Mikä softa julkaisuun?

Tervehdys kaikille!

Mitä softaa suosittelisitte print, cd-rom/DVD ja online julkaisuun, jonka tiedot raavitaan tietokannasta?
Olisi näppärää löytää yksi, joka suoriutuu näistä kaikista. Kyseessä on tuoteluettelo, jossa online käyttäjiä ei ole satoja samaan aikaan. Tietokannassa on enimmillään alle 100 saraketta per taulukko.
3508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mysql.

-Ilmainen
-Kattava
-Helppo
-Nopea
-Hyvä tuki, materiaalit, oppaat jne..

Äänestä
  • Vaikka kysymys olikin tällä palstalla niin toki tuohon tarvitaan muutakin kuin tietokanta.

    LAMP on kokonaisuus joka sisältää seuraavat ohjelmistot: Linux, Apache, MySQL and PHP

    http://www.linuxforum.com/lamp-manual.php

    Äänestä

  • paletti. kirjoitti:

    Vaikka kysymys olikin tällä palstalla niin toki tuohon tarvitaan muutakin kuin tietokanta.

    LAMP on kokonaisuus joka sisältää seuraavat ohjelmistot: Linux, Apache, MySQL and PHP

    http://www.linuxforum.com/lamp-manual.php

    Hiukan haastava juttu tuo on LAMPillakin. CD/DVD -versio tietysti voi olla selainpohjainen jos näkee hiukan vaivaa sen suhteen, miten selain komennetaan sivut näyttämään. Tällöin sekä online- että romppuversiosta olisi selvitty kun tietokannasta generoidaan yksinkertaisella PHP-skriptillä HTML ja romppuun liitetään lisäksi autoplay. Isompi haaste on tehdä printtiversio joka oikeasti näyttää tuoteluettelolta eikä printatulta nettisivulta. Sisällysluetteloiden yms generointi vaatii hiukan enemmän vaivaa. Jos vaatimukset ovat yksinkertaiset, hyvin mietitty CSS toki voi riittää - tosin sillä aika hurjalla oletuksella, että mikä tahansa selain näyttää sivut oikein.

    Printtiversion suhteen siis halvin ratkaisu on tyytyä siihen mitä selain näyttää, keskihintainen ratkaisu on käyttää jotain Crystalin tapaista raporttisoftaa ulkoasun tekemiseen ja kallein ratkaisu on hankkia ihan oikea julkaisujärjestelmä, joka hoitaa kaikki kolme kunnolla. Jälleen kerran siis kysymykseen mikä on paras vastaus riippuu siitä, montako nollaa hintalapussa saa olla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petszku kirjoitti:

Tervehdys kaikille!

Mitä softaa suosittelisitte print, cd-rom/DVD ja online julkaisuun, jonka tiedot raavitaan tietokannasta?
Olisi näppärää löytää yksi, joka suoriutuu näistä kaikista. Kyseessä on tuoteluettelo, jossa online käyttäjiä ei ole satoja samaan aikaan. Tietokannassa on enimmillään alle 100 saraketta per taulukko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu