Tradenomit

Mikä mahtaa olla tämän hetken tilanne, millaista palkkaa voisi pyytää kesätöistä ettei liian halvalla mene?=) Siis vuotta vaille tradenomi ja Oulun seudulla? Työkokemusta jonkin verran.
71272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Moro!

Ota vastaan mitä satut saamaan ja ole tyytyväinen jos löydät edes jonkun paikan, meitä on jo ihan liikaa työmarkkinoilla.

Äänestä
  • Mikä on tradenomien työtilanne ? Onko meitä oikesti liian paljon ? =) Mihin työtehtäviin olette sijoittuneet ja millaista palkkaa saatte ?

    Äänestä

  • opiskelija kirjoitti:

    Mikä on tradenomien työtilanne ? Onko meitä oikesti liian paljon ? =) Mihin työtehtäviin olette sijoittuneet ja millaista palkkaa saatte ?

    Nokialla tiimin vetäjänä. Valmistuin Turusta IT-tradenomiksi. Eli siis projektipäällikkönä, noh, Nokia ei niin hirveän hierarkinen oo, eli täällä päälliköitä ja itseohjautuvuutta paljolti.

    Palkka 2300 euroa autoetu.

    Kesätöissä olin kaupungin sähkölaitoksella. Silloin opiskeluaikoinan sain palkkaa 1400 euroa kuussa , toimistohommista.

    t: Mika

    Äänestä

Soneralla olin Tampereella opiskeluaikoina, viime kesänä asiakaspalvelussa. Palkkaa irtosi 1500 euroa/kk kesätöistä. Toimistohommia ja hyvin helpolla sain rahat, vaikka aika vähän tulikin kuukautta kohden.

Tradenomeille on kysyntää, jos asuu oikealla paikkakunnalla ja on myös opintojen lisäksi työkokemusta!


reippain talviterveisin, Hanna

Äänestä

Vai niin vaikuttaa, tokihan työ otetaan vastaan jos sattuu saamaan, paljon voi palkalla valita, mut uteliasuutta=)
Toimistohommista, helponlaisista saisi 1200 euroo.. Jos sen työn sais..:/

Äänestä

Noin puoli vuotta ennen valmistumistani sain kesätöistä palkkaa noin 7400 mk/kk, eli euroina lienee noin 1240. Opiskelin tietojenkäsittelyn linjalla. Valmistuttuani sain töitä vasta noin vuoden hakemisen jälkeen ja sittenkin sellaista, joka ei vastaa koulutustani. Alkupalkkani oli virallisten palkkataulukoiden mukainen, noin 1350 e/kk. Koulutusta vastaavaa työtä on (ainakin tällä paikkakunnalla) todella vaikeaa saada, mikä on ihan ymmärrettävääkin, sillä tradenomeja on tosiaan aika paljon. Vailla runsasta työkokemusta olevat ovat aika huonossa asemassa, kun tarjontaa riittää. Sitkeys palkitaan ja hyvää tuuriakin tarvitaan. Työkokemusta hankkimalla uskon vielä saavani paremmin koulutusta vastaavaa työtä.

Mikäli kiinnostaa, tradenomiliiton sivuilla kerrotaan palkkasuosituksia http://www.tradenomiliitto.fi/tl/main_files/tutkinto_files/palkka.htm
En sitten tiedä, moniko oikeasti saa suositusten mukaista palkkaa. Minä olen tyytyväinen, kun yleensä sain töitä ja vielä sen verran palkkaa, että tulen toimeen.

Äänestä

yleisesti ottaen kesätöiden tai harjoittelujen suhteen ei ole viisasta esittääkään palkkatoiveita. Monesti tuollaiset kesätyöpaikat on vielä silleen että kaikki kesätyöläiset saa saman palkan (olipa sitten tunti/kuukausi tai mikälie palkkausmenetelmä ) eli kuukausipalkalla olijoilla on sama kuukausipalkka ja tuntipalkkalaisilla sama tuntipalkka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


m kirjoitti:

Mikä mahtaa olla tämän hetken tilanne, millaista palkkaa voisi pyytää kesätöistä ettei liian halvalla mene?=) Siis vuotta vaille tradenomi ja Oulun seudulla? Työkokemusta jonkin verran.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu