Meidän toinen kisu, reilun vuoden ikäinen leikattu tyttökissa tärisee. Tätä ilmenee melkein päivittäin, joskus voi olla pitempiäkin taukoja, yleensä silloin, kun kisu makoilee, alkaa nukkumaan. Kyse ei ole unennäöstä sillä kisu ei ole vielä syvässä unessa. Aivan kuin tärisisi kylmästä vaikka ei olisi kylkä, eikai normaalissa huoneenlämmössä luulisi olevan kylmä. Säälittää vaan niin niin ku pikkunen tärisee ja vapisee ku haavanlehti. Tärinää on muilloinkin kuin vain nukkuessa mutta harvemmin, kuitenkin aina kisun ollessa paikallaan. Onko muilla vastaavaa kokemusta?
Kissa
tärisee
8572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ku vein ekoja kertoja meijän kissaa ulos valjaissa nii se saatto täristä. Esim ku tuli joku ihminen vastaan nii saatoin ottaa sen syliin nii tunsin että se tärisi.. Taisi pelätä jotain. Joskus myös kylmässä ilmassa se tärisi.
Jos kissa tärisee usein ilman selvää ärsykettä, kyseessä on todennäköisesti sairas kissa. Mutuna veikkaan neurologista vikaa.
Jos rakastat kissaasi, anna eläinlääkärin tutkia se!
rokotuttamassa kisu ja samalla kysyttiin asiasta, mutta lääkäri ei osannut oikein sanoa mitään. Käski vain seurata tilannetta ja jos täriseminen lisääntyy/pahenee niin silloin tulla uudestaan, voi olla epilepsiaa. Ainakaan vielä ei ole lisääntynyt. Muuten kisu voi mitä mainioimmin.
kisu tärisi pentuna aina joskus, nukkuessaan tai makoillessaan, niinkuin olisi kylmä.
vanhenmiten tämä loppui. vuoden ja kahden ikävuoden välillä.
eläinlääkäri kysyi, onko kissassa ragdollia, nekun tuppaavat joskus tuollaista harrastamaan.
tällainen tärinä on kuulema vaaratonta, eikä siihen kummoista syytä ole. ragdollithan on rentoa porukkaa, eli siihen liittyen ilmeisesti.
meidän kisussa ei tietääkseni ragdollia ole..
toki kannattaa kysäistä asiaa omalta eläinlääkäriltä.
kisussa ei ragdollia oo, ihan kotikissa. Pitää nyt seurata tilannetta, jos tuo tärinä häviäis, niinkuin teillä kävi. =)
Mein yks vuotiaal tyttökissal oli sydänvika, tärinä oli osa oireita.
selville että se oli sydänvika? Millaisia tutkimuksia kisulle tehtiin?
Mun kissa myös tärisi pentuna nukkuessaan. Ei kylläkään kovin pitkään yhtäkestoisesti, mutta yleensä siinä alkuvaiheessa kun oli vaipumassa uneen.
Vuosiin ei ole sitä esiintynyt. Kissa on nyt 10.