Tämä palsta onkin yllättävän hyvä! Todella mietitään sitä, että mitä pitää ottaa mukaan ja miksi ei tarvi tai saa kuljettaa rojuja edestakaisin tai edes yhteen suuntaan.
Minuun teki vaikutuksen Hesarin kuukausiliitteessä ollut artikkeli, jossa kerrottin kun toimittaja oli saanut lahjaksi 300 euroa maksaneen lehmän, joka sijoitettiin Ugandaan. Periaate on yksinkertainen. Kuka hyvänsä voi ostaa lehmän lahjaksi jollekin (lehmä 300 euroa, sika paljon vähemmän).
Lehmän saatuaan vastaanottaja on velvollinen lahjottamaan ensimmäisen vasikan ilmaiseksi takaisin järjestölle, josta lemän sai. Vasikka annetaan taas toiseen perheeseen. Seuraavan vasikan perhe saa myydä.
Yksi lehmä muutti 11-henkisen perheen elintason totaalisesti. 300 euroa. He saivat maitoa lapsille, tuloja maidosta ja toivetta tulevasta. Tämä oli uskomatonta.
Sitten lahjottaja-toimittaja meni katsomaan lehmää. Hän totesi muutoksen voiman, ja kirjoitti siitä kuukausiliitteeseen.
Jälkeenpäin olen miettinyt asiaa paljon. Minun rahoillani saisi ehkä 700 lehmää, ja korjaisin 7000 ihmisen elämää. Olisikohan se parasta, mitä voisin elämässäni tehdä?
Pitikö toimittajan mennä katsomaan sitä lehmää, ja tehdä juttu. Se maksoi ainakin 10 uutta lehmää. Toisaalta, jos ei olisi mennyt, niin sitä juttua eikä tätä juttua ei olisi kirjoitettu.
Vaikeita ovat nämä kysymykset siitä, että mitä maallista pitää kuljetella mukanaan, ja mitä omistaa ja mitä antaa pois.
Kuka muistaa Afrikan eläimiä - lue
Havukka-ahon ajattelija
0
688
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821299Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021088Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä631073Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631003Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12999Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103963Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68876Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119791- 77735
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121734