Eli siis, hyvä ystäväni kuoli vähän aikaa sitten onnettomuudessa. Miten voisin muistaa häntä, tai mitä pitäisi tehdä? Kannattaako yrittää ottaa häneen yhteyttä jotenkin?
Ystävä kuoli.
8
1160
Vastaukset
- mieleen...
Että voisit tehdä ystävällesi suuren palveluksen rukoilemalla hänen puolestaan Jumalalta armahdusta hänelle, pyytää Jumalaa pitämään hänestä hyvä huoli nyt ja jos oikein kovasti ikävöit, niin pyydä kertomaan onko ystävälläsi nyt kaikki hyvin. Ja katso-ihme tapahtuu.
Meedioista en tiedä mitään. - Saag Paneer
... ja anna jatkaa matkaa, minne ikinä meneekin.
Myös minun hyvä ystäväni kuoli onnettomuudessa kesällä. Hän antoi merkin, että on läsnä ja kaikki hyvin. Tarkkaile ympäristöäsi, huomaat hänet kyllä. Ehkä jo huomenna.- kirjokansi
Itkut itketään jos itkettää ja hyvällä muistellaan, mutta kun lähtee pitkälle matkalle, takinliepeessä roikkuja tekee pahaa paitti ittelleen niin varsinkin matkaanlähtijälle.
- luminara
voit vaikkapa sytyttää kynttilän ja muistella kaikkia niitä ihania asioita joita ehditte tehdä yhdessä... tuota yhteyden ottoa en suosittele välttämättä, paitsi juuri muistojen avulla... Ystäväsikin varmasti haluaisi sinun jatkavan elämääsi eteenpäin...
- - Sirius -
Unohda Hänet, niin, saattaa tuntua pahalta, mutta kuitenkin.
Suurin haitta jota voit Hänelle tehdä, on kaivata häntä takaisin. Varsinkin yhteydenotto on erityisen huono ajatus.
Ikävöinti, kaipaaminen, surkuttelu poismenneen perään aiheutaa poismenneelle vaikeuksia. Toki saa häntä ajatella rakkaudella. Ajatus on energiaa, käytä sitä viisaaasti.
Hänen on vaikeampi jatkaa matkaansa, koska hänet sidotaan aikaan ja paikkaan jäljelle jääneiden toimesta.
Ajattele häntä Jumalaisena kipinänä joka tuli, teki mitä pitikin ja poistui keskuudestamme.
Hän ei kaipaa yhteydenottoja.
Kukaan menneistä ei kaipaa.
Meediot tarjoavat "yhteysapuja", mutta suuri joukko kuorenkäyttäjiä on jonossa päästäkseen "loistamaan".
Hyvää ja kaunista elämää Sinulle.- luminara
Tuota noin... Mielestäni on hyvä jos voi muistella itselleen läheistä ihmistä joka on jättänyt tämänkertaisen elämänsä, ei se varmasti haittaa ja helpottaa kummasti omaa ikävän tunnetta kun muistelee niitä ihania asioita joita on yhdessä kyseisen ihmisen kanssa kokenut... Itse en todellakaan aijo unohataa täysin isääni ja hänen kanssaan vietettyjä yhteisiä hetkiä.
Tuo yhteyden ottaminen/ kutsuminen ei kuitenkaan ole mielestäni kamalan hyvä ajatus... Joten sen kehoittaisin kyllä unohtamaan...(tietysti jos ystäväsi ottaa itse sinuun yhteyden jossain muodossa niin sitten on eri asia...)
- mikkom
Jouduin hautaamaan ystäväni klo.17, omastakin puolesta voin sanoa että turha roikkua pois menevässä se satuttaa molempia yhtä paljon. Se hautaamani kaveri on radio city, se kaatui tyylillä saappaat jalassa. Yritä jaksaa päivä kerrallaan. Tänään sytytän ulkotulen pois menneen kaverin muistoksi.
- Gener
Niin tietysti ja päätit siitä sitten tässä kertoa.
Noh, huvinsa kullakin ja mikkom:illa toiset.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521757
- 621692
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101248- 611061
- 491024
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566