Otsikosta varmaankin huomaatte ongelmani. Olen kyllä päivittänyt kaikki lisärit ja pelin. (paitsi lemmikkiä en päivittänyt, kun en löytänyt päivitystä).
On todella ärsyttävää pelata, kun simit kävelevät nykien ja latausajat ovat tunnin pituisia. Pelasin peliä toisella koneella, ja se toimi ihan moitteettomasti, että pelissä ei vikaa ole.
Pelini on ärsyttävän hidasta!!
10
368
Vastaukset 10
- sims1
itse poistin joitakin lisäreitä ja pelaan nyt pets ja yöelämää lisäreillä,peli on nyt huomattavasti nopeempaa paitsi välil tökkii tai jumittuu
- ihan tarpeeksi
mutta jossain sen vian täytyy olla. mulla oli jo sillon tää hidas, kun ei ollut lisäreitä.
koitin pelaa pienessä ikkunassa, mutta naapurustot ei näkyny tai näky ne mustana. - outo'tyyppi
ihan tarpeeksi kirjoitti:
mutta jossain sen vian täytyy olla. mulla oli jo sillon tää hidas, kun ei ollut lisäreitä.
koitin pelaa pienessä ikkunassa, mutta naapurustot ei näkyny tai näky ne mustana.keskusmuistia on liian vähän, koneen kiintolevy on täynnä tai sitten myös virukset voivat hidastaa peliä. Muita vaihtoehtoa ei tule nyt mieleen.
- on muistia
ihan tarpeeksi kirjoitti:
mutta jossain sen vian täytyy olla. mulla oli jo sillon tää hidas, kun ei ollut lisäreitä.
koitin pelaa pienessä ikkunassa, mutta naapurustot ei näkyny tai näky ne mustana.koneessasi? Ja muistathan, että keskusmuisti ja kovalevytila ovat eri asioita. ;)
- apua tulloo!
Noh noh, jos kone yksinkertasesti vaan on hidas, niin ainoa apu voi olla niiden pelien näyttöasetuksien muuttaminen. Eli siellä samassa missä on ne Exit nappulat sunmuut niin aukee oikealle sellanen asetus systeemi. Siitä sitte laitat vaikka varjot pois jne.
Jos sulla on joitakin ohjelmia samanaikaan päällä, ne hidastavat pelin kulkua ja tallennusta yms eli kannattaa sulkea niitä ohjelmia pelin ajaksi, sen oon huomannu nopeuttavan jonkinverran peliä.
- vezzeli
viveca87 kirjoitti:
Jos sulla on joitakin ohjelmia samanaikaan päällä, ne hidastavat pelin kulkua ja tallennusta yms eli kannattaa sulkea niitä ohjelmia pelin ajaksi, sen oon huomannu nopeuttavan jonkinverran peliä.
Itsekin joudun aina katkaisemaan nettiyhteyden ja sulkemaan noi virusohjelmat taustalta pois, muuten pätkii. Pitäis olla oma kone pelkästään Simeille!
- kuroi bara
Kun ostin pelin niin peli on ärsyttävän hidasta ja simit kuvailemallasi tavalla liikkuivat nykien. Pelasin paljon ja vika vain hävisi pikkuhiljaa. Ostaessani pelin ostin samaan aikaan yöelämää lisänosan eikä muita nyt ole. Pelissä asetuksissa otin varjostuksia pois ja hahmojen tarkkuuden pienemmälle jne. En tiedä onko auttanut mutta nykyään toimii paremmin :) Poikakaverini on sanonut koneesta samaa mitä nuo muutkin että jotain muistia tai näytönohjain huono tai jotain :D En itse ymmärrä moisista mutta kuulemma olisi ostettavissa koneeseen jotain lisäjuttuja jotka voisi auttaa peliä. (Kannattaa kysyä asiantuntijoilta ;) ).
Toivottavasti ongelmasi ratkeaa pian :) - asiaa josta en kylläkin ole...
...se, että koneelasi on yksinkertaisesti liian tehoton tai täynnä viruksia.
- happy sims player
niin kiitti vain niille kaikille, jotka jaoitte hyviä vinkkejä pelin parantamiseks. sain nyt pelini toimimaan hyvin, kun laitoin virusohjelman pois päältä pelin ajaksi ja otin varjoja pelissä pois jne. parani heti!
^^
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581666Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3651162- 137950
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu14784Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41598
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90558- 46542
- 45498
- 47485