Matkakuume puraisi eikä siihen näytä olevan muuta lääkettä kuin lähteä Goaan.
Viisumista:
Kuinka kauan viisumin saanti kestää ja kuinka paljon se maksaa?
Onko siihen merkittävä tarkat saapumis -ja lähtöpäivät?
Itse olen lähdössä joko äkkilähtöä kytäten tai halvan lennon sattuessa kohdalle joten en osaa sanoa tarkkaa päivämäärää vielä.
Lennoista myös:
Äkkilähtöjä näyttäisi löytyvän tasaisin väliajoin kohtuullisilla hinnoilla, sisältäen jopa jonkinlaisen majoituksen mutta en ole onnistunut löytämään kohtuuhintaisia lentoja Goaan.
Haluaisin nimittäin majoittua etelä-goaan jonnekin rantamajaan tai vastaavaan edulliseen paikkaan ja näin ollen tarvitsisin vain lennon sinne ja takaisin. Onko jollain heittää vinkkiä mistä löytyisi halvat lennot Goaan?
Viisumista:
Kuinka kauan viisumin saanti kestää ja kuinka paljon se maksaa?
Onko siihen merkittävä tarkat saapumis -ja lähtöpäivät?
Itse olen lähdössä joko äkkilähtöä kytäten tai halvan lennon sattuessa kohdalle joten en osaa sanoa tarkkaa päivämäärää vielä.
Lennoista myös:
Äkkilähtöjä näyttäisi löytyvän tasaisin väliajoin kohtuullisilla hinnoilla, sisältäen jopa jonkinlaisen majoituksen mutta en ole onnistunut löytämään kohtuuhintaisia lentoja Goaan.
Haluaisin nimittäin majoittua etelä-goaan jonnekin rantamajaan tai vastaavaan edulliseen paikkaan ja näin ollen tarvitsisin vain lennon sinne ja takaisin. Onko jollain heittää vinkkiä mistä löytyisi halvat lennot Goaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
jos lähdet äkkilähdöllä niin eikös se matkatoimisto järjestä silloinkin sen viisumin sulle niinkuin muillekin matkanjärjestäjien operoimille reissuille!?
jos taas meet ns reppumatkaajana niin lisätietoja viisumiin liittyen voit lukea helsingissä toimivan intian suurlähetystön sivuilta
http://www.indianembassy.fi/
myös intiakeskuksen sivuita pääset katsomaan mitä hakemuksessa kysytään ja tulostamaankin
hakemuksen.
http://www.intiakeskus.fi/html/viisumit/viisumit.html
Tjäreborg ei ainakaan järjestä matkalaisille viisumeja, elle matkaa ole ostanut USEITA viikkoja ennen lähtöä. Itse haimme viisumit suoraan lähetystöstä, jossa käsittelyaika on viisi arkipäivää. Eli hyvin nopeasti saa, vaikka äkkilähdölle. Jos vielä kiireemmällä olet lähdössä, on sinulla mahdollisuus ostaa ns. pikaviisumi joka maksaa tavallisen viisumimaksun (50€) lisäksi 43€.
Kiitos vastauksista... nyt helpottui hieman matkan suunnittelu jos kerta viisumin saa viidessä päivässä.
Täytyy vaan toivoa että osuu hyvä äkkilähtökin kohdalle!
Matkatoimisto järjestää viisumin, jos matkaan on vähintään 5 viikkoa. Viisumin saa viikossa hintaan 50 e. Pikaviisumin saa odottaessa ja hinta on 95 e. Kannattaa katsoa ne Intian suurlähetystön aukioloajat viisumia varten tarkkaan.
Moi, Goalle tuntuu löytyvän melkeen koko kauden edullisia peruutuspaikkoja 400-800e/2vko, ja näissä hinnoissa on yleensä hotelli mukana. Näihin hintoihin ei reittilentoja helposti löydä. Suomalaisista matkanjärjestäjistä ainakin Finnmatkat myy Goalle myös pelkkää menopaluulentoa joissa hintaan kuuluu 1 hotelliyö.
Moni tuntuu unohtavan ettei sitä pakettimatkaan kuuluvaa hotellia tarvitse kokoaikaa käyttää varsinkin kun matka on yleensä halvempi kuin pelkät lennot olisivat. Jos on reissussa alle kuukauden niin pakettimatka tulee hinnaltaan samanhintaiseksi tai jopa halvemmaksi kuin reittilento ja paljon helpommaksi varsinkin jos oleskelee pelkästään Goalla tai lähistöllä.
Jos itse ostaisin vaikka normaalihintaisen 2vkon hotelliloman candolim-calangute-baga akselilta, en siellä varmasti 2 yötä enempää olisi, niin paljon parempia paikkoja löytyy niitä pohjoisemmilta rannoilta ja myöskin etelä-goalta (varsinkin Agonda ja Palolem. 3-10e/yö/huone tai mökki löytyy joka pulelta goaa eli majoitus ei tule kalliiksi varsinkin jos jaat vielä kämpän jonkun kanssa. Hyvää matkaa.
Itellä takana yhteensä n.6kk Goalla ja vielä joskus uudestaan..
Heh, niin me olemme erilaisia kaikki... minun mielestäni se matka reittikoneella on tärkeä ja omalla tavallaan ihana osa matkaa :) ja saa viettää vaikka Mumbaissakin pari yötä vaikka Goalle tähtääkin. Ja muutenkin en perusta Finnairin lennoista niin lama- kuin reittilennoistakaan eli jatkossakin aion matkustaa muilla yhtiöillä vaikka aikaa kuluukin hivenen enemmän. Toisaalta taas saa myös enemmän kokemuksia... Saa jo matkustaa intialaisten seurassa euroopan stopilta eteenpäin ja kyllä olen aina viihtynytkin Intiassa 1-3kk kerralla. Tammikuussa taas...
Mutta ideasi oli hyvä niille jotka tosiaan haluavat vain Goalle ja sinnekin alta aikayksikön.
niinpä niin