja koettaa selvittää yritystoiminnan kannattavuutta. Riippuu varmaan aika paljon siitä, miten paljon töitä saa.. Kunnalle ainakin yrittäjän käyttö lomittajana on helpompaa, kun ei tarvitse maksaa työntekijän vakuutuksia ja työeläkettä eikä tehdä ennakonpidätyksiä.
Kyllä nuo ovat murheista pieneimpiä mitä mainitsit, kyllä lomatoimistolle on mahrottomasti etua kun yrittäjällä saa teettää vaikka 18 tunnin päiviä ja olla käyttämättä tai akäyttää 31 pv kuukaudessa. Vakinaisille on taattava koko ajan tasaisesti työtä ja asillisin leoajoin... ei se palskanlaskenta ole vaiva eikä kulu yhtäään kunnalle.. Hei oletteko te yrittäjähenkisiä ollenkaan, vai kommentoitteko vain kunsana lomitus on siinä??
jos ei sivubisneksenä kasvata vähintään hamppua tai pyöritä ilotaloa tms.