eroja on

hinnoissa

vertasin eri operaatorien hintoja kytkykaupassa ja eroja on aika lailla, Sonera sika kallis muihin operaattoreihin verrattuna.
vertasin puheaikaa ja tekstarien määrää jotka hieman vaihtelevat eri operaatoreilla.
jos nyt otetaan esim. 500min puheaikaa ja 100tekstaria nokia N73 niin ne maksavat DNA:lla 36.90e/kk ja Soneralla 500min 50 tekst. nokia N73 =51,80e/kk. Elisalla 400min 100tekst. nokia N73 = 36,89e/kk . Elikä Sonera on taas kaikkein kallein, tässä hiljattain siellä joutu maksaan vielä nokia N73 puhelimesta 50e erikseen , nyt tuli niinsanottu "tarjous" ja voi sanoa että ei paljoa innosta noilla hinnoilla hankkia Soneran liittymää.

4

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakettdataa

      Jos nyt jotain miinusta, en tiedä mutta ainakin soneralla.

      Vois olla perushinnassa, eli tuo 15,90 niin vähän enemmän puheaikaa ja sit kun sen kerran maksaa, niin miksi ylimenevästä puheesta pitää vielä maksaa se aloitusmaksu.

      Sitten soneralla kait on 3G peitto pienempi kuin Elisalla ja DNA:lla, eli kilpailu puuttuu.

      Toinen on se, että jos suurentaa puhepakettia, niin sitä ei voi muuttaa enää pienemmäksi. En tiedä miten muilla, lähinnä kait elisaa vertaan, koska DNA:lla systeemi on se, että puhelin ja palvelut ovat erillään.

      Sitten tietenkin soneran markkinointi, varmaa muillakin samaa, että myydään puhelinmyynnillä jolloin asiakas on herkkällä päällä ottamaan ja myyjä ei ota huomioon onko asiakas täydessä sielunvoimassa kauppaa tehdessään. Eli jotain rotia tohon.

      • totta!. ;)

        on paras peitto-alue!.


      • Testailija
        totta!. ;) kirjoitti:

        on paras peitto-alue!.

        Elisan 3G-peittoalue on kattavin, ja kannattaa huomioida myös, että Saunalahti käyttää Elisan verkkoa. Hinta-laatu -suhteeltaan Saunalahti on siis 3G-kytkyliittymien huippua.

        DNA:n 3G-peitto on hyvin suppea. Sonera on lähes Elisan tasolla, ja viime aikoina Sonera onkin panostanut voimakkaasti 3G-verkon laajentamiseen.

        Toisin sanoen, jos tarvitsee ehdottomasti 3G-verkkoa niin kannattaa valita joko Saunalahti, Elisa tai Sonera. Mutta on huomattava, että ns. "normaali" puhelimen käyttö onnistuu hyvin perinteisessäkin gsm-verkossa eli myös DNA on sopiva jos esim. haluat vain uuden puhelimen.


      • hmmm.
        totta!. ;) kirjoitti:

        on paras peitto-alue!.

        "on paras peitto-alue!."
        Siinä ei ole koko totuus.Ei riitä että on"paras" peitto jos sänky on kova ts. jos se ei kuitenkaan pelaa niinkuin pitäisi.

        Puhun nyt omasta kokemuksesta en siitä että minulla on sauniksen liittymä ja siksi se on muka "paras".Kyllästyttää kun ainaisesti katkoo ja etsii verkkoa eikä toimi kuten kuuluisi.

        Suomesta ei löydy yhtään hyvää 3-g operaattoria vaikka kuinka kehuisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      85
      8062
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6074
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5557
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5486
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4730
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2488
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      33
      2196
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1349
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1334
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      44
      1180
    Aihe