Oma talo olisi toiveissa rakentaa, mutta miten voikaan olla mahdollista, että Kajaanista on todella vaikeaa saada vähänkään mieleistä tonttia...Tontteja on kyllä tarjolla esim. kooltaan jotain 800 neliötä, kaupungin rivitaloja "vastapäätä", jostain märältä alueelta ja hinta aivan älytön...Onko muillakin rakentamaan haluavilla samaa ongelmaa? Vinkkejä tontti pulaan??.. Kun ei löydy sitä valmista taloakaan. Herjaavien viestien kirjoittajat älkää vaivautuko!
tonteista
talon rakentajat
151519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei muuta kun ajelemaan ympäriinsä. Ja kun mieleinen rakennettu tai rakentamaton kiinteistö löytyy, niin tarjoa riittävästi. Saat varmasti. Jos tontti on rakennettu, tilaa pillari ja ajata rakennukset kaatopaikalle, ja ala rakentamaan uutta.
Katselin tuossa netistä kajaanin tontti tilannetta ja siellä kyllä on muutamia joskin maksavat. Katso www.etuovi.com
..katsottu on etuovet yms. ja kaupungilla tällä hetkellä ei tarjolla kummoisia tontteja...sitäkin jo tehty, että ympäriinsä ajeltu ja etsitty mieleistä paikkaa. Niinkuin jo aikaisemmin kirjoitin, niin yksityiset pyytävät älytöntä hintaa tonteistaan...
Ainahan pyytää saa mitä haluaa. Oletko tehnyt järkevää tarjousta vielä yhteenkään pyyntiin.
Ei muuta kuin tarjous paperille ja paperi pyytäjälle. Jätä vielä yhteystiedot niin pyytäjän on helpompi tehdä vastatarjous.
Ps: mikä on taajama-alueen neliöhinta Kajaanissa?
jos yksityisellä on neliöhinta tontista 3-5euroa/m2 ja kaupungilla n 30euroa/m2. Kumpi on sinusta kalliimpi, riippuu tietenkin ostatko kaupungilta sen 800m2 vai yksityiseltä 5000m2
sama meillä. Kyllähän se tiedetään, että rahalla saa melkein mitä haluaa, mutta kun kaikilla sitä ei ole, ainakaan hirveästi ylimääräistä. Minusta on myös todella tyhmää maksaa hirveitä hintoja tontista! Tätä mieltä minä olen.
Kuluntalahdessa!
mutta hinnat ei ole mitenkään järkevät.
kohtuuhintisia isoiksi tonteiksi..
Yksityisillä tontin myyjillä näyttää kaikilla olevan sama hinta tontilla. Oli sitten kyseessä minkälaisella maastolla/ puustolla tahansa. Ylihintaa minun mielestä tonteilla, mutta saahan sitä yrittää rikastua.
se on tietenkin kun itse et haluaisi maksaa tontista kuin 100€. Kyllä se siitä rahasta on kiinni...
kajaanin nettisivuilla on näytetty kajaanin vapaat tontit. itsekin niitä olen katellut kun olis haaveissa talo.. mutta en kyllä ihan keskustan tienoille haluis..
Paljonko on Kajaanissa tonttien neliöhinta?
Onko valinnan varaa?
Kauppaako kaupunki tontteja ja onko yksityiselläpuolella myöskin tarjontaa?
Jan Vapaavuoren mielestä jokaisella suomalaisella on oikeus asua omakotitalossa. Oikeudesta mieleiseen paikkaan se ei puhunut mitään.
Muistaakseni siinä Hotelli Kajanuksen takana, rannassa oli kivannäköistä tonttitilaa. Mä voisin maksaa 1000m2 tontista about 20t€, olisko sopiva hinta?
saat kertoa tarjouksesi kolmella, jos haluat joen rannalta tontin. jostain tavalliselta alueelta voit saada tuon kokoisen tontin 20ke pintaan
Tontti 1005 neliötä Kylmällä omakotitaloalueella. Rakennusoikeutta 250 neliötä. Sopii vaikka 2 krs.paritaloksi. Tontilla purerrava vanha omakotitalo Hp. 20.000 euroa.