Osaisiko kukaan kertoa budjettivaihtoehdoista Emiraateissa?
Olemme lähdössä vajaan viikon päästä äkkilähdöllä Dubaihin, josta olisi sitten tarkoitus jatkaa johonkin mukavaan, kirkasvetiseen rantapaikkaan. Olemme kuitenkin liikenteessä MINIBUDJETILLA ja koska en löytänyt mitään matkaopasta koko Emiraateista, ainoastaan Dubaista, niin vinkit olisivat todella tervetulleita!
Eli löytyykö rannikoilta jonkunlaisia edullisia majoituksia ja olisiko jollakin niistä kokemuksia?
Muutkin vinkit ovat enemmän kuin tervetulleita!
Olemme lähdössä vajaan viikon päästä äkkilähdöllä Dubaihin, josta olisi sitten tarkoitus jatkaa johonkin mukavaan, kirkasvetiseen rantapaikkaan. Olemme kuitenkin liikenteessä MINIBUDJETILLA ja koska en löytänyt mitään matkaopasta koko Emiraateista, ainoastaan Dubaista, niin vinkit olisivat todella tervetulleita!
Eli löytyykö rannikoilta jonkunlaisia edullisia majoituksia ja olisiko jollakin niistä kokemuksia?
Muutkin vinkit ovat enemmän kuin tervetulleita!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Bussit ovat halpoja. Khor Fakkanissa / Dibbassa taitaa olla jotain edukkaita hotelleja, Sharjahista en tieda. Jos tarpeeksi seikkailumielta niin kay ostamassa teltta ja yovy aavikolla!
Kiitoksia vinkistä, mukava kuulla, että halvalla pääsee eteenpäin! Eikä tuo telttailukan ihan mahdoton ajatus ole:)
...Pakko nyt hiukan tiedustella lisää, sillä emme ole onnistuneet löytämään halpaoja majoituspaikkoja Fujairahista, tai lähistöltä. Olisikohan sinulla mahdollisesti tiedossa jotain paikka nimeltä?
Kiitoksia etukäteen!
UAE:ssa ei ole halpamajoitusta. Rahaa on oltava taskussa, sinne ei kannata köyhän mennä.
20 eurolla yö ole halpamajoitusta?
Jos hiukan näkee vaivaa, niin kyllä noita hyviä diilejä aina löytyy. Jos sinusta kaikki maat, jossa periaatteessa on kallista(kuten Suomessa)pitäisi jättää laskuista vaan siksi, ettei viitsi itse nähdä vaivaa asioiden selvittämiseksi, niin kyllä jäisi paljon elämässä kokematta ja näkemättä!
Vinkiksi kysyjälle: katso yahoo travelin kautta edulliset hotellidiilit! Itse olen sitä kautta kyseisellä hinnalla löytänyt, tsemppiä!
Juuri matkalta palanneena voin todeta, että Emiraateissa todellakin pärjää aivan minibudjetillakin!
Dubaista löytyy edullisia, alle 200 dirhamin huoneita, etenkin Deiran alueelta ja siellä on myös edullinen ja mukava nuorisohostelli.
Khor Fakkanissa on myös sympaatinen ja siisti pikku nuorisohostelli, jota voi lämpimästi suositella kaikille siellä vieraileville teltan sijaan:) Kannattaa buukata etukäteen, koska on ainoana budjettivaihtoehtona usein täynnä.
Ihmiset kutsuvat myös erittäin helposti luoksensa vieraiksi, joten se on myös potentiaalinen vaihtoehto asumiselle.
Ruokaluista edullisissa, pienissä Intialaisissa maksoimme edullisimmilllaan kahdelta hengeltä 9 dirhamia(1,9euroa) ja sillä ravitsee kuvun täpötäyteen! kaupoista saa kaiken myös edullisesti, mutta melkeinpä suosittelen ateriointeja näissä paikallisissa pikkuravintoloissa, joissa hinnat ovat uskomattoman halvat ja palvelusta saisi suomalainen ottaa esimerkkiä!
Siirtyminen paikasta toiseen on todella halpaa minibusseilla, tai jaetuilla takseilla, joskin paikalliset ajotavat saattavat laittaa pään pyörälle...Esim. edestakaiset matkat Omanin Muscatiin 90 dirhamia per henkilö, Fujairahiin jaetulla taksilla 25 dirhamia per suunta, per henkilö.
Teltallakin todellakin olisi voinut hyvin yöpyä monissa paikoissa, mutta ilman auton olisi ollut meillä vähän työlästä. Auton vuokraus on kuulemma paikanpäällä erittäin edullista ja varmasti helpoin tapa kierrellä paikkoja.
kaikinpuolin mukavaa ja mielenkiintoista matkailua ja pienellä todellakin pärjää, kunhan menee oikeisiin paikkoihin!!!