Suomen lainsäädäntö vaatii jokaiselle televisiolle oman sovittimen. Ruotsissa yhdellä boksilla saa katsoa useampaakin televisiota.
Suomen laki
digiajassako?
5471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ottaisit ensin selvää mitä se käytännössä tarkoittaa kun yhdellä digisovittimella katsotaan useampaa televisiota. Tule vasta sitten tilittämään, jos ylipäänsä siihen on enää tietotulvan jälkeen aihetta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=4500000000000395&posting=22000000021519191
Taas kerran kansakuntaa kustaan silmään ja keksitään mitä ihmeellisimpiä periaatteellisia ym. "syitä". Totuus, jota ei tietenkään ääneen sanota, on paljon raadollisempi.
Olisi liian houkuttelevaa ostaa taloyhtiöön yksi maksukanavakortti ja jakaa signaalia ilmaiseksi kaikille asukkaille. Siksi signaalin välittäminen eteenpäin on kielletty, eli lainsäätäjää on aikanaan mediatalojen puolelta lobattu vähintäänkin riittävästi.
Ääneen tätä ei sanota siksi, että huolimatta järjestelyn laittomuudesta, se voisi silti tulla käyttöön liian monissa taloyhtiöissä. Nyt toivotaan, että selitykset menevät läpi, eikä kukaan älyä esittää oikeaa kysymystä.
Täältä löytyy illan ratoksi runsaasti muitakin salaliittoteorioita: www.conspiracyarchive.com
Maksukorttikanavat on ymmärrettävästi eri juttu.
Omassa kodissasi saat viritellä bokseja ja telkkareita ihan niinkuin haluat.
Se, mikä on haluttu kieltää, on digitaalisen signaalin muuntaminen analogiseksi talojakamossa ja välittäminen edelleen taloverkossa.