Kuinka paljon paremmat ovat 3-tie erillissarjat verrattuna 2-tie erkkoihin. Hintaahan on enemmän mutta sillä ei ole niin väliä jos 3-tie kajareissa saa oikeesti vastinetta suuremmalle sijoituksella. Eli siis lyhyesti ovatko 3-tie sarjat hintansa arvoisia ja ehdotuksia myös hyvistä 3-tiesarjoista
3-tie
kaiuttimet
7882
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kateelliset alkavat vinkua että älä ihmeessä osta. Muta osta kuitenkin, jos laadukkaan ostat. Itellä oli Caliberin eräs LAADUKAS 8" 3-tie, jotai ei taida edes suomesta saada. Ainakaan silloin ei mistään löytynyt. Äänenlaatu ihan toista luokkaa kuin paremmissakin 2-tiesarjoissa. Ja bassoakin hakkasi hyvin 2x 8" elementtiä tukevasti asennettuna ja 2x120w sai jatkuvaa tämä sarja
tämä sarja nyt sitten näyttää olevan myynnissä autostudiolla. Tätä ainakin voin suositella.
http://www.autostudio.fi/product_info.php?cPath=21_23_24&products_id=993
Jos mietitään että ostat 2- ja 3-tie erillissarjat, jotka ovat komponenteiltaan laadullisesti tasavertaiset. Voisi kuvitella 3-tie erilissarjan olevan parempi, jos käyttää valmistajan toimittamia passiivisuotimia.
Toisaalta paremman äänenlaadun saat, jos ajat sarjaa aktiivisena. Tämäkään ei ole niin sanottua, mutta kai yleisesti voi näin sanoa.
Tämä ajatusmaailma tarkoittaa sitä, että aktiivinen 3-tie erillissarja pitää osata säätää. Eli tarvitaan tarpeeksi monipuoliset suotimet jakojyrkkyyksien ja taajuuskaistojen osalta.
Ja pitää todeta, että aktiivisen 4-tie(3-tie erillissarjan ja subin) sarjan säätäminen ei ole todellakaan mikään aloittelijan homma.
summa summarum... Jos et omaa kokemusta aktiivisen sarjan säätämisestä/yleisesti ääniteknisistä asioista kannattaa valita passiivinen ratkaisu. Passiivisen ratkaisun kanssa kunnon asennus ja elementtien oikeanlainen sijoittelu ovat kriittisiä.
Eli mitä enemmän elementtejä, sen vaikeampi saada toimimaan. Mutta kunnon asennuksilla ja perehtymällä järjestelmän säätöihin voi saada paremman äänentoiston, kun 2-tie sarjalla.
Tälläistä täältä....
aloittelijalta... Jos 3-tiesarjaa soittaa passiivisena, jota ounastelen kysyjän tekevänkin, niin koko kompleksin säätäminen ei ole kovinkaan vaikeaa. tosin jos kysyjä sitä aktiivisena haluaa soittaa, niin sitten tarvitaan jo 7 kanavainen vahvari, ja siitä vaan säätelemään. Tosin vain idiootti toimisi noin.
jos kysyjä haluaa soittaa vahvarilla 3-tiesarjaa aktiivisena subia. Tosin mitä järkeä on soittaa 3-tiesarjaa aktiivisena kun siinä tulee mukana suotimet. Sitä tarkoitin, en muuta.
3-tie(tai 2-tie, kattoo ny kumman ostaa) passiivisena mukana tulevilla suotimilla ja sitten subbaria eli 4-kanavainen vahvistin olisi kanssa ostettava jossa riittää tehoa subille sillattuna ja 2 muulla kanavalla riittää tehoa etukajareille.
et todellakaan halua passiivista.
Vaikkakin säästypähän rahat passiivisessa, kun ei tarvi kuin 2-kanavaisen vahvarin.