Miten tulla rotukissakasvattajaksi?

Siinä se kysymys tulikin, varsinkin Anterolta ja mamma39:ltä odotan vastauksia!

Mikä erottaa toisistaan rotukissakasvattajat ja tavalliset kasvattajat?

Halveksutteko myös rekisteröityneitä kasvattajia jotka tekevät ns.välipentueita vuosittain mutteivät rekisteröi niitä?

Miten siis tulla hyväksytyksi rotukissaihmisten joukossa?
31102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"kasvattajan" erot ovat selvät.

Hyvä kasvattaja omaa hyväksytyn kasvattajanimen (FIFen hyväksymän Suomessa, joitain CFA-kissaloitakin on). Hän/he kasvattavat tiettyä rotua perimmäisenä tarkoituksena jalostus, siis sekä ulkonäkö, terveys että luonne, eivät siis koskaan sekoituksia (ellei kyse ole hyväksytystä yhdistelmästä kuten EXO/PER, SIA/BAL, ABY/SOM, ORI/JAV).

Hyvä kasvattaja rekisteröittää kaikki pentueet (lukuunottamatta vahinkoja, siis oikeasti vahinkoja) ja pyrkii kaikin tavoin välttämään vahinkopentuja. Samoin hyvä kasvattaja rokotuttaa pennut 2:sti ennen luovutusta, testauttaa kissansa (siitoskäytössä olevat vähintään) ja pitää myöskin vanhempien rokotukset kunnossa, sekä madottaa kissat säännöllisesti. Hyvä kasvattaja myöskin käy näyttelyissä, jotta tietää miltä rotu kulloinkin näyttää, ja kuulee muutakin hyödyllistä (kokemuksia yms.)ja arvioittaa omat kissansa.

Hyvä kasvattaja myy pennut aina kirjallisella sopimuksella, antaa mukaan hoito- ja ruokintaohjeet kirjallisina ja myy pennut vain terveinä (kieltäytyy myymästä jos epäilee pennun olevan sairas ja hoitaa ensin kuntoon).

Hyvä kasvattaja tuntee myöskin genetiikkaa, vähintään värien periytymisen verran ja hallitsee kasvatusta säätelevät SRK:n säännöt (tai CFA jos kuuluu siihen) sekä epäillessään jotain aukkoja muistissaan, tarkastaa asian ennen astutusta eikä vasta sen jälkeen.

Nämä koskevat lähinnä rotukissoja kasvattavia, siis OIKEITA rotukissoja;)

Sitten, tavallinen "kasvattaja" hoitaa homman muuten samalla tavalla kuin rotupuolellakin, vain rekisteröinti ja pentujen hinta ovat eri, koska kulut ovat myös erilaiset - ei tarvitse kasvattajanimeä (67,30 euroa), ei yleensä testauta siitoskissoja (FIV, FeLV, sieni, veriryhmä, PKD jne.), ei maksa astutus- eikä pentumaksuja (90-120 euroa astutus 90-120 eruoa/pentu) ja rokotuksetkin ovat niin ja näin. Tavallinen "kasvattaja" ei yleensä välitä rodunomaisesta ulkonäöstä tms. ja kasvattaa maatiaiskissoja tai kotikissoja.

Huijari sitten jättää kaikki edellä mainitut asiat (maksulliset) tekemättä ja yhdistelee eri rotuja keskenään, myy pennut jonkin rodun edustajina ja vielä valehtelee ostajalle ummet ja lammet:(

Henkilökohtaisesti en hyväksy mitään "välipentueita" syystä, että se on kiellettyä säännöissä sekä koska sääntöjen takana on emojen terveyden ylläpitäminen. Liialliset pennutukset rasittavat emoja, eikä mitään syytä ole "välipentueita" teettää, ellei syynä ole RAHA ja se ei ole hyväksyttävä syy.

Äänestä

taas tekevät kaikkensa jotta pennut rekisteröitäisiin, jopa väärille vanhemmille.

Huonot "kasvattajat" taas viis veisaavat kissoista ja pennuttavat niitä "hankeen ja sänkeen" kuten ystäväni aina tapaa sanoa, siis joka juoksusta ja rasittavat emoja liioilla tiineyksillä. Tekevät "kasvatusta" rahasta ja luovuttavat pennut heti kun ne alkavat vaatia kiinteää ruokaa (siis kun niistä alkaa koitua kuluja).

Jos "kasvattaa" maatiaiskissoja, on sekin syytä tehdä asiallisesti eli rokotuttaa vanhemmat sekä pennut, madottaa ne molemmat riittävästi ja ruokkia ne hyvällä, monipuolisella ruoalla. Silloin voi hyvällä omallatunnolla pyytää pennuista vaikka 100 euroa.

Äänestä

nimittäin tuo >Miten siis tulla hyväksytyksi rotukissaihmisten joukossa?< Asiaa tuntevat ymmärtänevät yskän - ei siellä näyttelyissä aina niin kivaa keskenään ole, kuulemma...........!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 57 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Bunakko kirjoitti:

Siinä se kysymys tulikin, varsinkin Anterolta ja mamma39:ltä odotan vastauksia!

Mikä erottaa toisistaan rotukissakasvattajat ja tavalliset kasvattajat?

Halveksutteko myös rekisteröityneitä kasvattajia jotka tekevät ns.välipentueita vuosittain mutteivät rekisteröi niitä?

Miten siis tulla hyväksytyksi rotukissaihmisten joukossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu