Mitä haittoja voi olla sillä, kun pentu tulee kotiin vasta 16 viikkoisena? Tuleeko ongelmia koulutksessa, vaikeutuuko se? Entä leimautuminen yms.
Kokemuksia kellään?
Pentu kotiin vasta 4 kk?
11
1073
Vastaukset
- chibi84
narttu tuli minulle puolitoista vuotiaana..pentua menin katsomaan mutta neiti vei sydämmen..on kyllä niin mamin koira että..en usko että mitään probleemia tulee..
- mitään ongelma
Reippaasti vain tekemään.
Edellyttäen, että pentu on hyvästä kennelistä, jossa pentua on pidetty hyvin eikä missään navetantakana. - m-li
Kyllä niitä on ihan aikuisiakin ( 3 v) koiria joskus otettu, eikä ole mitään ongelmia ollut. Pentuhan tuo nelikuinenkin vielä on. Kuten joku jo sanoikin, enempi sillä, miten koiraa on pidetty on merkitystä kuin sillä, minkä ikäinen se on.
- amityville
Meille tuli saku 7kk vanhana perheeseen,missä oli jo ennestään kaksi sakua. Koira tuli koirakodista,jonne oli joutunut omistajan vaihdettua Eppu-koira Kakadu-lintuun. Lintu tuli ja koira sai lähteä=( Meidän onneksi Eppu oli koko ikänsä sosiaalinen ja mitä sydämellisin koira kaikkia kohtaan=) Hän menehtyi verenmyrkytykseen kk sitten. Mutta eläessään ei ollut mitään häikkää käytöksessä tai oppimisessa. Koiraa oli myös peruskoulutettu jo meille tullessa =) Mukavia hetkiä pennun kanssa!
- pentu tuli 4kk:n
..iässä. Mitään ongelmia ei ole ollut. Pentu on nyt kohta 9kk. Tottista on aloiteltu ja kontaktia ottaa aika hyvin. Onnea vaan pennun kanssa!
- -.,-.,-.,-.,-
Kylläpä suomi24 taas vilisee asiantuntijoita, vrt. edelliset kirjoittajat...
Nelikuisena koira on ohittanut oleellisia kehitysvaiheitaan.
Jos pentu on ns. jämäpentu, eikä sitä ole tietoisesti ja tarkasti vieroitettu emästään ja mahdollisista muista jäljelläolevista pentuesisaruksistaan tai muista koirista yleensä, on tilanne varsin ongelmallinen.
Jos kasvattaja on vieroittanut ja eristänyt pennun muista koirakontakteista, ja on antanut pennun normaalisti leimautua ihmisiin ja aloittanut kokemusten hankinnan sille, tilanne voi olla ihan ok.
Itse en kuitenkaan koskaan ottaisi nelikuista pentua, joka on kasvanut kylki kyljessä muiden koirien kanssa. Siinä vaiheessa on menetetty paljon, ja tämä tarina on taivaan tosi.- asiantuntija?
eikö tässä ole kaikki painottaneet sitä, miten koiraa on pidetty? Täsmennä vähän, mikä edellisistä kommenteista oli jotenkin metsässä?
- amityville
ihmiskontakteja jos kerta ihmisten asutuksessa asuu ja elää...Tuskin ihan vaan koirat keskenään asustaa..Mun nähdäkseni kukin on kertonut omia kokemuksiaan ja samalla ottaneet huomioon millaisista oloista koirat ovat tulleet. Mikä sua näissä viesteissä jäi harmittamaan?
- kaikkitietävä
amityville kirjoitti:
ihmiskontakteja jos kerta ihmisten asutuksessa asuu ja elää...Tuskin ihan vaan koirat keskenään asustaa..Mun nähdäkseni kukin on kertonut omia kokemuksiaan ja samalla ottaneet huomioon millaisista oloista koirat ovat tulleet. Mikä sua näissä viesteissä jäi harmittamaan?
Kyllä välimerkki nimimerkki puhui asiaa.
Jos annetaan valinnan mahdollisuus 8 viik.tai 4 kuukautinen en epäröisi yhtään.
Tosin ajattelen aina pennusta, että siitä on tultava kilpailukoira, ja 8-12 viikkoa ovat sen elämän eräs tärkein aika, kun ajatellaan koiran käyttöä myöhemmin.
Mutta tavalliseen kotikäyttöön ei mitään estettä ottaa nelikuukautisena.
Ja onhan se, jos olosuhteet ovat olleet asialliset jo sisäsiistikin.
Olen yhden kouluttanut yhden koiran, joka oli emänsä kanssa puolivuotiaaksi.
Koulutuksessa ei ollut ongelmia, mutta koiran ilmiasu ei ollut sitä mitä olisin toivonut.
Leima emästä seurasi koiran koko elämän. - amityville
kaikkitietävä kirjoitti:
Kyllä välimerkki nimimerkki puhui asiaa.
Jos annetaan valinnan mahdollisuus 8 viik.tai 4 kuukautinen en epäröisi yhtään.
Tosin ajattelen aina pennusta, että siitä on tultava kilpailukoira, ja 8-12 viikkoa ovat sen elämän eräs tärkein aika, kun ajatellaan koiran käyttöä myöhemmin.
Mutta tavalliseen kotikäyttöön ei mitään estettä ottaa nelikuukautisena.
Ja onhan se, jos olosuhteet ovat olleet asialliset jo sisäsiistikin.
Olen yhden kouluttanut yhden koiran, joka oli emänsä kanssa puolivuotiaaksi.
Koulutuksessa ei ollut ongelmia, mutta koiran ilmiasu ei ollut sitä mitä olisin toivonut.
Leima emästä seurasi koiran koko elämän.miksi ottaa nuorempi vanhemman sijaan. Mikäli tähtäimessä siis kilpailukoira=) itse ajattelin asiaa yleisesti ottaen koiran ottamisen kannalta perheeseen ja sen oppivuuteen perustottelevaisuuden suhteen ei kuitenkaan ole käsittääkseni haittaa vaikka koira olisikin jo 4 kk. Omani sain 8 vkoisena ja se 7kk vanhanha tullut olivat aivan eri tasolla iästään johtuen.
Nuorempaa tietty piti alusta alkaen kouluttaa ja vanhempana taloon tullut oli jo lähes peruskoulutettu,mutta myös joitain sanoisinko "ikäviäkin" tapoja oli jo koiran nupissa kokolailla tiukassa. 7kk:tinen oli kuitenkin erotettu emästään jo 8 vkoisena ja ehtinyt asua perheessä,kunnes sai lähtöpassit Kakadun tultua taloon.Sitten koira kodissa ja lopulta meillä.
Alituinen omistajan vaihtaminen oli tehnyt koirasta jollain tapaa epävarman ja sanoisinko liiankin miellyttämisen haluisen.
- amityville
tämä tietysti sinun henkilökohtainen asiasi eikä sinun tietenkään mitään pakkoa kertoa,mutta miksi koirasi tulee sinulle 16 vkoisena? Millaisia käyttötarkoituksia sinulla sille on? Perheen kotikoira vaikos harrastuksiin kaveriksi? Meinaan sittenhän on asiaa tarkasteltava siitä näkökulmasta millaisia odotuksia sulla koirulille on..Havahduin juuri tuohon kaikkitietävän pointtiin,mitä itse en tosiaan ekaksi tullut ajatelleeksi. Lähinnä tuli vaan mieleen kotikoira kaverin näkövinkkelistä kerrottua tuosta 7 kk koirasta..tuleeko sun koira rotua kasvattavalta ihmiseltä vai ns. kotikasvattajalta jonka koira tehnyt pentueen? Kauheeta utelua,anteeksi =/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 75842
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745