Olen monesti ihmetellyt minkälainen on se rambo jota kaikki puolustusvoimain, poliisin, rajavartiolaitoksen ja vartiointiliikkeiden johtotehtävissä toimivat ilmoittavat karttavansa henkilövalintoja tehdessään.
Muistan myös muutaman entisen ja nykyisen everstin ja kenraalin lausunnon jonka mukaan armeijalla ei käyttöä ns. skinheadeille.
Jos skinit ja rambot eivät armeijalle kelpaa niin kuka kelpaa. Ehkä Marko Ahtisaaren kaltaiset vastuunkantajat ?
Muistan myös muutaman entisen ja nykyisen everstin ja kenraalin lausunnon jonka mukaan armeijalla ei käyttöä ns. skinheadeille.
Jos skinit ja rambot eivät armeijalle kelpaa niin kuka kelpaa. Ehkä Marko Ahtisaaren kaltaiset vastuunkantajat ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taavi oli aina takarivissä, oli sitten kyse luokkakuvasta tai mistä muusta asiasta tahansa.
Sitten tuli sota, johan Taavi nyt kelpasi eturiviin.
Sitten Taaville kävi kuten monelle muullekin, Taavi kaatui ja joutui sankarihautaan, taas tietysti sinne takariviin.
...itse arvelisin "Ramboilla" tarkoitettavan sellaisia henkilöitä, jotka pyrkivät poliisivoimiin tai armeijaan hakemaan vähän äksöniä ja tekemään sankaritekoja. Niitä, jotka tahtovat alalle vain kokeakseen takaa-ajoja ja tulitaisteluita niin kuin telkkarissa. Samanlaisia wanna-be-bruce-willisejä pyrkii välillä myös pelastusopistoon ja AMK ensihoitajakoulutukseen.
Useimmat näistä seikkailijoista karsiutuu hakuvaiheen testeissä, mutta ikävä kyllä heitä myös pääsee toisinaan läpikin. Harvat näistä sankareista kuitenkaan taitavat jaksaa duunin arkea.
Skinheadit taas eivät näennäisestä isänmaallisuudestaan huolimatta ole välttämättä hyviä ja kurinalaisia sotilaita. Natsitervehdyksiä kiljuvat skinit eivät myöskään anna kovin positiivista kuva armeijasta. Nykyarmeijalla ei siis ole käyttöä fasisteille.
Meillä on ainakin näitä ramboja duunissa ja taidan olla itsekin. Aina hauskaa kun sattuu toinen samanlainen partiokaveriksi. Tietää, että kaveri ei jätä pulaan. Vähemmän rambojen kanssa on käynyt niinkin, että homma mennyt painiksi ja partiokaveri vaan huutaa radiossa apua kun pitäis olla jeesaamassa.
Ja onhan se hauskaa kun joskus tapahtuu, jos ei muuten tapahdu, niin pannaan tapahtumaan.