Miten hoiditte raha-asiat siellä? Oliko teillä kaikki matkarahat käteisenä mukana? Siellä kun saa kuulemma aika nihkeästi rahaa automaateista eikä luottokorteillakaan tee juuri mitään. Uskaltaakohan tallelokeroissa säilyttää koko matkarahastoa?
Gambiassa lomailleet
hei!
51971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tulimme juuri kahden viikon matkalta. Rahaa vaihdoimme tarpeen mukaan joko hotellilla tai Banjulissa kaupassa.(kurssi hotellilla 33.5 ja kaupassa 33.75)
Asuimme Sunbeach Hotellissa jossa huoneissa tallelokerot. Joillakin kyllä taisi olla ongelmia sen kanssa.(jumittui tai ei lukittunut)
Pari suomalaista oli sairastunut malariaan, eli hyttysmyrkyt mukaan ja lääkitys kuntoon. Meillä oli mukana Hyttys Ässää ja se ainakin toimi.
Aika monilla oli myös ripulia. Käsidesiä kannattaa käyttää vähän joka käänteessä, varsinkin rahan käsittelyn jälkeen. Jotkut setelit ovat niin likaisia, että ei saa selvää pohjaväristä.
Kuljimme Cape Pointin alueella pimeän aikaan myös rannalla, eikä mitään ihmeellistä näkynyt, varovainen kannattaa tietenkin olla. Paikallinen varoitteli lähtemästä tuntemattoman "ystävällisen" mukaan mihinkään sivukujalle. Muutamin ryöstöjä on tapahtunut.
Loma oli kaiken kaikkiaan ihana ja saimme ihan oikeasti ystäviä jotka eivät halunneet vastineeksi rahaa vaan ihan vaan ystävyyttä.
Mukavaa lomaa!
Hei !!
Kertoisitko tarkemmin millainen ko. hotelli oli? Olemme siis menossa sinne tammikuun lopussa. Ilmastointi? Palvelu? Aktiviteetit? Pystyikö snorklaamaan? Aamupala? Onko jotain vihjeitä ruokapaikoista? Käytittekö ompelijoiden palveluita? Paljonko meni rahaa ? Kaikki kiinnostaa...........!! Ajoittain tällä palstalla olleet kommentit ovat olleet masentavia, mutta samoin kävi viime vuonnakin kun olimme menossa Venetzuelaan....matka oli mahta´va ja ikimuistoinen!!
Hotelli oli siisti ja ilmastointi pelasi, paitsi sähkökatkojen aikaan, joita oli ihan joka päivä. Generaattori kyllä käynnistyi aika nopeasti.
Ekana päivänä löysin 2 torakkaa huoneesta, mutta tämän jälkeen niitä ei näkynyt.
Palvelu oli tosi ystävällistä.
Hotellilla oli tarjolla joka päivä airobikkiä, rantalentistä ja vesipalloa. Kaveri kierteli altaalla ja rannalla kyselemässä josko kiinnostaisi osallistua. Lisäksi oli tarjolla vesiurheiluvälineitä surffilaudasta lähtien.
Aamiainen oli runsas. Tarjolla vaaleaa leipää,croisantteja, munakasta; joka paistetaan oman valinnan mukaisilla lisukkeilla, munakokkelia, makkaraa, pekonia,puuroa, papuja, myslejä, muroja, jukurttia, hedelmiä, teetä, kahvia ja kakkuja. (muistinkohan kaikki)
Hotellissa oli kallista, mutta vähän kauempana halvempaa.
Lähiympäristössä rannalta oikealle löytyy mm. Calypso, jossa oli ihan hyvää ruokaa. Kaupungille päin mennessä muutaman sadan metrin päässä Happy Corner on myös mukava paikka.(nämä siis lähimmät, että alkuun pääset)
Teetimme yhdet sortsit Banjulissa Albert markkinoliia. Ne toimitettiin ilman lisämaksua hotelliin seuraavaksi päiväksi. Voisi sanoa, että ne ovat persoonalliset.
Älä välitä muiden kommenteista, jokainen kokee matkansa omalla tavallaan, riippuen ennakko-odotuksista yms.
Meillä oli loistava loma. Muutamat ihmiset jättivät lähtemättömän muiston sydämiimme.
paljonko on hyvä varata rahaa 2 vkon lomaa varten niin ettei lopu kesken matkaa? Tarkoitus on syödä hyvin ja retkeillä.
Meltä meni kahden viikon aikan kahdelta hengeltä yhteensä 800€. Emme kyllä pihistelleet oikeastaan missään, eli varmaan pärjää vähemmälläkin. Retkeilimme matkatoimiston sekä paikallisten opastamina aika paljon.