Tanska

inka

Hei!Olen lähdössä ensi kesänä nuorisovaihtoon Tanskaan.Mielipiteitä, millainen maa se Tanska oikein on...ihmiset,luonto...kieli on iha hirveää sönkkäystä, mut ajattelin pärjätä englannilla.

2

900

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkustava

      Itse olen ollut Tanskassa kaksi kertaa kerran kesällä ja kerran tammikuussa. Silloin tammikuussa
      siellä oli ihan hirvee keli, just sellainen rannikkoilmasto. Lämmin niinkö jotain 3 mutta se tuntui ihan pirun raa'alta kun mereltä tuli se tuuli, tuntui pahemmalta kuin -10 täällä.
      Kesällä Tanska on todella hieno. Siellä kannattaa kiertää kaikki ne saaret.

      Jos osaa saksaa jonkun verran oppii tanskaakin todella nopeasti. Ne ymmärtää aika hyvin saksaa ja ruotsia, mutta jos ymmärrät saksaa ymmärrät tanskaakin.

      No ihmiset on tyypillisiä skandinaaveja. Jos sanotaan, että suomalaiset ovat hiljaisia ja outoja, ryyppäävät paljon niin Tanskassa kaikki on mielestäni vielä voimakkaammin esillä. Nimittäin tanskalaiset ottavat kuppia jopa reilummin kuin suomalaiset. Mutta tollai yleistyksenä tanskalaiset ihmiset ei paljoo eroo suomalaisista (ja toi oli vain mun mielipide)

    • Anne

      Olen asunut Tanskassa vuoden, pienessä paikassa Jyllanissa nimeltä Skive. Ja täytyy sanoa, että on aivan ihana maa. Siitä on nyt kolmisen vuotta, kun muutin sieltä pois. Ja mulla on välillä ihan mieletön ikävä sinne takaisin. (Asun tällä hetkellä Ruotsissa poikaystävän kanssa)
      Tanskalaiset ovat avoimia, iloisia bailaajia! Minne ikinä menetkin olet aina tervetullut! Aivan toista maata kuin suomalaiset. Me suomalaiset olemme sisäänpäin sulkeutuneita hieman ujoja ja totisia! Eivät tanskalaiset. Suomalaiset häviää tanskalaisille bailaamisessa 6-0. Tanskassa yökerhot on auki aamu kuuteen-seitsemään. Baarissa harvoin tilataan drinkkejä. Siellä tilataan pullo viinaa pöytään ja tehdään drinkit itse! Kaikilla on hauskaa. Ihmiset eivät tappele. Kotibileissä kaikki istuvat saman pöydän ympärillä: skoolaavat ja laulavat yhdessä (MYÖS NUORET, Pohjoismaalaisista alaikäisistä tanskalaiset tytöt juovat eniten...)Se bilettämis kulttuurista.

      Tanskalainen luonto on ehkä hieman ankee. Ei ole paljon puita. Aakeeta laakeeta joka puolella. Tuulivoimaloita on joka puolella. Tanska on myös liikenneympyröiden, marsipaanin, voileipien,oluen ja leipomoiden luvattu maa. Liikenneympyröitä on paljon. Tanskalainen leipomo on ihana. Ihmiset ostavat tuoretta leipää lähes joka aamu. Siihen päälle laitetaan voita ja suklaata(!) tai lämmintä maksapasteijaa. (Tanskassa ei ole "oikeata" ruisleipää). Näin syödään siis aamulla. Mutta muuna aikana syödyt voileivät ovat todellisia taideteoksia! Yleensä voileipä on neliömäinen vuokaleipä joka on halkaistu keskeltä ja se syödään VEITSELLÄ JA HAARUKALLA, ei koskaan sormin. Ja päällä on vaikka mitä.
      Jos et pidä marsipaanista ole varovainen kun ostat leivoksia...95% kaikista leivoksista sisältää marsipaania.
      Olut on halpaa ja hyvää!!! Tanskassa ei ole "Alkoa". Viina ostetaan pienistä kioskin tyylisistä kaupoista. (Tanskassa ei ole Suomen tyylisiä kioskeja, ne ovat pieniä kauppoja). Sä pystyt ostamaan pullon viinaa kymmeneltä sunnuntai iltana, jos siltä tuntuu! Tupakkaa voi polttaa melkein missä tahansa! Mc Donaldsissa on tupakoiville varattuja paikkoja!!! Isoissa ostoskeskuksissa voi käytävällä polttaa tupakkaa, mutta sisälle liikkeeseen ei saa mennä tupakan kanssa.
      Tanskassa ei juhlita vappua, eikä juhannusta.
      Englannilla pärjää, mä puhuin kanssa englantia.
      Et kertonut minne päin Tanskaa olet menossa...mutta Köpis on pohjoismaiden "pahamaineisin" kaupunki. Siellä on paljon huumeita ja rikollisuutta.
      Ilmasto: Mä olin sisämaassa, joten siellä ei niin tuullut. Kesä oli ihana ja lämmin, mutta talvi...AIVAN KAMALA. Vettä satoi lähes joka päivä. Kahtena päivänä oli pakkasta ja lunta koko talven aikana. Jouluaattona tuli kaatamalla vettä...
      Nyt mulla on pää ihan pyörryksissä. Voisin kertoa sulle Tanskasta monta tuntia, mut nyt meni aivot solmuun:) Laita sähköposti osoitteesi tänne, jos haluat tietää jotain lisää...mä voin sulle kirjoittaa!
      PIDÄ OIKEIN HAUSKAA TANSKASSA!!! NAUTI!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1385
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      87
      1288
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1259
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1160
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1046
    6. 67
      955
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      14
      902
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      891
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      710
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      694
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      620
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      36
      585
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      578
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      555
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    17. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      87
      501
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      495
    19. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      485
    20. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    Aihe