Tämä tarina on pelottava, mutta totta - halusitte sitä tai ette.
Tämä meidän maailmamme on vain tietokoneella luotu harha. Tämä on virtuaalitodellisuus, jossa minä (lähes ainoana elävänä ihmisenä) elän. Todellisuudessa tekniikka ja tiede on huimasti kehittyneempi kuin tämän virtuaalitodellisuuden vastaavat.
Viimeisen n. sadan vuoden aikana, on tehty lukuisia keksintöjä - enemmän kuin milloinkaan aikaisemmin. Uutta tekniikkaa ja tiedettä on syötetty tähän virtuaalitodellisuuteen. Juhlallisesti "tämän todellisuuden herra". (yksinkertaisesti ja jatkossa vain PJ) lähetti ajatuksia eri ihmisten aivoihin - Viimeiset n. sata vuotta ovat täynnä keksintöjä - jotta päästäisiin tähän tilanteeseen, jossa meillä on käytössämme kännykät ja langaton viestintä, internet, 3D pelit ja elokuvat. Ilman näitä PJ ei voisi elää.
Tämä maailma näyttää ja tuntuu aivan todelliselta. Kuitenkin kyse on vain aivoihin syötetystä informaatiosta. Ihminen pystyy huijaamaan aikaa virtuaalimaailmoissa, mutta todellisuudessa aika kuluu kohti valitettavaa loppua. Kuitenkin ihminen pystyy elämään lukuisia onnellisia elämiä virtuaali mailmoissa. Ihmisen aivoihin lähetetään muistoja. Ajatellaan, että viesti aivoista käsiin kulkee huomattavan nopeasti - virtuaalimaailman muistot asettusivat johonkin tuohon väliin (vähän riippuu tilanteesta. Virtutuaalimaailmassa seikkaileva ihminen ei koskaan tavoita nykyhetkeä.
Eli ihminen "elää" lukuisia elämiä. Yksi seikkailu kestää vain tunnin, pari.
Miten tämä on mahdollista? Ihminen on skannattu, maailma on skannattu. Ihmisen aivoja on tutkittu todella paljon, niin että pystytään elämään virtuaalitodellisuudessa, jossa elävää pelaajaa ei erota virtuaali-ihmisestä. Erona on, että virtuaali-ihminen ei tunne oikeasti mitään. Virtuaali-ihminen on AI, eikä kukaan ole onnistunut (eikä halunnut), puhaltaa tälläiseen olentoon oikeaa henkeä. Vaikeaa se olisi, koska kaikki virtuaali-ihmisessä on vain ja ainoastaan tietokone merkkejä.
Tulevaisuudessa ymmärtääkseni(tämä on ihan haluammuntaa, mutta periaattessa turhaa tietoa) käytetään tietokoneita joissa on 3 merkkiä, 0, 1 ja superpositio, jota merkataan ykköisen ja nollan yhdistelmänä. Maailmasta lasketaan vain se mitä mi nä kunakin hetkenä aistin. Eli en tiedä mitä Englannin kuningatar tekee, sitä ei lasketa.
3D maailmat auttavat ymmärtämään, miten voidaan luoda hyvin todellisia ympäristöjä, ja miten todellisia hahmot voivat olla. Tulevaisuutta on myös nämä nettiroolipelit, joissa ihmiset elävät - niin että virtuaalitodellisuudesta tulee tärkempi kuin todellisuudesta.
Miten tämä on mahdollista? Ihmisen aivoihin lähetetään tietoa. Tiettyjä kohtia ärsyttämällä saadaan aikaan erilaisia tunteita, hajuja, makuja, näkö- ja kuulo- "harhoja". En tiedä miten tämä tapahtuu - se on jotakin tulevaisuuden mekaniikkaa. Mutta, koska tiedämme, että ihminen voi nähdä, kuulla ja aistia harhoja, niin hyvin todellisen maailman luominen harhoilla on täysin mahdollista.
(... hyvää yötä, menen nukkumaan)
Ahdistava totuus
6
875
Vastaukset
- varmaankin
Mutta silti ihmettelen, että mitenkä ihmeessä, hullujenhuonneelle saa vietyä tietokoneen ja nettiyhteyden??
ps. Sano lääkäreillesi, että lisäävät tai vaihtavat lääkitystä. - hihihi...
TPieni totuushan tuostakin löytyy mutta sen löytää vain sieltä jos osaa tulkita, olet liika takertunut tähän matrix teoriaan. tutkippas lisää eläkä luule ikinä olevasi täysin oikeessa. kaikesta voi löytää aina palan totuutta mutta pikkuhiljaa. :D
- sisältää johtolangan
Idea Matrixmaailmasta sisältää kyllä eittämättä johtolangan, jota pitkin voi oivaltaa jotain.
Hyvää matkaa oivallusten maassa!
(ottamatta kuitenkaan Matrixia täysin kirjaimellisesti) - pahoillani...
Ensimmäisellä kerralla luin liian subjektiivisella tavalla tekstiä, ajattelematta sisältöä sen tarkemmin. nyt uudestaan ajatuksen kanssa luettuna asian ymmärtääkin jo toisella tavalla.
- rugby
Mun mielesta kiinnostavampaa on irlantilaiset tontut, tieda mita lienevat totuuden juttuja, vahvoja vaikuttjia
- narsipaani
ai niin tunnen ne AIt hyvin. kovia kavereita. tosi loogisia. tosi kultturelleja. tehouintia vaan kunnes kasvaa aikuseksi, uimaan atlantille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20514096Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i525235Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58664712Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2453812PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1113578Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1303547Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.772092Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161445Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581201Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3011149