2 puhekelan kytkentä

Niin elikkä miten nuo puhekelat pitäisi kytkeä. Eli jos vahvistin antaa tehoa vaikka 500W 4ohmiin ja subbari olisi 2x4 ohmin tai 2x2 ohmin keloilla. Pitääkö se saada tuolle vahvarille oikeeks eli vaik 2x2ohmin kelat sarjaan jollon tulee 4 ohmin mono? Olen aika ulkona näistä 2 puhekelan jutuista. niin ja sitten vielä mitä hyötyä on 2 puhekelasta yhteen verrattuna... laittakaa myös vinkkejä ja linkkejä hyvistä 12" subeista. Kiitokset etukäteen!!
32466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

elikkä oikeassa olet, sarjaan tulee 2x2 ohminen kytkeä, jolloin vastus on 4 ohmia, tällöin oletettu vahvari antaa sen 500w sille. Jos omistaa 2x4 ohmisen subbarin niin silloin siitä saa sarjaan kytkemällä 8 ohmisen tai rinnan kytkemällä 2 ohmisen. Niin ja 2x2 ohmisesta rinnan kytkemällä 1 ohmisen.

2 puhekelaisesta ei ole muuta hyötyä oikeastaan, kuin enemmän kytkentämahdollisuuksia. Voi tosin hieman enemmän tehokuormitusta kestää.

Itse ainakin olen tyytyväinen omistamaani spl dynamics sw-250d2:seen, joten jos kymppituumainen riittää niin voin suositella sitä, basso riittää kyllä aikuisempaankin tarpeeseen ja äänenlaatu on erinomainen.

Täältä löytyy.
http://powerset.fi/autohifi/

Äänestä

jos vaan vahvari sallii ni kytkee puhekelat rinnan ja saadaan puolitettua vastus(Ohm) joten saadaan tuplasti enemmän ulos vahvarilta joka on sinänsä kätevää jos haluaa vain yhden elementin takakonttiin. Luulisin et kahdella puhekelalla saadaan kaiuttimelle suurempi tehonkesto mangneetin kokoon nähden. Ja pitäishän se periaatteessa soida stereona jos liittää puhekelat omiin kanaviin...

Äänestä
  • ei soi edelleenkään stereona 1 elementti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten? kirjoitti:

Niin elikkä miten nuo puhekelat pitäisi kytkeä. Eli jos vahvistin antaa tehoa vaikka 500W 4ohmiin ja subbari olisi 2x4 ohmin tai 2x2 ohmin keloilla. Pitääkö se saada tuolle vahvarille oikeeks eli vaik 2x2ohmin kelat sarjaan jollon tulee 4 ohmin mono? Olen aika ulkona näistä 2 puhekelan jutuista. niin ja sitten vielä mitä hyötyä on 2 puhekelasta yhteen verrattuna... laittakaa myös vinkkejä ja linkkejä hyvistä 12" subeista. Kiitokset etukäteen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu