Itellä on 13viikkoa vanha uroskoiranpentu. Se on alkanut nytkyttää jalkaa vasten ja jos makaan itse lattialla niin yrittää päälle!Onko mitää muita ideoita kuin kieltäminen vai mitä pitäisi tehdä?!Vielä pärjään sille ku on pentu mutta isona voi olla jo ongelma eli nyt pitäisi saada kitkettyä pois..
urospentu
auttakkee
4439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on hyvä apu. Joka kerta kun yrittää edes aloittaa nylkyttämisen, vesi suihku naamaan. Suurin osa koirista hätkähtää sen verran, että oppii nopeasti eroon pahasta tavasta.
Jep, estä ehdottomasti. Taitaa olla aika pomottava koira jos jo nyt tuota alkaa harjoittamaan. Eli ole tarkkana sen kanssa tulevaisuudessa. Älä anna sen päättää asioista.
Itse en käytä mitään vikinöitä, suihkepulloja, .. koska sinun täytyy toimia tilanteissa, kuten vanhemmatkin koirat tekevät "ojentaessaan" pentuja. En ole koskaan nähnyt emon vikisevän tai "syleksivän" pennun päälle, jos pentu esim. puree emoa korvasta. Emo alistaa pennun yleisesti ottamalla pentua niskasta kiinni ja painamalla pennun maahan pitäen pennun maassa, kunnes pentu rauhoittuu (lopettaa vastustamisen; vikinän ja rimpuilun). "Selätyksen" jälkeen pentu yleensä hake hyväksyntää nuolemalla emoa, jota nyt ei kannata itse tehdä vaan kehut ja leikit pennun kanssa alistuksen jälkeen.
Selätys voi joskus sivullisesta näyttää aika hurjalta, mutta paras keino omasta kokemuksesta.
Älä anna sen tehdä sitä yhtään reilusti vain pentu maihin sillä lailla se oppii kuka on pomo niin se muistaa sen vielä aikuisenakin