Ennusteiden mukaan Linuxin markkinaosuus ei kasva koskaan yli 2 prosenttiin, ja vunna 2010 Linuxin markkinaosuus pysyy 1.9 prosentissa:
Gartner: koko maailman pc-konekannan käyttöjärjestelmät
2007
Windows XP Professional 47,0%
Windows XP Home 28,6%
Windows 2000 Professional 9,1%
Windows Vista Business 4,2%
Windows Vista Home 4,9%
Mac OS 2,4%
Linux 1,9%
2010
Windows Vista Business 39,1%
Windows Vista Home 28,6%
Windows XP Professional 18,0%
Windows XP Home 8,5%
Windows 2000 Professional 1,4%
Mac OS 2,4%
Linux 1,9%
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=28952&tyyppi=1
Gartner: koko maailman pc-konekannan käyttöjärjestelmät
2007
Windows XP Professional 47,0%
Windows XP Home 28,6%
Windows 2000 Professional 9,1%
Windows Vista Business 4,2%
Windows Vista Home 4,9%
Mac OS 2,4%
Linux 1,9%
2010
Windows Vista Business 39,1%
Windows Vista Home 28,6%
Windows XP Professional 18,0%
Windows XP Home 8,5%
Windows 2000 Professional 1,4%
Mac OS 2,4%
Linux 1,9%
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=28952&tyyppi=1
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuollainen uutisointi kuvastaa lähinnä Tietokone-lehden toimittajien ammattitaidon ja alan tietämyksen puutetta .
Vaikka rahaa on kuin rantarosvolla niin ei mikkis laittasi satoja miljoonia dollareita Linuxin mustamaalaamiseen ellei uhka olisi tuota suurempi ja ihan todellinen.
kristallipallot toimittajilla.
Itseasiassa Linux näkyy markkinatilastoissa huomattavasti pienempänä ilmiönä kuin se todellisuudessa onkaan. Jokaisen latauskerran laskeminen on käytännössä mahdotonta. Windowsin yytyjen kappaleiden laskeminen on taas huomattavasti tarkempaa.
Todellakin edelleen odotan sitä hyvää syytä, mitä etua Vista tarjoaa itselleni tulevaisuudessa, kun hommat hoituvat jouhevasti myös Linuxilla. Sitä mukaa kuin Linuxin asentaminen ja käyttäminen helpottuu, sitä enemmän se myös kohtaa käyttäjien työpöytiä.
Järki-ihmiset sentään ymmärtävät, ettei Vista tuo mitään ylimaailmallista hyötyä käyttäjälleen - kuten Ballmer saattaisikin väittää...
Ainakaan serveripuolella ei voisi paremmin mennä.
"It shows that 83% of companies expect to support new workloads on Linux next year, against 23% for Windows."
http://blogs.zdnet.com/open-source/?p=837
Mielenkiintoista tuo tietokone.fi uutisointi. Kaikki ei hyvät Linux uutiset kyllä pääsevät läpi.
http://news.zdnet.co.uk/software/0,1000000121,39284683,00.htm
Mutta missä viipyy tietokone.fi:n artikkeli tästä uutisesta?
http://news.zdnet.co.uk/software/0,1000000121,39284863,00.htm
Tuon suuntaisia lukemia kyllä usein heitellään ilmaan.
Kuitenkin ihmetyttää, missä piilossa ne kaikki windows koneet oikein ovat?
Elokuvissa, tv-ohjelmissa ja mainoksissa näkyy lähes pelkästään Maccejä. Tutuilla ja sukulaisilla on joko pc linuxilla tai Mac. Suvusta löytyy yksi pappa, jolla kotona töistä saatu vanha windows pc.
Duunissa meillä käytetään unix työasemia. Lähinnä Sun ja HP-UX koneita.
Kaupungilla, junissa ja lentokentillä porukalla näyttää olevan ainakin yhtä paljon Maccejä kuin pc-kannettavia. PC-koneistakin huomattava osa on näköjään linuxilla.
Mutta lukujen valossa windows koneita on kuitenkin paljon käytössä. Mutta kaikki jossain piilossa. Hävettääkö windows käyttäjiä vai mistä moinen johtuu?
olevan windows koneita.
Näin vuoden vaihteen lähestyessä ajateltiin, että olisi kiva teettää valokuvaliikkeessä kalenteri ensi vuodelle omista kuvista.
Vertailtiin hintoja ja huomattiin Eiri-kuvalla olevan tarjolla edullinen valokuva kalenteri, joka vaikuttaa monia kilpailijoiden tuotteita laadukkaammalta. Ainakin hintaansa nähden.
Kuvatkin saisi siirrettyä netin kautta ja kalenteri tulisi postissa kotiin.
Ongelmaksi muodostui sitten se, että tilaus ja kalenteriin tulevien kuvien siirto pitäisi tehdä Eiri-kuvan sivuilta löytyvällä ohjelmalla, joka vaatii windowsin ja Internet Explorer selaimen.
Ei toiminut Ubuntulla ja Mozillalla sitten mitenkään.
Sitten kyselemään ystäviltä ja sukulaisilta, jos jollain on käytössä windows konetta. Linuxia tai Macciä aivan kaikki. Töissäkin kaikilla ihan muut systeemit.
Onneksi sitten eräs sukulainen tarjoutui tilaamaan laadukkaan, mutta vähän kalliimman kalenterin kuvillamme, jostain Applen systeemistä.
Että sellasta tällä kertaa.