Suomen metsien uudistaminen pohjautuu verorahoista maksettavaan Kemera-rahoitukseen. Sen avulla saadaan metsien omistajia totetuttamaan ns. tieteellistä metsänkasvatusta ja pidettyä yllä metsäammattilaisten ja -teollisuuden viritelemää harhaa kestävästä metsätaloudesta. Metsäluontomme säästyisi paremmin asiantuntijoiden tihutöiltä, jos valtion tuet metsien hoitoon poistettaisiin nykymuodossa.
Kemera pitäisi lakkauttaa
Natiivi
63779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valtio on kyllä omansa ottanut ja ottaa jatkuvasti metsänomistajilta veroina, jos takaisin päin kahvirahoja saa niin hyvä on.Kemeratuet ovat luokkaa 100e hehtaari jos yleensä riittää jaettavaksi. Myöskään et taida olla koko kemera tuesta selvillä mitä se on ja minkä suuruista, saatika et omistaisit itse metsää. Kyllä minä harrastan teho metsätaloutta ja uudistan metsäni ilman kemera-tukiakin.
Joo, vaikuttaa toi sun teksti just sellaselta, että äsken jostain oot lukenu, että kemera maksetaan verorahoilla ja heti pitää alkaa pätemään.
Ensiksikin metsien uudistaminen ei perustu Kemeraan tippaakaan! Taimet ja maanmuokkauksen maksaa metsänomistaja itse. Tosin pellon metsitykseen saa mahdollisesti kemera tukena ilmaiset taimet.
Tärkeässä osassa Kemera on sellaisissa kohteissa joissa taimikonhoito on jäänyt tekemättä ja metsä kasvaa noin 10 metristä riukumetsää. Moni metsänomistaja jättäisi metsän sellaiseksi, jos Kemeraa ei olisi helpottamassa metsurin palkan maksua. Onko se sitten asiantuntijoiden tihutöiltä säästöä, jos joka paikassa kasvaa pusikkoa, josta ei läpi pääse?? En osaa sanoa.
Ja Kemeraanhan on tulossa suuria muutoksia muistaakseni 2008. JOTEN SE POISTETAAN NYKYMUODOSSA.
Suomessa myös moni muu asia maksetaan verorahoilla. En tosin itsekään ole kovin vahvasti nykykemeran kannalla. Myös kaikemmaailman sivistys/ sosiaali/ muut turhuudet? maksetaan verorahoilla. Poistetaan samantien kaikki.
Hoidatin noin 20 hehtaaria parin viime vuoden aikana ja käytin kemerarahaa, joten kokemuksestani tiedän sen kuviot. Onneksi sain titavan metsurin tekemään työn, joten metsä ei mennyt täysin pilalle. Sehän siinä touhussa jujuna on, että rahaa saa, jos on suunnitelma, joka kelpaa rahoittajalle. Rahaa saa vieläkin enemmän, jos on voimassa oleva metsätaloussuunnitelma. Kyllä on vaikeaa saada avustusta, jos yrittäisi niitä pusikoitaan oman kaavan mukaan hoidella.
Ihan helposti sen avustuksen saa ihan iteki tekemällä. Ja se on kuitenki vaan 10% enemmän hehtaarilta se tuki, jos on voimassa oleva mts. Totta kai onhan siinä rajotuksia, että ne tuet saa, mut jos vaan on pusikkoa ja haluaa ne Kemera rahat ja alue on yli hehtaarin, niin kyllä ne saa. Vielä jos vaikka ottaa hieman asioista selvää, niin helpottuu homma huomattavasti.
Silti usein metsänhoidollisesti paras tapa on hoitaa ne pusikot ilman Kemeraa, vähän kerraallaan harventaen, mutta siitä hommasta on tehokkuus kaukana. Eikä nykyään moni metsänomistaja niitä pusikoita ite viitti/ osaa hoitaa.
Olen vakuuttunut, että sosiaalietuuksien poistamisella sinulta ja muilta internetin turhakkeilta olisi merkittävä yhteiskuntaa parantava vaikutus aktivoidessaan todelliseen tuottavaan työntekoon, kuten vaikkapa taimikonhoitoon; jopa siinä määrin, ettei esitetyn kaltaisten asiantuntemattomien ja harhaisten viritelmien kirjoittamiseen jäisi lainkaan aikaa.
Valtio löisi kaksi kärpästä yhdellä iskulla säästämällä rahaa ja lisäämällä tuottavan työn määrää. Mihin me veroja enää tarvitsemme? Pois vain nekin. Homo sapiens, 'viisas ihminen', on syntynyt.
Kemeratuki on todellakin sellainen kahviraha, porkkana valtiolta metsänomistajille jotta tämä kansallisomaisuus pysyisi kunnossa. Monet jättäs taimikot ja nuoret metsät hoitamatta ilman kemeraa. On viisasta rahaa valtiolta metsään. Kyllähän ilman kemeraakin pärjäis vallankin jos laitettas puun hinta kohdalleen, etenkin kuitupuun, joka kulut peittää. Vuonna 1991 oli männyn kuitu tien varressa 191 mk. Nyt se on valovuoden päästä siitä.