Miten...

kun lapsi alkaa käydä hermoille?Kyse on reilu 1-vuotiaasta.Joskus saan itseni hillittyä,mutta en aina.Miten tuon ikäistä voi ohjata,kun ei mitään usko ja ei osaa puhua.Inhoan itseäni kun repeän huutamaan.Täytyy varmaan poiketa kirjakauppaaan.
3319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

oon yksinhuoltaja, mikä tietty venyttää oinnaa arvoon arvaamattomaan, lapsi yli2. ihana aurinkoinen , mherkkä mielikuvituksekas poika, jolla oma tahto...ei mitään ilkeyttä niinkuin ei tämän ikäinen yleensä ookaan...mutta arki (etenkin jatkuva siivous kaiken muun päälle tekee mut hulluksi) vaan miltei joka päivä lyö päähän niin että huudan lapselleni inhottavasti miltei joka päivä ja joskus jopa läpsäsen sormenpäillä päähän. en hyväksi väkivaltaa enkä edes näin piene lapsen rankaisemista koska 2v. ei voi tehdä tahallaan mitään pahaa...
mitä tehdä kun tyyppi ei kerta kaikkiaan tottele? kertokaa pliis joku mullekin!!!!

Äänestä
  • ja suhtautukaa lapseenne kuin ihmiseen ainakin. Ottakaa hänet mukaan omiin touhuihinne ja antakaa osallistua. Jutelkaa nätisti ja menkää mukaan lapsen iloiseen löytöjen maailmaan. Näyttäkää mitä esineillä tehdään, miten ne toimivat ja minne ne pannaan käytön jälkeen. Vähentäkää lelujen määrää ja antakaa lapsen tehdä kodin käyttöesineillä "työtä" kanssanne. Lapsi, joka saa osallistua ja tuntea itsensä tarpeelliseksi ja ymmärretyksi, ottaa sen jälkeen "vapaata" ja leikkii pitkät tovit itsekseen. Tiukkojen kieltojen ja käskyjen sijasta ohjaa lasta kärsivällisesti kädestä pitäen oikeaan toimintaan. Kun hermot meinaavat mennä, ota tilanne huumorilla ja purskahda nauruun.

    Äänestä

  • Päkä kirjoitti:

    ja suhtautukaa lapseenne kuin ihmiseen ainakin. Ottakaa hänet mukaan omiin touhuihinne ja antakaa osallistua. Jutelkaa nätisti ja menkää mukaan lapsen iloiseen löytöjen maailmaan. Näyttäkää mitä esineillä tehdään, miten ne toimivat ja minne ne pannaan käytön jälkeen. Vähentäkää lelujen määrää ja antakaa lapsen tehdä kodin käyttöesineillä "työtä" kanssanne. Lapsi, joka saa osallistua ja tuntea itsensä tarpeelliseksi ja ymmärretyksi, ottaa sen jälkeen "vapaata" ja leikkii pitkät tovit itsekseen. Tiukkojen kieltojen ja käskyjen sijasta ohjaa lasta kärsivällisesti kädestä pitäen oikeaan toimintaan. Kun hermot meinaavat mennä, ota tilanne huumorilla ja purskahda nauruun.

    Niin ja sieltä kirjakaupasta kannattaa hakea Anna Wahlgrenin Lapsikirja. Siitä saa kokonaisvaltaista apua lapsen kasvatukseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hillitä itsensä... kirjoitti:

kun lapsi alkaa käydä hermoille?Kyse on reilu 1-vuotiaasta.Joskus saan itseni hillittyä,mutta en aina.Miten tuon ikäistä voi ohjata,kun ei mitään usko ja ei osaa puhua.Inhoan itseäni kun repeän huutamaan.Täytyy varmaan poiketa kirjakauppaaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu