Oletteko sitä mieltä, että Suomesta saa hyvää kebabia? Toisekseen Turkissa ilmeisesti kebabia tehdään myös koko lihasta ja saatavana on myös vartaita, joita kebabiksi myös kai sanotaan.
Olen suhtautunut erittäin varauksella suomalaisiin kebab-paikkoihin niiden sotkuisen ulkonäön takia, mutta Turkissa kebab oli ihan hyvää ja kastike erinomaista. En siltikään Suomessa söisi kebapia.
Olen suhtautunut erittäin varauksella suomalaisiin kebab-paikkoihin niiden sotkuisen ulkonäön takia, mutta Turkissa kebab oli ihan hyvää ja kastike erinomaista. En siltikään Suomessa söisi kebapia.
Vastaukset 20
Vanhimmat
...mun mielestä just Suomessa kebab on PAREMPAA kuin Turkissa, vaikka kuullostaa ehkä hassulta...
Turkkilainen nyt on paljon parempaa ja ammattitaidolla tehtyä! Ja jos taas Suomessa pitäisi valita menenkö Kotipizzaan tai johonkin muuhun suomalaiseen paikkaan kebabille tai pizzalle, niin taatusti valitsen turkkilaisten pitämän ravintolan. En ole pitkään käynyt kotipizzassa.. Syön jossakin kaupunkini neljästä turkkilaisten pitämästä paikasta.
itse taas pidän kovastikkin Suomessa saatavista kebabeista. varsinkin iskender kebab on tosi hyvä, no mikä ettei rullakebab myös. Marmariksessa olen syönyt siellä baarikadulla myytävää kebabia, ja on se nyt ihan syötävää.
miltäkähän mun "bebab" maistuu...hieman kirjoitusvirheitä taas kerran...
Suomessa ei ole yhtään, edes turkkilaisten pitämää, paikkaa missä saisi "oikeaa" kebapia. Ja Turkisaakaan ei saa joka paikasta hyvää. Tarkoittanet kebapista puhuessasi döner kebapia? Siis sitä isossa vartaassa pyörittämällä kypsytettyä lihavarrasta josta sitten niitä siivuja leikellään sitä mukaa kun lihan pinta kypsyy? No, se on yhdenlaista. Suomesta tuskin löytyy yhtään ammattilaista joka osaisi sen vartaan oikein kasata, vahvasti epäilen. Sen ei pitäisi olla jauhelihasta värkätty. Eikä se siitä voi onnistuakaan. Liha kasataan vartaaseen kerroksittain kokoliha siivuja/paloja, rasvaa ja jauhettua lihaa vuorotellen. Vaatii taitoa saada se pysymään kasassa.
Kebap nimitystä käytetään myös saslikin tapaan palastellusta ja vartaissa kypsennetystä lihasta. Se voi myös olla paperin sisällä uunissa kypsennettyä lihaa. Tai pikku vartaissa paistettua jauhelihasta tehtyä kebapia. Esim. Adana kebap. Iskender taas on siivutettua pystyvartaassa paistettua lihaa. Siis kebap on tosiaan yleisnimi, ei mikään yksi tietty ruokalaji.
Enpä syö minäkään kebapia Suomessa. Enkä muuten Turkissakaan ihan joka paikassa.
turkissa kaikkia liharuokia kutsutaan nimellä kebab... että lähtekää siitä... ei tietenkään mikään voi maistua samalta kun ollaan eri maissa ja eri raaka-aineet.. molemmissa maissa loistavia ja hyviä, turkissa mielestäni vielä parempia..suomessa sitä esim. lihavarrasta ei kutsuta nimellä kebab...
Turkissa ei todellakaan kaikkia liharuokia kutsuta kebapiksi. Taitaa vaan olla niin, että kun siellä liha on yleensä tuoretta ja lampaat/lehmät saaneet syödä tuoretta heinää, maku on toisenlainen. Makuasia onko sitten parempaa vai pahempaa. Suomessa käytetään ns. dönerissä eli siinä pystyvartaassa paistetussa kebapissa mausteita. Turkissa on suola ja mustapippuri yleensä ainoat mausteet. Siis puhdasta yksinkertaista perusruokaa, jota sielläkään ei yleensä kotona laiteta.
Ja yhteistä niillä on tasan nimi
yllättynyt siitä miten PAHAA kebab oli Turkissa!
Söimme kolmessa eri mestassa kebabia ja joka kerta annos jäi parin haukkauksen jälkeen syömättä, tosi pahaa.. Voi kammo kun ajatteleekin sitä makua..
Itse olen nimenomaan tykännyt Suomessa tehdystä kebabista, pitää valita mihin menee! Ei tarvitse mennä niihin keskiyön sotkuisiin kiskoihin, kun on olemassa avokeittiöitä ja oikeita kebab-raflojakin..
Se oli tosiaan kova kolaus ja ikävä yllätys että Turkissa tehty kebab oli hirvittävän pahaa :( En tiedä mistä johtui, voi olla että käyttää erilaisia mausteita (näytti ainakin tosi "rakeiselta" se liha??) ja lihaa, koska monet liharuuat maistui tosi pahalle Turkissa, minusta tuli 2 viikon aikana täys vegaani.. En tiedä mitä lihaa tai millaisia mausteita pistävät, mutta liha maistui Turkissa niin pahalle että kasvislinja pitää seuraavallakin reissulla, vaikka muuten lihansyöjä olenkin..
vaikka sitä lampaan lihaa mitä oikean kebabin pitäisi sisältää... voi ihmiset, lukekaa ja matkustakaa ennen kuin lähdette ruotsinlaivaa pidemmälle... merhaba!!!!!!!!!
http://www.kebabille.com/kebabillecom/arvosteluohjeet.php
Kebabille.com, siinä sitä tietoa on. Valkkaa oman paikkakuntasi kebabmestat tästä!
Turha kiistellä suomalaisen ja turkkilaisen kebabin mausta. Aloittaja ei edes ole syönyt Suomessa koko ruokaa. Seuraavaksi pitäisi polkaista ketjut suomalainen olut vastaan turkkilainen olut, suomalainen kahvi vastaan turkkilainen kahvi, suomalainen mies vastaa turkkilainen mies jne loputtomiin.
Kysymys kuuluu sarjaan, onko pizza parempaa Italiassa kuin noutopizzassa, tapas Espanjassa kuin suomalaisessa tapas-baarissa jne. Olen aina olettanut, että ruoka valmistetaan sen synnyinseuduilla parhaiten. Turkissa turkkilaisia ravintoloita on vähän enemmän kuin Suomessa ja asiakkaat vaativampia, joten todennäköisyys saada erittäin hyvää kebabia on suurempi.
Olen käynyt mielestäni kaikissa Helsingin turkkilaisissa ravintoloissa (jos uusia ei ole ilmaantunut) ja kyllä, kebab on parempaa Turkissa. Myös lihan maku on huomattavasti suomalaista parempi johtuen "luonnonmukaisemmista" eläinten kasvatus- ja teurastustavoista. Parasta lammasta on ehdottomasti uhrilammas.
Ollessani Turkissa töissä maistelin kebabeja, mut en tykännyt yhtään...maistuivat niin terveellisiltä suomalaisen makuun ja kun kebabhan tehdään alkuperäisesti lampaasta, niin ei ollut niin herkkua...ja maassa maan tavalla...länsimaiset ovat tottuneet rasvaan ja kastikkeisiin, mitkä ovat niin herkkuja...usein kun otin turkissa pitakebabin, eivät laittaneet mitään kastikkeita, ilmeisesti ois tarvinnu erikseen pyytää...Suomessa on tosi hyvää kebabia, paitsi tampereella maistoin kerran maailman huonoimpaa sellaista, mutta rauman seudulla kun on kunnon ammattitaitoiset pitäjät ainakin Antalyassa, niin se on herkkua:) Pitäjillä ollut jo turkissa kebab paikka ja ja nyt jo n. 10vuotta suomessa ja heidän pöperöihin voi luottaa...Hervannan pizza serviceeen en enää mene, sil kebab oli pakaste kebabia ja salaatin kastike niin ällöä, et mitä mahtoikaan olla...oksennus melkein tuli, mut kaikki olivat samaa mieltä...
Tällä hetkellä asustelen Brysselissä ja voin sanoa et täällä oon syöny elämäni parhaimmat kebabit keskustan Cappadociassa...nam...mut heti viereinen Sultans of kebab on epäsiistiimpi ja kebab ei yhtään niin hyvää...Mutta täällä siis kootaan kebab tangot oikein eikä jauhelihasta, ainakin cappadociassa ja kanakebab vasta namua onkin...mut hei, rohkeutta ja kaikkea maistelemaan:)
Suomessa ne on huonosti lämmitettyjä ja vanhahkoista raaka-aineista kyhättyjä. Turkissa juuri tuo tuoreus ja terveellisyys oli hienoa varsinkin kun lämpöä oli yli 40 astetta -kasvikset ja kevyt ruoka maistuu hyvältä kuumalla ilmalla, taisin jopa saada kipinän salaatin syömiseen Turkista.
Pitsakin oli ihan erilaista kuin Suomessa turkkilaisten pitämissä paikoissa. Eikö niillä turkkilaisilla ole kokemusta ravintolanpidosta ennen kuin perustavat Suomeen ravintolan vai mistä johtuu erilaisuus? Maassa maan tavalla?
Turkissa on ehdottomasti paras kebap-liha! Se johtuu yleensä lihasta, suomessa liha on mauton.
Turkissa kili matkustaa vapaasti ja maistele kaikenlaista yrteistä:)
http://www.kebappizza.info/Sivut/Finland/kebap_kebab/kebap.php
Minusta se että joku ruoka on "aitoa" ei tee siitä parempaa. Turkkilainen kebab ja italialainen pitsa voi olla pahanmakuista jonkun mielestä vaikka se olisi kuinka aitoa. Vääränlainen suomalainen pitsa taas on monenmielestä hyvää, siis oikeasti hyvää, vaikkei sitä saisi myöntää koska se ei ole hienoa italialaista aitoa pitsaa, josta on sanottava että ompa hyvää, vaikka päässä pyörii ajatus että eihän tämä nyt olekkaan niin kovin hyvää. Toki poikkeuksia löytyy aina molempiin suuntiin.
Kehitys kehittyy, aika harva pitäisi aidoista jostain 1500-luvun mädistä pöperöistä joita oli pakko syödä henkensä pitimiksi.
AHhaha joo vuoden paras vitsi kuule! Ei ole olemssakaan SUOMALAISTA KEBABIA! Se on alunperin Turkista, joten jos se tehdään Suomessakin ei se tarkotia että se on SUOMALAINEN, Suomi ei tunne mitään muuta ku hernekeittoa -.-
EI ivdud make
Turkki on yksi maailman johtavia ruokakulttuurimaita. Vain Tunisia, Egypti kilpailevat paremmuudessa.
Turkissa PARAS kebab, lihapataa lähinnä muistuttaa, mutta Ihan he...tin hyvää!!!!! =)