Tämä palsta onkin yllättävän hyvä! Todella mietitään sitä, että mitä pitää ottaa mukaan ja miksi ei tarvi tai saa kuljettaa rojuja edestakaisin tai edes yhteen suuntaan.
Minuun teki vaikutuksen Hesarin kuukausiliitteessä ollut artikkeli, jossa kerrottin kun toimittaja oli saanut lahjaksi 300 euroa maksaneen lehmän, joka sijoitettiin Ugandaan. Periaate on yksinkertainen. Kuka hyvänsä voi ostaa lehmän lahjaksi jollekin (lehmä 300 euroa, sika paljon vähemmän).
Lehmän saatuaan vastaanottaja on velvollinen lahjottamaan ensimmäisen vasikan ilmaiseksi takaisin järjestölle, josta lemän sai. Vasikka annetaan taas toiseen perheeseen. Seuraavan vasikan perhe saa myydä.
Yksi lehmä muutti 11-henkisen perheen elintason totaalisesti. 300 euroa. He saivat maitoa lapsille, tuloja maidosta ja toivetta tulevasta. Tämä oli uskomatonta.
Sitten lahjottaja-toimittaja meni katsomaan lehmää. Hän totesi muutoksen voiman, ja kirjoitti siitä kuukausiliitteeseen.
Jälkeenpäin olen miettinyt asiaa paljon. Minun rahoillani saisi ehkä 700 lehmää, ja korjaisin 7000 ihmisen elämää. Olisikohan se parasta, mitä voisin elämässäni tehdä?
Pitikö toimittajan mennä katsomaan sitä lehmää, ja tehdä juttu. Se maksoi ainakin 10 uutta lehmää. Toisaalta, jos ei olisi mennyt, niin sitä juttua eikä tätä juttua ei olisi kirjoitettu.
Vaikeita ovat nämä kysymykset siitä, että mitä maallista pitää kuljetella mukanaan, ja mitä omistaa ja mitä antaa pois.
Kuka muistaa Afrikan eläimiä - lue
Havukka-ahon ajattelija
0
706
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1124249Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja323216Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12423KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2081455Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2101056Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1581049- 681004
Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka21906En elä täällä vaan oikeassa elämässä
Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott126785- 60735