Löytyy suomeksi Mary K Baxter www.spiritlessons.com
Helvetti on kyllä tosi
7
834
Vastaukset
- Enk-el
...mutta vain niille, jotka siihen uskoo.
- ja mikä vale?
Mikä niistä? Ehkä kuoleman jälkeen onkin olemassa useita erilaisia henkimaailmoja, joihin vaellamme sen mukaan, mikä on ollut uskomme kohde?
..nimittäin itse olen ymmärtänyt, että kuoleman jälkeen vastaanotto olisi sellainen kuin olemme sen täällä maan päällä tottuneet mieletämään. Siis tavallaan "kulissina". Syy on se, ettei tulisi liian suurta järkytystä. Ja tosiaan jokainen joutuu ansaitsemalleen tasolle. Siis tasolle joutuminen perustuu omaan henkiseen-/ajatustasoon. Millekkään tasolle ei tarvitse jäädä ikuisuudeksi, vaan aina kehittyä.
Kuoleman jälkeen jokainen kuitenkin joutuu katsomaan omia tekojaan silmiin, kertaamaan oman elämänsä ja tuntemaan muille aiheuttamansa tunteet.
- mikkom
Niimpä, ainakin kristityille. Onneksi olen pakana, ei tarvitse kuunnella tuota helvetin paskanjauhamista.
- ebis
Latinan kielessä helvetti tarkoittaa yksinkertaisesti maakuoppaa ! Raamatussa tämä vertaus yhdistetiin Jerusalemin muurin ulkopuolella olevaan alueeseen jossa paloi tuli jatkuvasti.
Mutta alueen todellinen tarkoitus oli kaatopaikka, kyseessä siis vain puhdas jätteiden poltto.
Siinäpä vähän miettimistä asian johdosta. - ei maksa mitään
ebis kirjoitti:
Latinan kielessä helvetti tarkoittaa yksinkertaisesti maakuoppaa ! Raamatussa tämä vertaus yhdistetiin Jerusalemin muurin ulkopuolella olevaan alueeseen jossa paloi tuli jatkuvasti.
Mutta alueen todellinen tarkoitus oli kaatopaikka, kyseessä siis vain puhdas jätteiden poltto.
Siinäpä vähän miettimistä asian johdosta.aivan. helvetti on maakuoppa jossa tuli palaa ja siellä kidut yksin vielä biljoonan vuoden päästä jos ei kelpaa Jeesuksen ristintyö sinulle. siis näin olen ymmärtänyt että helvetissä ei nähdä muita ihmisiä vaan ikuisesti saat olla yksin!!
Tuonelassa vielä ovat kadotukseen menevät yhdessä ja suunnattomissa vihassaan toisiaan haukkuvat ja kiroavat sillä mitään myötätuntoa ja rakkautta ei enää ole.
mutta helvetti on alunperin valmistettu kadotuksen enkeleille, ei ihmisille, sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut että antoi ainoan poikansa kuolla kaikkien ihmisten syntien tähden.
Eikä Hän tahdo että kukaan joutuisi helvettiin, mutta lopulta on oleva oikeudenmukaine tuomio, sillä mitä tekemistä saatanan mukana elämänsä eläneillä on Kristuksen Jeesuksen seuraajien kanssa? - pelottelua
ei maksa mitään kirjoitti:
aivan. helvetti on maakuoppa jossa tuli palaa ja siellä kidut yksin vielä biljoonan vuoden päästä jos ei kelpaa Jeesuksen ristintyö sinulle. siis näin olen ymmärtänyt että helvetissä ei nähdä muita ihmisiä vaan ikuisesti saat olla yksin!!
Tuonelassa vielä ovat kadotukseen menevät yhdessä ja suunnattomissa vihassaan toisiaan haukkuvat ja kiroavat sillä mitään myötätuntoa ja rakkautta ei enää ole.
mutta helvetti on alunperin valmistettu kadotuksen enkeleille, ei ihmisille, sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut että antoi ainoan poikansa kuolla kaikkien ihmisten syntien tähden.
Eikä Hän tahdo että kukaan joutuisi helvettiin, mutta lopulta on oleva oikeudenmukaine tuomio, sillä mitä tekemistä saatanan mukana elämänsä eläneillä on Kristuksen Jeesuksen seuraajien kanssa?" Helvetti on maakuoppa jossa tuli palaa ja siellä kidut yksin vielä biljoonan vuoden päästä jos ei kelpaa Jeesuksen ristintyö sinulle.. "
Tällainen liturgia on tyypillistä pelottelua. Tyyli: "Jos ei Jeesus kelpaa niin menet helvettiin". Juuri tällainen on pahuuden voimien työtä. Hyvyyden voimat eivät koskaan pelottele millään.
Raamatussa on paljon pelottelua, joten miettikääpä sitä mistä lähteestä osa sen tarinoista on peräisin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051699
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271452En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k921312- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101048Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111019Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall214820Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122753
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718