Ajokorttinäkö

c-kortilla

Kävin juuri optikolla uusimassa lasit. Näkö oli hieman huonontunut ja vahvuuksia on -0,75 ja -1,0 lisäksi hieman hajataittoa toisessa silmässä. Yhteisnäkö ilman laseja oli yli 0,5, joten ajaessa minun ei olisi pakko käyttää laseja.

Mutta minulla onkin ABC-kortti ja aloinkin nyt miettimään, että tulisiko ajokorttiini kuitenkin merkintä lasien käyttöpakosta, koska en enää läpäise c-kortin näkövaatimuksia?

Entä jos ajan vain henkilöautolla jonka näkövaatimukset täytän eli voinko silloin ajaa ilman laseja jos niin haluan?

Ei tullut kysyttyä..

4

9316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vester

      Jos sinulla on ABC kortti niin näkökyky pitää olla sitä vastaava, vaikka ajat vain henkilöautoa. Eihän poliisi voi tietää täyttyykö henkilöauton kuljettamiseen vaadittava näkö. Joudutko lähiaikoina toimittamaan todistuksen näkökyvystä poliisille. Jos et, eihän asialla silloin ole väliä. Itse en näkisi mitään ilman laseja, muuta tottai kai niitä ajaessa pidin kunnes tehtiin laser leikkaus.

    • Illo

      En pysty millään ymmärtämään lasien käyttöpakon merkintää ajokorttiin, koska eihän sillä ole mitään merkitystä.

      Tuskin tuosta merkinnästä on kukaan joutunut hankaluuksiin poliisin kanssa tai jos on niin voisi ystävällisesti ilmottautua täällä.

      Mitäs tapahtuu jos ajaa piilolasien kanssa autoa? Alkaako poliisi kaivelemaan silmiäsi tuolla tienposkessa? Tuskinpa vain. Entäs lasikissa käyneet, jotka eivät ole vielä saaneet uutta ajokorttia? Pitääkö meidän kaikkien hankkia ikkunalasiset rillit autolla ajoa varten? Eihän silmälasien käyttö välttämättä kerro mitään kyvystä nähdä liikenteessä.

      Olisi tietysti hyvä jos poliisi voisi tarkastaa kuljettajan näkökyvyn vaikka puhallutuksen yhteydessä. Silmälasien käyttöpakko merkintä ei ole mikään vastaus.

      Minusta noin 0.5 on niin huono näkö, ettei sillä kunnolla liikenteessä pärjää ja toivonkin että parannat jollain konstilla näköäsi ihan muiden takia.

    • Naisautoilija 45

      Sain(jouduin hankkimaan) uuden ajokortin,koska vanhassa ei ollut merkintää silmälaseista, joita nyt tarvitsen ja käytän ajaessa,eikös se liikenneturvallisuus ole tärkeintä.

    • siiri123

      Ryhmän 1 (ABE-luokan) näkövaatimukset: molempien silmien yhteisnäkö vähintään 0,5. Ryhmän 2 (CE-luokka) toisella silmällä vähintään 0,8 ja toisella 0,5.

      Suomessa vakinaisesti asuvan on toimitettava poliisilaitokselle 45 vuotiaana lääkärin tai optikon todistus näkökyvystä. Jos lääkäri tai optikko on sitämieltä että silmälaseja on käytettävä autoa ajaessa tulee ajokortti uusia (siis siinätapauksessa ettei ennestään ole sellaista merkintää ajokortissa).ABE-ajokortin haltijalla toimittamisvelvollisuus on seuraavan kerran vasta 70-vuotiaana.Mutta toisaalta lääkäreillä on ilmoittamisvelvollisuus mikäli terveydentilassa tulee sellaisia muutoksia jotka voivat vaikuttaa henkilön ajokykyyn.

      CE-luokan haltijoilla lääkärintodistuksen toimittamisvelvollisuus on viiden vuoden välein. Eli jos minulla olisi turhaan CE-luokka enkä tarvitsisi sitä niin ïlmoittaisin luopuvani CE-luokasta vapaaehtoisesti, näin minun ei tarvitsisi toimittaa lääkärintodistusta viiden vuoden välein. Ajokorttiin voi tulla myös sellainen merkintä että ryhmässä 1 ei tarvitse käyttää silmälaseja mutta ryhmässä 2 pitää.

      Jos sinulla on piilolinssit ja ajokortissasi on erityisehto 01 niin silloin näytät poliisille optikon korttia jossa sanotaan että henkilö käyttää piilareita. Eiköhän nuo asiat ole meidän kaikkien liikenneturvallisuuden kannalta tärkeitä asioita.

      jos olet käynyt silmäleikkauksessa niin silmälääkäri toimittaa todistuksen poliisilaitokselle kun leikkauksesta on kulunut vuosi.Silloin erityisehto ajokortista poistuu ja kortti pitää uusia. Kun uusit kortin lääkärin- tai optikontodistuksen perusteella niin se maksaa 13,50 €. Muussa tapauksessa se maksaa 40€. Jos poliisi pysäyttää ennenkuin olet saanut silmälääkäriltä todistuksen niin luulen että riittää kun jollain tapaa todistaa että on käynyt leikkauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7460
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      57
      2912
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      190
      2327
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1733
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      159
      1694
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1386
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1240
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe