En nyt tiedä minne muuallekkaan voisin laittaa tän, mutta kait se tänne mahtuu. Meidän luokalla pojat on suurimmaksi osaksi sellasia tummiin vaatteisiin pukeutuvia tupakinpolttajia, jotka menestyvät huonosti koulussa. Pari on sellasta vähän paremmin pukeutuvaa, mutta nekin on sellasia "koviksia", niinkuin edellä mainitut. Muut ovatkin sitten sellaisia ihan perustyyppejä. Ei kovin tyylikkäitä, mutta älykkäitä ihmisiä. Kaikki ystäväni kuuluvat tyyliltään niihin. Pojilla on joskus ristiriitoja, onneksi minulla menee ihan hyvin muidenkin kanssa. Tytöt ovat jakautuneet kahtia, vähän rajumpiin muotivaatteita käyttäviin ja sitten niihin jotka käyttää vähän perustyypin vaatteita. Niillä ei ole kuitenkaan suuria eroja, ja kaikki tytöt ovat tekemisissä toistensa kanssa, vaikka ystäväpiirit ovatkin rajattuja. Muutama tytöistä on sellaisia kovistyttöjä, jotka polttavat ja seurustelevat kolme vuotta vanhempien amisten kanssa. Poikien tilanne minua ihmetyttää, kun kolme neljäsosaa pojista käyttävät karkeaa kieltä, kännäävät viikonloppuna, ja eivät menesty ollenkaan koulussa. Kaikki tytöt tuntuvat menevän näille koviksille, ja me muut olemme nössöjä joita ei arvosteta. Olen kyllä ihan OK väleissä useimpien tyttöjen kanssa, mutta esimerkiksi eräs, jonka kanssa olin ollut tekemisissä pari vuotta, lopetti yllättäen kaiken kanssakäymisen, ja puhuu nyt vain "kovispojille". Täällä nuoret ovat minusta jotenkin epätoivoisia, koska monet käyttäytyvät niin lapsellisesti ja perjantai-iltana suurin osa nuorista on kylällä kännäämässä. minä esimerkiksi en ole koskaan kylällä illalla jos ei ole asiaa, sillä siellä ei ole sellaista seuraa. Urheilutoimintaa ei tällä kylällä ole ollut vuosiin tämänikäisille. Kävijöitä ei riittäisi. Tuntuu oudolta, olen saanut eri käsityksen eri paikkakuntien nuorilta. Miten teillä nämä asiat on, kertokaa! Anteeksi tämä sekava viesti, halusin vain kirjoittaa tämän!
Minkälaisia ihmisiä koulussa?
sharetokuk
6403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Teksti on kuin minun kirjoittamaani, samanlaista täällä minun koulussani! :D
Njääh, ei siitä jaksa välittää, vaikka onhan se vähän pelottavaa kun ajattelee, että näiden nuorien käsissä on Suomen tulevaisuus... Mutta paskallakin on tekijänsä! Jos sellaiset kovikset ärsyttävät, niin ainahan voi toivoa etteivät edes yritä lukioon. Täällä tuskin yrittävätkään, kuolevat vaikka tupakan aiheuttamaan syöpään ennen sitä... -_-
Kuulostan siltä kuin toivoisin toisille pahaa, mutta yritän vain sanoa, että ihmiset ovat erilaisia. Parempia ovat mielestäni ne jotka tajuavat miettiä omaa terveyttään. Hieman rasavilli luonne ei ole synti, mutta ne viinat ja tupakat voisi jättää rauhaan...
~poika-91 läheltä Helsinkiä
Joo, olen kyllä hiukan huolissani mihin tämä kyläkin on menossa. Lukiossa tulee olemaan melkoinen poikavaje, ei ole kuin ihan muutama menossa lukioon. Muutama meneekin amikseen opiskelemaan ja loput menevät amikseen "roikkumaan". Käytiin naapurikaupungin amiksessa vierailulla, ainakin puolet porukasta vain maleksi luokissa tekemättä mitään. Lukuaineiden opetuksen taso on vedetty niin alas, että kenelläkään ei olisi vaikeuksia. En yritä pilkata amista, mutta se on huono homma, että sinne voi vaan jäädä roikkumaan, jos ei pidä itse huolta siitä, että tosissaan opiskelee.
Tuntuu tosissaan siltä, että näillä nuorilla ei ole vanhempia. Mutta en minä siitä enempäänsä välitä, se kun ei ole sinänsä minun asia.
Joo meidän luokka on just kiva. Mut siel on sillee... On pari hiljasta poikaa, näitä joil on puseroiden hihat 10cm liian lyhyet, sitte on ne tytöt jotka ei meikkaa, ja pukeutuu lapsellisesti ja muutenki sillee.. Joo. Sit on ne muodikkaat pojat, jotka ei kyl polta, mut on aika koviksii ja näin. Ne liimaletit! Aaaargh. Juu, sit ollaan me muodikkaasti pukeutuvat, joita ne toiset tytöt kattoo sillee "oooo" ja ne puhuu meille sillee ihanku oltais jotai kummallisiakin. :D Joo mut ei muuta. En tiiä sun viestis ideaa, mut vastasinpahan ainaki.
Meidän luokalla olevat on täysin normaaleja, on hikkejä, hiljaisia, kovaäänisempiä, ihan tavallisia ja minä, teini.
Luokallamme kaikki juttelevat kaikille ja ovat sovussa. (paitsi kaksi hikkeä vetäytyy aina syrjään eivätkä he edes yritä olla muiden kanssa)
Luokallamme kukaan ei polta tai ryyppää. Useimmat saavat kokeista väh. seiskoja ja myös kymppejäkin tulee, paitsi jotkut, niitä on pari.
Luokkaamme on kehuttu moneen otteeseen. Kerran meille tuli sijainen äikkään ja se sanoi näin: "Ai te olettekin se luokka, jota on kehuttu. Kiva nähdä millaisia olette!" :D
Niin kuin mainitsin, niin kaikki ovat sovussa keskenään, vaikka onkin hikkejä ja vähän teinimäisiä. Ei kuitenkaan ole pissiksiä.
Kaikki tytöt eivät juttele pojille, koska joku on ujo ja toisista pojat eivät vain ole kiinnostuneet.
Minä juttelen kaikille, vaikka minusta ei oikein pidetäkään, koska olen outo pinkki ihqdaa. )ei kukaan minua onneksi enää juurikaan hauku, niin kuin edellisellä luokalla)
Olen muiden mielestä outo, koska minulla on siivous on elämäntapani, pukeudun AINA pinkkiin ja
olen luonteeltani erilainen kuin muut. Ja minulla on pakkomielle laihduttamiseen. (ei kuitenkaan syömishäiriötä) (saattaa kuulostaa tyhmältä, mutta tunnen olevani henkisesti kehittyneempi, kuin luokkalaiseni. he tuntuvat kamalan lapsellisilta ja naurettavilta.)
Minua ei ole koskaan kiinnostanut, mitä muut minusta ajattelevat. Vaihe, jolloin useat tytöt eivät pukeudu muuta kuin merkkivaatteisiin eivätkä voi hengata hikkejen kanssa, oli minulla jo vitosella. Onneksi, sillä olisin puolta rasittavampi, jos minulla olisi nyt sellainen vaihe päällä.
Kaikki eivät luokallani ole sellaisia, mutta monet kuitenkin, ja yllätys yllätys, pojat pitävät heistä, vaikka he ovatkin ärsyttäviä.
Ja tämä klassinen juttu: miksi pojat pitävät enemmän rasittavista tytöistä jotka tuntevat kaikki ja hengaavat vain coolien tyttöjen kanssa? Miksei 'normaaleista' pidetä juurikaan? Ne rasittavat haukkuvat kaikkia muita, pukeutuvat pelkästään muotivaatteisiin ja useat polttavat. Eivätkä he ole usein edes kovinkaan nättejä!
Miksi, oi miksi?
Mutta palataanpa aiheeseen:
En pidä ihmisistä, jollaisia kuvailit. Polttaa koko ajan, kiroilee koko ajan ja hengaa vain koviksien ja tunnettujen kanssa.
Usein hyvännäköiset pojat löytyvät juuri heidän joukostaan, joka on tylsää. Tavallisista pojista ei ole mielestäni kukaan hyvännäköinen. (mutta olen todella, todella nirso, kokonaisesta kuvagalleriastakaan ei löytisi kuin yksi tai kaksi hyvännäköistä mielestäni. se on vähän rasittavaa, koska en ole mitenkään pidetty ihminen koulussani)
Ärsyttää ne "coolit" tyypit.
Olen koulussamme tunnettu, tosin en hyvällä tavalla. Minulle nauretaan, koska pukeudun pissistyylisesti ja käytän sanaa "daa". Juuri nämä coolit arvostelevat minua koko ajan ja haukkuvat yms.
Olisivatpa kaikki järkevät pojat, jotka eivät polta ja kiroile koko ajan, hyvännäköisiä. (en kuitenkaan pidä truu hikeistä)
Meni vähän aiheen ohi, mutta meidän koulussamme on suureksi osaksi ärsyttävi teinejä, jotka eivät voi sietää erilaisia.
Lähinnä säälin ikäisiäni, jotka pistävät elämänsä läskiksi jo nyt "edetäkseen urallaan" kaveripiireissään. Yksi vuosi, jos koulussa menee harakoille, on vaikea enää päästä takaisin kärryille.
Itse en polta, tai juoksentele kylillä kännäämässä vk.loppuisin. Vietän aikani kotona, tai järkevissä harrastuksissa, teen melkein aina läksyt ja luen kokeisiin.
Alkoholi ja tupakka eivät kuulu alaikäisille.
Koulussa ollaan opiskelemassa. Minulle on ainakin ihan turha tulla selittämään viikonlopun ryyppyreissuistaan, koska minua ei yksinkertaisesti vain jaksa kiinnostaa.
Onneksi en enää ole yläasteella. Se meininki oli - ah, niin typerää. Ei todellakaan jäänyt yläastetta ikävä!
Viestiketjun aloittaja vaikuttaa kohtuullisen normaalilta, mutta jotkut teistä muista "ne hiket on nii ärsyttävii" ja "mitäs me muodikkaat" ovat juuri niitä, joita yläasteelta en jäänyt kaipaamaan.
Omassa koulussani suurin osa porukasta oli skinejä, pissiksiä tai muuten vaan häiriintyneitä. Koulussa hyvin pärjääviä katsottiin alaspäin ja vihattiin, nimiteltiin hikeiksi, nörteiksi ja muuksi vastaavaksi.
Nyt lukiossa on aivan eri meininki, siellä kuuluukin pärjätä tai ainakin tehdä parhaansa. Ja se on ainoa oikea tapa suhtautua kaikkeen.
Omassa lukiossani on muutenkin parempi henki.
Ei tosin päde kaikkiin lukioihin -jos on se vitosen keskiarvoraja, niin eihän sellaiselta koululta paljoa voikaan odottaa. Missään suhteessa.