1)Vaihtavat lentoyhtiöitä, kunhan itse säästävät
(mm. Airfinlandin vaihto Eurocypriaan).
2)Takuulla eniten yllättäviä hotellivaihtoja
3)oppaat...tästä en itse tiedä, mutta ei vakuuttavalta näytä, kun katsoo edellisiä viestejä
(mm. Airfinlandin vaihto Eurocypriaan).
2)Takuulla eniten yllättäviä hotellivaihtoja
3)oppaat...tästä en itse tiedä, mutta ei vakuuttavalta näytä, kun katsoo edellisiä viestejä
Vastaukset 31
Vanhimmat
Dominalle kolmen hengen matkan.
Finnmatkojen lomille en mene ikinä!!
Onnea! Olet valinnut elämäsi yllätyksen...
Eiköhän noita muutoksia voi tulla millä tahansa matkanjärjestäjällä ja harvoin hotellin vaihdot oikeasti on matkanjärjestäjästä riippuvaisia. Hotellit ne itse itsensä ylibookkaa. Yleensä kun hotellissa on muunkin maalaisia kuin ainoastaan me suomalaiset ja yksi matkanjärjestäjä. Jos hotelli ilmoittaa että heille on moka sattunut ja hotelli täynnä mitä siinä voi muuta tehdä kun siirtää asiakkaat toiseen hotelliin??
Ja tällä hetkellähän Domina lentää juuri tuolla Airfinlandilla eikä enää Eurocyprialla...
Dominahan vaihtanut jo kahdesti: Airfinlandista eurocypriaan ja takas airfinlandiaan, koska topmatkat meni konkkaan (koskee muutosta n:on1 eli airfinlandiasta eurocypriaan)!!!
Soitin toimistoon ja alunperin perustelut vaihtoon (airfinlandista eurocypriaan, syksyllä 2006) olivat "kustannuksellisesti halvemmat!"
Muutoksia toki voi tulla, mutta asiakasta ei pidä pitää TYHMÄNÄ!
T:toisaalta en ihmettele, jos kaikki matkustajat ovat sinun kaltaisiasi!
Onneksi sinun eikä kenenkään muunkaan ole pakko Dominan matkalle lähteä... Jokainen voi itse valita lähteäkkö vai ei, minkä matkatoimiston matkalle ja minne... Turha narista jos itse päätät lähteä!
Valitettavasti ekaa (ja viimeistä) kertaa päätin lähteä heidän mukaansa. Peruisin, mutta joululomareissut pääosin myyty. Ikävää, etten osaa ajatella noin kuin sinä eli syyttää itseäni siitä, että matkatoimisto muuttaa jatkuvasti suunnitelmiaan!
jätä menemättä kokonaan reissulle, tollasia hapannaamoja ei kukaan kaipaakaan
mene itse nukkumaan!
Jos kommettisi on tuota tasoa, harkitse itse sitä mitä ehdotit ja oman käden kautta.
Olen ollut ihan tyytyväinen Dominan palveluihin ja mm. Tunisian matkoista ovat saaneet paljon hyvää palautetta näillä samoilla keskustelusivuilla.
ihan kiva saada tuonlaista palautetta, kun on enimmiltään negatiivista, mutta asiallista. Mikä sinun peruuste, olisi kiva kuulla. Nyt ei enää riitä kehuskelu, täytyy perustella
totta, miksi positiivinen pálaute voidaan (varsinkin dominan tapauksessa) heittää ilman perusteita. Negatiivinen palaute vaatii perusteluja???
Sopimus on sopimus. Koskee kaikkia yrittäjiä. Miksei matkatoimistoja? Jos myyn esim. Volkkarin ilmastoinnilla, en voi ilman hyvityksiä muuttaa sitä ilmastoimattomaksi. Miettikää hyvät ihmiset, onko jotenkin "noloa tai muuten tyhmää" vaatia oikeuksiaan?
Samaa mieltä täällä. Mietin vain, miksi ihmiset ei tee valitusta suoraan toimistolle, vaan valittavat täällä!
Jos olet maksanut jostakin, vaadi se!
