Minkä rinkan ostan?

QwertyT

Elikkäs olen tammikuussa lähdössä Australiaan noin puoleksi vuodeksi ja sitä varten pitäisi löytää sopiva rinkka.

Kertokaa kokemuksianne ja ehdottakaa millainen rinkka kyseiseen reissuun kannattaisi hommata.

2

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tortuga

      Rinkan valinta on aihe, joka herättää suuria intohimoja reppumatkailijoiden keskuudessa. Taidan itse olla vähemmistössä, kun suosin vanhanaikaista alumiinirunkoista rinkkaa. Edut: kevyt, kulkee selässä ilmavasti eikä helteessä hiosta yhtä paljon kuin anatominen. Haitat: vie paljon tilaa, alttiimipi vioittumiselle kuljetuksen aikana ja takertuu kuttumaisesti junien, bussien yms. kapeisiin oviaukkoihin. Eli suurin osa reppuilijoista taitaa äänestää anatomista.

      Jos olet valmis laittamaan rahaa likoon Biltema-tasoa enemmän, suosittelen Partioaittaa. Asiantunteva henkilökunta ja runsaasti tasokkaista vaihtoehtoja. Ota mukaan jotain painavaa ja koetallustele rinkan kanssa portaissa jne. Tarkista säätömahdollisuudet ja lisäherkut. Kovassa käytössä olet satsauksestasi todella kiitollinen!

    • rinkkanen

      Itse ostin Caribee merkkinsen rinkan Australiasta. Ymmärrän kyllä että tarvitsen tavaroiden kuljetukseen jonkun jo ennen lähtöä mutta vaihtoehto tämäkin. Olen tykännyt laadusta ja mallista, eli rinkan voi muuntaa kapsekkimaiseki kantaa joko kädessä tai olalla, hihnat saa hyvin lentojen ajaksi suojaan etteivät irtoile tarttuessaan jonnekin. kokoa on 85 litraa ja siitä saa irti 10 litran "daypackin", pikkurepun. Hinta tälle tais tulla vajaat 100€, eli paljon halvemmaksi kuin ne joita katselin Suomessa. Käy ainakin katsomassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      49
      2939
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1179
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      971
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      941
    Aihe