Olen lähdössä työkomennukselle moskovaan, onko antaa mitään käytännön vinkkejä kuinka siellä pärjää parhaiten? En osaa vielä venäjää, pärjääkö englannin kielellä?
Töihin Moskovaan
3
1918
Vastaukset
- Riku________
Hieno että menet Moskovaan töihin. Se on varmasti hieno kokemus. Itse olen ollut jonkunaikaa siellä töissä ja viihdyin kovasti.
Englannilla pärjää jonkinverran, johtuen siitä, että siellä on paljon ulkomaalaisia töissä, mutta jos haluat "pintaa syvemmälle" niin olisi hyvä osata ainakin hieman Venäjää. Eli opiskele vain. Moskova saattaa tuntua joskus luotaantyöntävältä, varsinkin talvella kun on likaista ja loskaista mutta älä masennu. Moskovassa on vaikka mitä vapaa-ajanviettomahdolliuuksia.
Minkälaisia hommia olet menossa tekemään?
Kysy vaan lisää jos haluat tietoa jostain tarkemmin.- kyselijä 81
hommissa olet siellä?
Olen ollut useita vuosia Mockbassa duunissa ja enpä enää halua: tykkään Pietarista enemmän.
Englannilla varmaan pärjää, jos liikkuu vain turistipaikoissa, mutta esim. metron lippukassalla ei varmasti kukaan niistä tädeistä osaa yhtään mitään muuta kuin venäjää ja jos puhuu epätäydellisesti eivät oikein suostu ymmärtämään. Sama juttu on vähän joka paikassa, jos siis haluaa elää edullisesti, on vain opeteltava ekaksi kirjaimet ja sitten perussanat ja rohkeasti pistettävä sanoja peräkkäin ja odotettava erittäin huonoa palvelua, kun et osaa puhua oikein, mutta kertaakaan en ole jäänyt ilman lippua, olutta, ruokaa, vesipönttöä tms.
Tsemppiä duunikomennukselle, tulen käymään siellä vappuviikonloppuna lätkäkisoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827443Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044724Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734678Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584150HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714137Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333639Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623072Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682776Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401970- 471705