Pillerit pistää menkat sekaisin...

...Onko kellään tietoa kauanko pillereiden aiheuttama "hormonihäiriö" voi kestää niiden lopettamisen jälkeen? Lopetin pillereiden syönnin n. 7kk sitten ja siitä lähtien menkat olleet pahasti myöhässä tai jääneet välistä pois. Eivät ole olleet noin sekaisin ennen pillereitä... Ja vauvakuume yltyy...:(
6502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Muakin kiinnostaa ihan sama asia! Lopetin pillerit lokakuun puolivälissä eikä menkkoja kuulu! Menen kohta gynelle kyselemään, mitä asialle voisi tehdä, lasta kun toivomme mahdollisimman pian.

Äänestä

Mulla meni pillereitten jälkeen reilu puoli vuotta ennen kun kierto tasaantu. Ja on muutaman kerran muuttanut senkin jälkeen rytmiä. Söin niitä 7 vuotta. Nyt 15kk ilman pillereitä, ja kierto säännöllinen 28pvää, ollu jo 4kk. Saa nähdä kuinka kauan.
Perus menkkakivut, joita oli ennen pillereitä, tuli takasin vasta 9kk lopettamisen jälkeen. Joten luultavasti vasta sillon hormonit on ihan oikeasti kokonaan poistunu elimistöstä.
Mutta jokainen meistä on yksilö ja kestää eri aikoja ennen ku kaikki palautuu, jollain parikin vuotta. On ne sellasia myrkkyjä, nyt sen vasta tajuaa...
Jos itsestäsi tuntuu liian pahalta vaan odottaa, niin ei muuta kun lääkäriin kysymään missä mättää.

Äänestä
  • minä lopetin pillerit noin 8 kuukautta sitten...
    ensin menkat ei tullut ollenkaan pariin kuukauteen ja se oli todella vaikeaa aikaaa... monet raskaus testit ja aina negaa.. :(
    menin lääkärii ja passitti veri kokeisiin... ei mitää... sit ne tuli ja kesti kolme viikkoa ja reilua vuotoa ja taas menkkoja ei tullu pariin kuukauteen.
    taas lääkäriin ja sitten sain hormoni kuurin ja nyt rupeaa näyttää jo vähän paremmalta, vihdoin!!! olin syöny pilereitä 7-8 vuotta ja sillo menkat tuli aina säännöllisesti. jos rupeaa kuukautiset kovin reissaa ni kannattaa käydä lekurin puheil, minulla ainakin auttoi hormoni kuuri ja nyt yritetään lasta todella innolla!!!

    Äänestä

Mulla meni ihan sekasin pillereiden lopetuksesta ja menin lääkäriin kun olin tilannetta puoli vuotta katellu. PCOhan se sieltä sitten löytyi. Kannattaa käydä ihan yksityisellä tarkastuttamassa paikat niin saapi ainakin tuon pois suljettua.

Äänestä

Mulla 13kk niiden lopettamisesta. Söin 8v.
Ekat puol vuotta kierrot heitteli 18-29.
Sen jälkeen vasta menkat muuttu normaalin runsaiks ja kivuliaiks ja nyt ollu ~27-30.
Edelleen omituisia kipuja ja pikku vuotoja kesken kiertojen, välillä menkatkin vuotomääriltään epämääräsiä.
Takana 8 yritystä.

Äänestä

Minulla 1 ½ vuotta pillereitten lopettamisesta ja vieläkään ei kierto toimi ilman keltarauhashormoneita... että näin... Vauvakuume meilläkin yltyy vain... :/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..mutta kuinka kauan? kirjoitti:

...Onko kellään tietoa kauanko pillereiden aiheuttama "hormonihäiriö" voi kestää niiden lopettamisen jälkeen? Lopetin pillereiden syönnin n. 7kk sitten ja siitä lähtien menkat olleet pahasti myöhässä tai jääneet välistä pois. Eivät ole olleet noin sekaisin ennen pillereitä... Ja vauvakuume yltyy...:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu