Se on TOYOTA YARIS D4D!
Jälleen osoitus ylivoimaisesta moottoritekniikasta ja autonrakennus taidosta!
kts. www.tuulilasi.fi
...ja mistä vetoa, kohta joku Opelisti tai Volkkaristi on täällä taas rääkkymässä ja selittelemässä. ;)
Huolettomia kilometrejä Toyotistit!!!
Jälleen osoitus ylivoimaisesta moottoritekniikasta ja autonrakennus taidosta!
kts. www.tuulilasi.fi
...ja mistä vetoa, kohta joku Opelisti tai Volkkaristi on täällä taas rääkkymässä ja selittelemässä. ;)
Huolettomia kilometrejä Toyotistit!!!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olit minuuttia nopeempi ;)...sama oli siis mielessä kuin minulla?
Olit minuuttia nopeempi ;)...sama oli siis mielessä kuin minulla?
Mut olit hyvä kakkonen! Eli HOPEAA tuli...aivan kuten Fordille EKO-AUTO kisassa ;)
Myös palkittu kone!
Tuulilasi sai Toyotan voittajaksi!!!!!!
Enpä olisi arvannut.
EKO-auton valinnassa ratkaisevat lähes yksinomaan auton moottorin ominaisuudet.
EKO-autoa valittaessa suurin painoarvo on polttoaineen kulutuksella (puolet kokonaispisteistä). Muut vaikuttavat tekijät ovat päästöt (korreloivat voimakkaasti kulutuksen kanssa) ja ohiajomelu.
Auton ajo- tai talviominaisuudet eivät vaikuta tässä kisassa mitään.
Kriteereistä johtuen EKO-autoksi valitaan väistämättä joku pieni, kevyt ja pieniruokainen kulkuneuvo. Sinänsä hyviä ja tavoiteltavia ominaisuuksia nuokin, mutta TM:n talvitesti kertoo autojen muistakin käyttöominaisuuksista paljon laajemmin ja yksityiskohtaisemmin.
Jos siis haluaa minimoida autonsa kulutuksen ja päästöt muista ominaisuuksista juuri välittämättä, on syytä valita ajokikseen vuoden EKO-auto; muussa tapauksessa kannattaa tarkastella autojen muitakin hyviä/huonoja ominaisuuksia.
TM:n talvitestissä on se vika, että se ajetaan vain uusilla autoilla ja yhtenä talvena! Hyvä talviauto toimii myös seuraavinakin talvina - eipä olisi Vectra enää ehkä voittaja...
Isot Mersut eivät menesty eivätkä koskaan tule menestymään EKO-autoa valittaessa. Päinvastoin ne jäisivät aina häntäpään valvojiksi.
Mersu on varmaan surkea auto?
Eh, eikai Ecoisuus meenaa sitä että se on parhain, se on vain luontoystävällisin kulkuneuvo.
Ei pahemmin Mersulla ole ollut vähäkulutteisia & vähäpäästöisiä malleja, saatikka sitten Fordillakaan. Saabia & Volvoa unohtamatta myös ;)
Tarkoitin juuri tuota, mutta tämän ketjun aloittaja näyttää olevan toista mieltä. Ei vuoden ECO-auton titteli vielä takaa huolettomia kilometrejä.
Kyllä se Yaris takaa huolettomia kilometrejä. Ja tämä voitto oli vain osoitus teknisestä edistyneisyydestä (Fiesta 2. ja Polo 3. - jäivät Toyotasta selvästi dieseleillään)...ei sillä kyllähän minä Mersun mieluusti ottaisin.
Lähteekö tojo talvella käyntiin (talvitesti/TM)? Kun seisoo hangessa paikallaan niin ei paljoa kuluta eikä saastuta
Valitsivat myös ekoauton.. siellä vain ymmärsivät ottaa huomioon myös auton valmistuksen vaikutukset.. voittaja oli BMW 318 valvetronic
Kävin katsomassa mittaustuloksia Motivan sivuilla. Siis erot kulutuksissa ja päästöissä Yariksen ja Polon välillä ovat marginaalisia, paitsi häkää Yaris oli työntänyt kolminkertaisesti. Sitkeysmittauksissa puntit olivat tasan niin, että Yaris oli nopeampi 4-vaihteella ja Polo vitosella. Polon suorituksen arvoa sitkeys- ja kaupunkikulutusmittauksissa lisää se, että auto on selkeästi suurempi ja n. 180kg (kahden matkustajan verran) painavampi ja pitäisi näin ollen olla hitaampi ja kuluttaa kaupungissa huomattavasti enemmän polttoainetta. Teho ja kuutiotilavuushan niissä ovat samat. Eli missä piilee Toyotan ylivoimainen moottoritekniikka kun ei pysty parempaan. Tietääkseni Polossa ei ole kuin 2 venttiiliä sylinteriä kohti eli kysymys on niiltä osin vanhanaikaisesta moottorista.