Tarina (AKNE)lääkkeestä

Kysymykseni kuuluu: Onko kenelläkään sellaista kokemusta, että aknelääke vaikuttaisi mielialaan? Alkaisi masentaa tai itkettää yhtäkkiä...? Nopeita mielialan vaihteluita...?

Epäilen vain, että minulla johtuu paha olo näistä lääkkeistä... Mielialani ovat ihan sekaisin. :(
6560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla oli yksi tosi vahva a-vitamiini, joka oli tehdä minut hulluksi. Se aiheutti masennusta. Kyllä se siitä lääkkeestä vissiin johtuu se masennus sullakin. Kuivaako sulla iho? Mulla kuivasi iho ihan älyttömästi ja puoli vuotta piti niitä lääkkeitä syyä. Mutta lähti onneksi akne pois. :)

Äänestä

Tottakai ne voi masentaa, vahvimmat ainakin ja siitä on maininta lääkepakkauksessa. Myös itsetuhoisuus on mahdollista lääkkeistä johtuen. Ei siitä kannata huolestua kyllä se menee pian ohi kun kuuri loppuu, harvemmin noin vahvoja lääkkeitä yli vuotta syödään. Vai haluutsä olla pitsanaama lopun elämääs?

Äänestä
  • Minä olen syönyt noita lääkkeitä kyllä jo varmaan 3 kuuria, eli melkein vuoden verran. Mutta tietenkään en putkeen.

    Uskon teitä, se siis menee ohi. Hyvä näin. :)Poikaystävä joutuu kestämään muuten liikaa... :)

    Joo, kyllähän tuo iho kuivaa ja silmätkin kuivaa. Se on niitä sivuvaikutuksia.

    Kiitos tiedoista teille!

    Äänestä

minäkin syön tällä hetkellä ja oon vähän huomannut että must on tullu enemmän masentunut.

Äänestä
  • En tiedä, saanko sanoa sen lääkkeen nimeä, kun täällä tuskin saa "mainostaa" tai "pilkata" jotain lääkettä...

    Äänestä

  • mustasiipi666 kirjoitti:

    En tiedä, saanko sanoa sen lääkkeen nimeä, kun täällä tuskin saa "mainostaa" tai "pilkata" jotain lääkettä...

    kun nyt ei ole kyseessä mainostamisesta tai pilkkaamisesta vaan vastaamisesta kysymykseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mustasiipi666 kirjoitti:

Kysymykseni kuuluu: Onko kenelläkään sellaista kokemusta, että aknelääke vaikuttaisi mielialaan? Alkaisi masentaa tai itkettää yhtäkkiä...? Nopeita mielialan vaihteluita...?

Epäilen vain, että minulla johtuu paha olo näistä lääkkeistä... Mielialani ovat ihan sekaisin. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu