hei
imetän edelleen mutta annan tytöllemme myös korviketta, imetys pääosin öisin ja hieman päivällä. kuinka monta tippaa täytyy antaa jekovit- merkkistä d vitamiini valmistetta????
tietoa kaipaava...unohtavatko muuten muut aina antaa tipat, itse unohdan useinkin :(
imetän edelleen mutta annan tytöllemme myös korviketta, imetys pääosin öisin ja hieman päivällä. kuinka monta tippaa täytyy antaa jekovit- merkkistä d vitamiini valmistetta????
tietoa kaipaava...unohtavatko muuten muut aina antaa tipat, itse unohdan useinkin :(
Vastaukset 7
Vanhimmat
meillä käytetään myös jekovit tippoja.eli 5 tippaa laitan joka aamu maidon sekaan,kosks opikani (4,5kk) juo korviketta,joten siksi ei helposti unohdu,kun laitetaan aina aamulla ensimmäiseen ateriaan sekä d-vitamiinit että rela tipat!!
sitten kun vauvasi juo korviketta n.1L/päivä,ei tarvitse enää antaa tippoja,koska siinä korvikkeessakin on d-vitamiinejä!!
Niin siis korvikkeessa on jo d-vitamiinia, joten jos pääasiassa annat korviketta, riittää 3 tippaa. Jos taas imetät pääasiallisesti, pitää tippoja laittaa 5 tippaa. Olen kuullut jostain, että tipat kannattaisi laittaa lusikalla suoraan suuhun eikä maidon joukkoon. En tiedä onko perää...Itse annoin lusikalla maidon välissä!
todella pahalle..kokeilin antaa lusikalla mutta ei kelvannut,ja ymmärrän sen hyvin,koska se maistuu älyttömän pahalle.jos laitat korvikkeeseen,maku peittyy eikä ole niin pahaa..ei siinä mielestäni ole mitään haittaa jos sen laittaa maitoon,ainakin neuvolassa ja apteekissa sanoivat että maitoon laitettuna se on kaikista paras.mutta jos joku on kuullu toisin,nii voihan se niinkin olla=)!!
meillä onmennyt ja mnee lusikalla suuhun:)
Meillä käytössä jekovit ja koska vallan käyttää korviketta, niin 3 tippaa päivässä. Ja välillä kun tuntuu menevän tosi paljon maitoo jätetään yhtenä päivänä antamatta. D-vitamiini varastoituu eikä sitä sais antaa liikaa, mutta en tiedä kuinka herkästi sitä voi liikaa saada.. Ja mitä haittavaikutuksia? Joku viisaampi vois kertoo. Meillä annetaan tipat aamuisin maidon tai puurolusikallisen yhteydessä ja hyvin maistuu!
maksaan. Mut sen täytyy olla varmaan aikamoinen yliannostus per päivä, että siitä haittaa on. Vauvojen kanssa kannattee silti noudattaa aikamoista huolellisuutta kaikkien lääkkeiden ja vitamiinien annostusohjeissa. Ei aikuisenkaan kannata syödä rasvaliukoisia (A- D- E) vitamiineja liikaa.
Suomessa.Täällä syödään erittäin vähän rasvakaloja ja liikaa lihaa ja eineksiä jotka eivät sisällä D-vitamiinia!!Aliannostus on yleisempää.Eikä d-vitamiinilisää saa jättää antamatta pimeään aikaan vauva-ajan jälkeen.Kyllä kaikenikäiset tarvitsevat kaikkia vitamiineja.