Jotenkin tällä palstalla saa sen kuvan, että kun ylipäätään pääsee matkalle, ei valiteta,vaikka mikään sopimuksesta ei pidä. Omista oikeuksistaan kiinni pitäminen ei ole tyhmyyttä (saatikka köyhyyttä) vaan viisautta!
Koska ainoastaan heillä on tietynlainen valmismatka, jolle haluan. Se minua ei haittaa vaikka hotelli vaihtuisi tai lentokone, mutta aikataulun rajut muutokset haittaisivat.
Tiedä nyt sitten uskaltaako matkaa ottaa siltä, kun täällä näin kauheasti sitä haukutaan.
välillä ihan lapsen kitinältä. Sellaisen lapsen joka ei ole saanut karkkia kauppareissulla.
Eiköhän se ole tullut selväksi kaikille, että Domina Travel on vaihtanut lentoja ja hotelleja. Luuletteko todella, että matkatoimisto tekee vaihdoksia ilman todella hyvää syytä? Onko monetkaan vaivautuneet kysymään miksi esim. hotellia on vaidettu.
Tuo auton myynti ilman ilastointia oli huono esimerkki. Parempi on jos auto varastetaan ennen kuin olet saanut sen myytyä. Ketä sitten syytät ja ketä ostaja syyttää?
Tästä ylimääräisestä Hurghadan reissusta ja neljän viiden tunnin bussimatkasta Hurghadasta Luxoriin en ole itsekään ilahtunut. Mutta tietäessäni syyt miksi näin on menetelty en viitsi enempää kitistä vaan tyydyn hieman hamistuneena "kohtalooni". Yhtä lailla aikuisesti toimivat muut meidän porukan matkustajat.
Hyvää matkaa! Varmasti onnistunut reissu...Meillä ei ainakaan ole ollut koskaan mitään ongelmia Dominan matkoilla....
Ja jos kone ja aikataulut on jo muuttunut kahdesti niin tuskinpa enää sitten muuttuu :)
Yhdyn edellisen mielipiteeseen täysin! Lapsellista kitinää... Dominakaan tuskin ihan vain huvikseen tuota muutosta teki... Niinkuin joku sanoi säästävät rahaa...Varmasti totta! Jos ei ole varaa jatkaa yksin lentoa Luxoriin kun Topmatkat meni konkkaan niin mitkä on vaihtoehdot?Perua kaikki matkat ja lopettaa matkat kokonaan sinne tai yrittää tarjota sama matka jollain toisella keinolla mikä on myös rahallisesti mahdollista...
Vaikka se olisi kuinka kiusallista ja asiakkaalle koituu harmia bussimatkojen takia niin mitä muuta vaihtoehtoa on? Jos et kestä tuota muutosta niin parempi kun et lähde sitten matkalle ollenkaan ja perut sen! Mutta sitten jää kyllä Luxor väliin kun ei sinne kukaan muukaan enää lennä....
Ei Domina muutoksia ilman syytä tee, vaan vähentääkseen omia kustannuksiaan (esim. vaihto Airfinlandiasta Eurocypriaan). Ei vain tunnu reilulta, jos kauppaavat oppaassa Airfinlandia.
Älä viitsi puhua asiasta josta et tiedä. Turha muiden yllyttäminen on typerää.
Voi hyvä tavaton! Älä ota niin henkilökohtaisesti.
Isona ihmisenä osaat kai hypätä otsikon mukaan yli aiheet, joita et halua lukea. Mielestäni tämä foorumi on aika harmiton paikka purkaa kiukkuaan, jos tuntee kokeneensa vääryyttä.
Sen sijaan oma heittosi "asioista, joista et tiedä mitään" kaipaisi perusteluja!
Kasva sinäkin.
valittaakin ja purkaa kiukkuaan. Kannattaisi kuitenkin ottaa selvää asioista. Esim tuo kohta 3...tästä en itse tiedä, mutta...
Näin.
Meidän Egyptinmatka - viikko Luxorissa tammikuussa 2004 - onnistui erinomaisesti Dominan kautta. Kaikki, mitä oli luvattu ja maksettu järjestyi. Ei mitään ongelmia. Hotelli oli se, mistä oli tehty varaus. Lennot Air Finlandin koneella.
Voisin jatkosakin käyttää Dominaa.
Vielä niitä hyviä aikoja Dominalle. Nyt ollaan aivan eritinteessa eritilanteessa. Lennot vaihtuvat hotellia ei tiedä ennen kun on perillä ja oppaat ovat aivan onnettomia hoitamaan asiotaan.
Ei voi olla matkustajan vika jos matkanjärjestäjä muuttaa kaiken juuri ennen lähtöä ja vielä paikan päällä hotelli vaihtuu. On pääoppaan tehtävä järjestää matkustajat siihen hoterlliin joka on varattu asiakkaalle. Kertoo oppaan huonosta työstä jos ei siihen pysty. Varsinkin egyptissä jos vaan on tiukka niin aina kaikken saa järjestymään.
edes syyttää???
Vuonna 2005 Egyptissä Matka Monten (Dominan edeltäjä)järjestämällä Sinuhe kiertomatkalla, ei valittamista, päin vastoin kaikki sujui kuten oli luvattu, oppaat olivat loistavia, risteily alus aivan upea ja hotellit loistavia. Tänä vuonna viikko Niilin risteilyllä (Dominan järjestämä), edelleen mikään ei mennyt pieleen, oppaat loistavia samoin risteilyalus. Ensi vuonna risteily ja viikko päälle Luxorissa, Dominan matka. Varattu jo elokuussa, odotan innolla uutta matkaa Egyptiin. Saimme tiedon muutoksista ja se ei tahtia haittaa, pää asia että pääsen paikan päälle ja nautin lomastani. Toivon että muidenkin loma onnistuu kaikista muutoksista huolimatta.
Pieni korjaus tuohon sun juttuun, matkustajan vika se ei ole jos hotelli vaihtuu, mutta ei myöskään pääoppaan eli kohdevastaavan. Se ei kerro oppaan huonosta työstä jos hotelli vaihtuu, eikä egyptissä todellakaan saa kaikkea järjestymään vaikka olisi kuinka tiukka ellei tiukka ole sama asia kuin raha...
Mitä sinä tekisit, kun viet bussilastillisen matkaajia hotellille ja hotelli sanoo että "sorry, we have no room for you anymore" siinä ei paljoa itkut auta, kun iso liuta venäläisiä on tullu yhtäkkiä ja vieny suomalaisten huoneet.
Egyptissä ei nimittäin paina paskan vertaa mitkään huonevaraukset, se on ihan sama kun ne sanoo et "special price, only for you, my friend"
Sen verran enemmin painaa pelkkä raha eikä venäjän mafian uhkailukaan sitä ainakaan vaikeuta ja hotellien johtajat on siellä aika pieniä pelinappuloita, kun isommat johtajat sanelee ketkä tulee hotelliin ja ketkä ei. Siinä ei paljon suomipoika paina kun venäläiset tulee. Sanoisin että 90% hotellinvaihdoista sattuu tän asian takia. Harvemmin on muu syy kun että venäläiset tuli. Valitettavasti näin on. Ainut millä sille voi mitään on että kävis tarjoamaan rahaa, mutta sitä ei kannata oikein tehdä kun sitten se tulee tavaksi, eikä suomalaisilla matkatoimistoilla ole edes varaa lähteä tarjoamaan kovia lisämaksuja, sen verran tiukassa on katteet nykyään, muuten käy kuin topmatkoille että tappiolla on huono myydä ja noutaja tulee kun ei sitten asiakkaat riitä vaikka kuinka edullisesti myisi.
Tuskin siellä egyptissä kovinkaan moni on kokonaan jäänyt ilman hotellia, että eiköhän se ole oppaan hyvyyttä jos se saa edes jonkun hotellin järjestettyä asiakkaille, koska siellä on aika paljon kuitenkin matkaajia samaan aikaan ja hotellit on melko täynnä lähes koko vuoden.
Ei se ole helppoa saada isolle ryhmälle äkkiä hotellihuoneita ihan tuosta vaan, kyllä siinä joutuu käyttämään ihan kaikkia mahdollisia suhteita paikallisiin.
Ja suomen toimistoon on ihan turha soitella, sieltä ei apua tule, ne ei siellä juurikaan tiedä asioista ja sen hetkisistä tilanteista, kyllä se on ihan firman oppaan, kohdepäällikön sekä paikallistoimiston oppaan vastuulla, että saako sieltä mitään majoitusta jos hotelli on lähteny alta.
Mielestäni kyse onkin siinä, että miksi aina Dominalla vaihtoja, hotelli- tai lentsikka?
Johan nämä keskustelut osoittavat sen, että tällä saralla Domina on voittamaton! Vain pieni osa vastaavista kommenteista koskee muita firmoja.
Missäs olet ollut matkalla jo tänä syksynä Egyptissä Dominan kautta ja mikä hotelli sinulla muuttui? Kuinka niin hotellia ei tiedä ennen kuin on perillä? Mitenkäs se on voinut "muuttua" ellei sitä tiedä muutenkaan etukäteen kuin vasta kuin perillä?? Käsittääkseni hotellin voi kyllä valita jo Suomessa matkaa varatessa edelleenkin ellei sitten osta jotain äkkilähtöä jollaisia kaitti matkanjärjestäjät tarjoavat(määrittelemätön majoitus)...
Niin, en tiedä totuutta mutta veikkaisin että tällä on jotain tekemistä...
Domina Travel Finland Oy on osa Italialaista Domina Vacanze -matkailualan konsernia.
Matkanjärjestäjiä Dominaan kuuluu tällä hetkellä yhdeksän: Domina Travel Finlandin lisäksi Virossa Domina World Travel, Latviassa Travel Latvia, Liettuassa Travel Liettua, Ukrainassa Voyage Ukraina, Italiassa sekä Domina Incentive, Domina Vip Travel, Domina Prima Classe että Domina Travel Network. Konserniin kuuluvia muita yrityksiä ovat lomaosakkeita välittävä Domina Holiday Club ja Domina Vacanze Middle East, sekä hyvinvointikeskukset Domina Health and Beauty ja Domina Beuty and Fittness Center.
Joku puhuu mafiasta joku rahanpesusta, mistä näitä taas tietää. Ei se ehkä hirmu kaukaa ole haettu. Veikkaan vaan että domina ja dominan suomalaismatkailijat kärsii eniten vaihdoista, koska jos esim venäläisiä tai italialaisia tulee yhtäkkiä iso porukka niin suomalaiset on niin marginaalinen porukka että se ehkä vähiten haittaisi jos ne vähän suuttuu kun vaihtoa tulee, eikä suomalainen taas edes viitti valittaa pahemmin vaan useammin kärsii vaan omissa nahoissaan... harmi sinänsä.
Jos nyt itse olisin jonkun "isomman" vallan painostuksen alaisena ja olisin joku hotellipomo niin luultavasti tekisin juuri näin että suomalaiset pihalle ja rikkaammat naapurit tilalle. Saisin pitää työni, yhteistyösopimukset, oman henkeni, asiakasvirran jatkossakin ja jäisi enemmin rahaa hotellille... No kuka tietää totuutta, mutta olisihan se mielenkiitoista tietää mitä kautta ne peruutukset on tulleet ja milloin "uusien" asukkaiden varaukset on tehty, veikkaan että vasta sen jälkeen kun suomalaiset on varannu omansa...
Domina Travel to be liquidated in Lithuania
The Lithuanian tour operator Domina Travel will be liquidated. No further details have been provided. Domina Travel is controlled by an Italian company, Domina Vacance Group, and started operations in Lithuania in late 2004. It expected to serve over 2,300 people and reach a LTL 10-11 million turnover during the first winter season and after a year it planned to capture 12-14 percent of the market and later boost that to 20-30 percent. It didn't say whether it achieved these figures.
Verslo Zinios, 2006-11-23
http://www.standbynews.info/7182.0.html?&tx_standbynews_pi1[showUid]=22671&cHash=b4a41e2a92
Jos konsernin yksi lapsi menee konkurssiin ja toisella lapsella on selviä vaikeuksia - ainakin muiden viestien perusteella - niin voisiko Liettuan ongelmat olla laajenneet muuallekin?
Haluat lomasi menevän todella pilalle!!!
Ei kiitos enää ikinä.