Minkä rinkan ostan?

QwertyT

Elikkäs olen tammikuussa lähdössä Australiaan noin puoleksi vuodeksi ja sitä varten pitäisi löytää sopiva rinkka.

Kertokaa kokemuksianne ja ehdottakaa millainen rinkka kyseiseen reissuun kannattaisi hommata.

2

774

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tortuga

      Rinkan valinta on aihe, joka herättää suuria intohimoja reppumatkailijoiden keskuudessa. Taidan itse olla vähemmistössä, kun suosin vanhanaikaista alumiinirunkoista rinkkaa. Edut: kevyt, kulkee selässä ilmavasti eikä helteessä hiosta yhtä paljon kuin anatominen. Haitat: vie paljon tilaa, alttiimipi vioittumiselle kuljetuksen aikana ja takertuu kuttumaisesti junien, bussien yms. kapeisiin oviaukkoihin. Eli suurin osa reppuilijoista taitaa äänestää anatomista.

      Jos olet valmis laittamaan rahaa likoon Biltema-tasoa enemmän, suosittelen Partioaittaa. Asiantunteva henkilökunta ja runsaasti tasokkaista vaihtoehtoja. Ota mukaan jotain painavaa ja koetallustele rinkan kanssa portaissa jne. Tarkista säätömahdollisuudet ja lisäherkut. Kovassa käytössä olet satsauksestasi todella kiitollinen!

    • rinkkanen

      Itse ostin Caribee merkkinsen rinkan Australiasta. Ymmärrän kyllä että tarvitsen tavaroiden kuljetukseen jonkun jo ennen lähtöä mutta vaihtoehto tämäkin. Olen tykännyt laadusta ja mallista, eli rinkan voi muuntaa kapsekkimaiseki kantaa joko kädessä tai olalla, hihnat saa hyvin lentojen ajaksi suojaan etteivät irtoile tarttuessaan jonnekin. kokoa on 85 litraa ja siitä saa irti 10 litran "daypackin", pikkurepun. Hinta tälle tais tulla vajaat 100€, eli paljon halvemmaksi kuin ne joita katselin Suomessa. Käy ainakin katsomassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe