N80 WLAN. auttakaa

MITEN SAAN TÄN KYSEISEN WLANIN TOIMIIN?! MITEN SEN SAA PÄÄLLE !?! saan kyllä lähiverkon singnaalin mutta en osaa laitta wlanii päälle. joten voisko joku kirjottaa tänne miten sen sais. PS. jo kolmas viesti minkä kirjotan enkä oo saanu vieläkään apua :(
3446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen kysynyt samaa asiaa monella eri keskustelupalstalla, mutta kukaan ei ole vastannut. Wlan-verkkoja kyllä kännykkä kyllä löytää, mutta miten niihin kytkeydytään? Kun kirjaudun N80:llä internetiin niin mulla se käyttää aina operaattorin (Elisa Wap Gprs) yhteyttä. Manuaalin mukaan softan pitäisi kysyä, haluanko käyttää Wapia vai Wlania, mutta kun se ei sitä kysy.

Äänestä
  • Mikäli käytössäsi on w-lan modeemi, tulee asetukset seuraavasti: Asetukset->Yhteys->Yhteysosoitteet->Uusiyhteysosoite->Käytä oletus asetuksia-> yhteyden nimeksi vaikka: oma Wlan->Siirtotie:langaton lähiverkko->Etsi verkkojen nimiä-> valitse oma verkkosi-> Verkontila: julkinen jos näkyvissä->Wlan-verkkotila: infrastruktuuri->Wlan suojaustila valitse: avoin, wep tai wpa oman verkkosi mukaan. -> wlan-suojausasetukset: jos käytät wpa:ta suojauksena niin Wpa-tila esijaettu avain(tai mitä purkissa on) Esijaettu avain kohtaan se avain.

    Sitten vastaus varsinaiseen kysymykseen:
    Muuta palvelut valikon asetuksista yhteysasetukseksi: kysy aina.

    Äänestä

  • ..n80.. kirjoitti:

    Mikäli käytössäsi on w-lan modeemi, tulee asetukset seuraavasti: Asetukset->Yhteys->Yhteysosoitteet->Uusiyhteysosoite->Käytä oletus asetuksia-> yhteyden nimeksi vaikka: oma Wlan->Siirtotie:langaton lähiverkko->Etsi verkkojen nimiä-> valitse oma verkkosi-> Verkontila: julkinen jos näkyvissä->Wlan-verkkotila: infrastruktuuri->Wlan suojaustila valitse: avoin, wep tai wpa oman verkkosi mukaan. -> wlan-suojausasetukset: jos käytät wpa:ta suojauksena niin Wpa-tila esijaettu avain(tai mitä purkissa on) Esijaettu avain kohtaan se avain.

    Sitten vastaus varsinaiseen kysymykseen:
    Muuta palvelut valikon asetuksista yhteysasetukseksi: kysy aina.

    kiitti paljon. toivottavasti toimii :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HEi APUA !! kirjoitti:

MITEN SAAN TÄN KYSEISEN WLANIN TOIMIIN?! MITEN SEN SAA PÄÄLLE !?! saan kyllä lähiverkon singnaalin mutta en osaa laitta wlanii päälle. joten voisko joku kirjottaa tänne miten sen sais. PS. jo kolmas viesti minkä kirjotan enkä oo saanu vieläkään apua :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu