En tiedä olenko edes oikealla palstalla, mut vastatkoon ken tietää.
Kerran vuoteen olisi nuohottava. JA JOS MÖKKIPALAA JA SINÄ VUONNA EI OLE NUOHOTTU.Niin vakuutus ei välttämättä korvaa. Pitääkö paikkansa? Onko tämä vain hormista lähtevistä paloista vai kaikki palot?
Kerran vuoteen olisi nuohottava. JA JOS MÖKKIPALAA JA SINÄ VUONNA EI OLE NUOHOTTU.Niin vakuutus ei välttämättä korvaa. Pitääkö paikkansa? Onko tämä vain hormista lähtevistä paloista vai kaikki palot?
Vastaukset 3
Vanhimmat
tuo rytmi on ainakin 1 nuohous/10 vuotta. Kaupungin palotarkastaja juuri kävi tarkastamassa alueen tilannetta asunto kerrallaan ja hän kyseli tällaista. Lainkoukeroista en tästä tiedä ja vakuutusyhtiöillä voi tietenkin olla omat ehtonsa, kuten esim. polkupyörien lukoista, vaikka näitä ei ole laissa lainkaan.
Tietysti nuohous perustuu lakiin.
Pelastuslaki
6 Luku
22 §
Rakennusten ja laitteiden käyttöturvallisuus
Rakennuksen omistajan ja haltijan yleisten tilojen ja koko rakennusta palvelevien järjestelyjen osalta sekä huoneiston haltijan hallinnassaan olevien tilojen osalta on huolehdittava, että:
1) viranomaisten määräämät tai säädöksissä vaaditut sammutus-, «pelastus-» ja torjuntakalusto, sammutus- ja «pelastusty»ötä helpottavat laitteet, palonilmaisulaitteet ja hälytyslaitteet sekä muut onnettomuuden vaaraa ilmaisevat laitteet, poistumisreittien opasteet ja turvamerkinnät sekä väestönsuojien varusteet ja laitteet ovat toimintakunnossa sekä huollettu ja tarkastettu asianmukaisesti;
2) tulisijat ja savuhormit on nuohottu; sekä
3) ilmanvaihtokanavat ja -laitteistot on huollettu ja puhdistettu.
Sisäasiainministeriön asetuksella voidaan antaa tarkempia säännöksiä:
1) 1 momentin 1 kohdassa tarkoitettujen laitteiden toimintakunnossa pitämiseen liittyvistä teknisistä yksityiskohdista ja menettelytavoista, laitteista, joille on tehtävä käyttöönotto- tai määräaikaistarkastus tai jotka on huollettava määrävälein sekä huollon ja tarkastuksen ajankohdasta;
2) tulisijoista ja hormeista, jotka on nuohottava määrävälein, sekä nuohouksen ajankohdasta, nuohoustyön sisällöstä ja nuohoustyöstä annettavasta todistuksesta; sekä
3) ilmanvaihtokanavista ja -laitteista, jotka on paloturvallisuussyistä puhdistettava määrävälein sekä puhdistuksen ajankohdasta, puhdistustyön sisällöstä ja puhdistustyöstä annettavasta todistuksesta.
Jos palo lähtee hormista tai sen vuoksi, ettei LAIN määräämää nuohousta ole tehty, korvaus voidaan jättää maksamatta tai sitä voidaan vähentää.
Jos mökki palaa esim salamasta, nuohoomatta jättäminen ei vaikuta korvauksen määrään.
Nykyään nuohoojat jättävät käyntejä väliin, miksi ? Koska LAKI on olemassa, sitä pitäisi noudattaa, eli jos nuohooja ei käy, olisiko postin paikka sisäasiainministeriöön, taisi olla Partanen, joka vastaa ko asioista.
Nuohotkaa tai nuohouttakaa, se ehkä sittenkin kannattaa.