MITEN TAI MILLÄ MAALILLA SAA KUNNOLLISEN JA TASAISEN PINNAN KUN MAALATAAN SIVELTIMELLÄ, OLEN KOITTANUT MAALARIN VALKOLAKKAA LA FUTURA 40 JA KUMMALLAKAAN EI JÄLKI MIELLYTÄ. NÄIHIN JÄÄ TOSI HELPOSTI SIVELTIMEN JÄLJET JA KUIVAHTAA NIIN NOPEASTI ETTEI KERKÄ TEKEMÄÄM VIIMEISTÄ TASOTUSTA.MAALAANKO VÄÄRIN TAUI PITÄISKÖ MAALIA OHENTAA JA KUINKA PALJON ETTEI KIILTO KÄRSI,MAALI ON PUOLI KIILTÄVÄÄ.JOS JOLLAIN ON KOKOEMUSTA KERTOKAA VINKKEJÄ.KIITOS
OVENKARMIEN MAALAUS
EI ONNISTUNUT
1110697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ne pitää ohentaa, kaikki maalit on liian tönkköjä, suoraan purkista.
mielestäni ainoa ja oikea (siis tämä on mun mielipiteeni) maali on pellavaöljymaali.meillä on maalattu kaikki omatekoisella pellavaöljymaalilla ja tulos on muidenkin kuin minun mukaan vähintäänkin kelvollinen.pellavaöljymaalin kuivumisaika on senverran pitkä että se kyllä tasoittuu melko mukavasti,tosin pohjatöilläkin on osuutensa lopputulokseen.Jos pellavaöljymaalin kuivumisaika tuntuu liian pitkältä siihen voi lisätä n10% pellavaöljylakkaa niin kuivumisaika puolittuu.Varo maaliliikkeissä myytäviä "ÖLJYMAALEJA" joilla ei ole mitään tekemistä aidon pellavaöljymaalin kanssa.Maalin teko ei ole vaikeaa eikä monimutkaista,ohjeita saa mm. netistä.
Sivellintekniikka pitää hallita. Viimeinen veto ei saa lähteä maalin päältä. Tai oikeastaan valmiiseen maalipintaan saa koskea vain liikkuvalla siveltimellä. En osaa tuota paremmin selittää, mutta ajan kanssa oppii, kun seurailee pinnan käyttäytymistä. Rajauslevyt ovat aika mukavia paikoin siveltimen sijaan.
Aivan.. sivellintekniikka on tärkeä, mutta myös maalit tarvitsee ohennusta. Jos ei oo tietoo millä se ohennetaan niin eiköhän se joten kuten purkin kyljestä löydy. Ja yleensä ei kannata mennä ostamaan halvinta maalia mitä kaupasta löytyy.
Öljymaalit on hitaampia kuivumaan, joten jäljestä tulee tasaisempaa kuten asiasta mainittiin jo. Mutta jokaisessa on omat riskinsä.
KIITTI VINKEISTÄ MUTTA OLEN KYLLÄ MAALANNUT SEN VERRAN PALJON ET NÄÄ JUTUT TIESIN.MUSTA VAAN TUNTUU ET NYKYAJAN MAALIT OVAT HUONOMPIA KUIN VANHAT.KIITOKSIA KUITENKIN
Kokeile kapeaa vaahtomuovitelaa karmeihin.
Sekä oven- että ikkunankarmeihin ammattilaistenkin käyttämä kapea pieni tela, josta jo aiemmassa postissa mainittiin. Ehdottoman hyvä ja ennenkaikkea tasainen jälki.
Minä maalasin (jonkun verran vielä kesken) "Karaatti" nimisellä maalilla. Tulos oli suurin piirtein hyvä, mutta joihinkin kohtiin tuli semmoista nypyläpintaa, olikohan jäänyt hiomisen jäljiltä pölyä karmin pintaan.
Mitä luulette kannattaako yrittää esim. hienolla (0000) teräsvillalla tasoittaa noita nypylöitä. Joutuu varmaan maalaamaan uudestaan.
Hyytelömöisellä kalustemaalilla Empire tai vastaava. Muutamat ovet olen maalannut muistaakseni juuti Empirellä, taisi olla puolihimmeä tai puoli kiiltävä. Vanhoista nuhruisista laakaovista tuli ihan siistit.
Juuri maalasin muutamat karmit empirellä ja olin kyllä tyytyväinen sekä toimivuuteen että tulokseen. Seuraavat karmit pitäis aloittaa, mutta maali pysyy samana.
älä pensselillä vaan telalla ja tikkurilan puolihimmeä maalarin valkolakka ni varmasti onnistuu. viimeistele ovenkarmien välit vielä akryylimassalla