viime syksyn tm testasi pääkaupunki alueen huoltopisteitä. osa oli aivan yhtä tyhjän kanssa, pelkkää rahastusta. jos joku muistaa testin tai tm;n numeron HERÄTKÄÄ. HUOLLON AIKA ON NYT!!!
mihin jäi keskustelu
6
1724
Vastaukset
- huollattanut
Oma kokemukseni määräaikais- yms.merkkihuolloista on monivuotisen kokemuksen perusteella se, että ne ovat kaikki puhdasta rahastusta.
Mun neuvoni on, että teetät korjaamoilla ne työt, joita itse et osaa/halua/ehdi tehdä. Silloin maksat vain tehdystä työstä etkä pitkistä tekemättömien töiden listoista.
Ei mp vaadi mitään kovin perusteellista ammattitaitoa pysyäkseen kunnossa. Öljy pitää vaihtaa kerran kaudessa, akku tarkistaa ja mikäli mahdollista niin säilyttää pyörä yli talven tasalämpimässä sisätilassa.
Vuosia sitten lopetin ns määräaikaishuollot juuri suorittamattomien mutta laskutettujen töiden takia.
Muuten korjaan pyörän vasta sitten kun ilmenee aihetta siihen. En halua olla rahastuksen kohde.- el_lupo
mopon kanssa. Puolisoni autonkin huollan itse. Kielsin enää viemästä määräaikaishuoltoihin, koska vesipullon täytöstäkin rosvottiin 10€.Määräaikaishuolloissa ei tehdä paljon muuta kuin vaihdetaan öljyt ja lasku on tosi pitkä. Jarrupalojen, öljyjen ym. vaihto sujuu varmaan useimmilta, kun alkaa vaan tekemään. Ja tekemällä oppii yllättävän paljon ja uskaltaa ryhtyä muihinkin huoltotoimiin.
- akku!
Hain pyöräni 20 000 t huollosta merkkivaltuutetusta korjaamosta. Sitä talviteloille laittaessani vilkaisin akkua; kas, vesipinta oli selvästi kennojen tasalla yhdessä jopa alle! Luulenpaa, että satojen ekujen määräaikais"huollossa ei tehty mitään muutaa kuin öljynvaihto!
Enpä taida enää minäkään mopoani määräaikaishuoltoihin viedä. Korjautan tai korjaan itse kun vikaa tulee. Öljyt, tulpat, filtteriat yms sellaiset osaa kyllä itsekin vaihtaa.- ikibemaristi
harmittaa sama juttu, mutta kun on uusi pyörä, niin se määräaikaishuolto tai huoltamattomuus on vain hyväksyttävä ja kaikenkukkuraksi huollot ovat sikakalliita. Tosin moto tripissä saamani kohtelu on ollut ihan asiallista.
ikibemaristi - jukka
En ikinä ole käyttänyt mp:tä huollossa. Enkä käytä, en sitten periaatteesta.
Ostin kallilla Clymerin oppaan ja sillä on aina selvitty.
- Kyllästynyt
Kerrompa minäkin; teetätin 60 000 km huollon leimoineen merkkikorjaamossa. Hakiessani pyörää kyselin hiukan asioista koska en ole tekniikan ihmelapsi. Kyselin mm. josko pyörässäni on jotain kilometreihin sidottuja juttuja kuten autoissa. Esim. vaikka jakopään hihnaa tms..
"Ei siellä mitään jakohihnaa ole", sanoi huoltomies.
"Laturin remmiä ne suosittelee vaihdettavaksi 60000 km kohdalla" lisäili isäntä.
Huomatkaa; minun pyöräni oli just käynyt läpi kyseisen huollon ILMAN hihnan vaihtoa. Vaihdoin hihnan itse ja se on minulla muovipussissa edelleenkin monena eri suikaleena!!!!!!!!!!!!!!!
Jotta jos haluaa saada pyörälleen parhaan hoidon niin on parasta antaa se sille itse!
Jos jotain et hoksaa tehdä niin teit kuitenkin paljon enemmän kuin merkkikorjaamo isolla rahalla!
Todellisuudessa ne vaihtaa oikeesti vain öljyt ja (ehkä) filtterit mutta laskuttaa kyllä kaikesta mitä huoltolistassa lukee!
Ikävä kyllä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191642
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36884Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673