Hei mietittytti vähän yks päivä kun miks ei niistä munista ei ole tullu VIELÄKÄÄN mitään vaikka se on hautonu 3 viikkoa ja 3 päivää niitä munia. Mut eilen kun naaras lintu oli ulostamassa niin mä avasin siitä pesästä se kattoluukun ja halusin tarkistaa että onko ne hedelmöityneitä otin yhen käteen valaisin sitä lampulla ja todesin että se on tyhjä =(. sitten otin toisen niin valaisin sitäkin lampullan niin sielä oli jotain ja kun käänsin sitä kämmenellä niin se käänty taikaisin miten olikin siis se muna. Jos sielä on jotain miks ne ei KUORIUDU? >:/
Voisitteko kertoo kun en oo varma
1
377
Vastaukset
- -M-
Haudonta-aika voi vähän vaihdella muutaman päivän sinne tänne esim huoneen lämpötilan mukaan.
Lisäksi munat kuoriutuvat siinä järjestyksessä kun ne on munittu, ja unduhan munii yleensä joka toinen päivä. Jos siis se ensimmäinen muna oli hedelmätön on ensimmäinen poikanen odotettavissa vasta kun sen toisen munan muninnasta on kolmisen viikkoa, seuraava taas siitä parin päivän päästä jne. Eli isossa undupesyeessä voi vanhimmalla ja nuorimmalla poikasella olla jopa pari viikkoa ikäeroa. Kannattaa siis odotella ihan rauhassa niin kauan kuin emo niitä munia ylipäätään haluaa hautoa, jossain vaiheessa se kyllä luovuttaa jos mitään ei kuulu säällisessä ajassa.
Mahdollista on tietysti sekin että poikaset ovat syystä tai toisesta kuolleet kesken kehityksen kuoren sisään jolloin ne eivät tietenkään kuoriudukaan vaikka tumma sisältö läpivalaisussa näkyykin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155