Gerbu, hamsu vai kääppäri..?

ssssssssssh

Mikä on suosikkinne, gerbu, hamsu vai kääpiöhamsu, ja miksi? Oma suosikki on käpiöhmsu, ne kun ovat niin suloisia ja helppohoitoisia.

12

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suski87

      Kaikkia ainakin jossain määrin omistaneena valinta on vaikea (kääppäreistä kokemusta lähinnä talvikoista yhdestä kiinarista, syrkkejä ollut pari ja gerbiileitä päälle parikymmentä).

      Tällähetkellä vastaus olisi ehkä venäjänkääpiöhamsteri talvikko. Ne ovat suloisen pieniä, mutta kuitenkin rauhallisia. Pienen kokonsa tähden niille on myös helppo järjestää tilava ja virikkeellinen asumus. Meillä talvikot ovat heräilleet syrkkejä aikaisemmin touhuilemaan. Kääpiöhamstereista myös venäjänkääpiöhamsteri roborovskit kiinnostaisivat, mutta osittain päinvastaisesta syystä. Siinä missä talvikot ovat (enimmäkseen) mukavan rauhallisia ja nallekarhumaisia, roboissa viehättää juuri niiden vilkkaus ja touhukkuus. Myös kiinarin voisi taas kuvitella ottavani. Campbelleilla on kivoja värimuunnoksia, mutta jotenkin ne eivät tunnu niin omilta.

      Syyrialaisissa pidän väri- ja turkkimuunnosten runsaudesta. Vaikken muuten niin pitkäkarvaisista eläimistä perustakaan, pitkäkarvaisissa syrkkiuroksissa on jotain. Syrkeissä kuitenkin koen miinuksina selvemmän yöaktiivisuuden ja tilantarpeen. Vaikka monet pitävät syrkkejä normidunissa (70*45*31cm), itse koen ne melko pieniksi, vaikka hamsterilla olisikin pyörä käytössään. Muuten kyllä oikein mukavia otuksia luonteeltaan.

      Gerbiileissä vetoaa niiden touhukkuus, päiväaktiivisuus, laumakäyttäytyminen ja värimuunnosten runsaus. Gerbuilla tuntuu olevan aina jokin projekti menossa; milloin kaivetaan tunneliverkostoa, milloin kasataan purut toiseen päähän terraariota ja silputaan pahvilinna maantasalle tms. Gerbiilit ovat myös hamstereita pitkäikäisempiä. Laumakemiat ovat tosin joskus niiden kohdalla ongelmallisia; jos gerbut ovat liian kauan erossa toisissaan, ne saattavat alkaa tapella, jos jokin aiheuttaa niille stressiä, ne saattavat alkaa tapella (meillä lintupunkkiepidemia koetteli eläinten hermoja yhdessä kohtaa) tms. Parin kerran alettua tappelemaan, ei niitä välttämättä saa enää yhteen, vaan vaihtoehdoksi voi jäädä uuden terraarion hankinta ja molemmille poikaset kavereiksi (poikaset huomattavasti helpompi totuttaa aikuiseen, kun kaksi aikuista toisiinsa).

    • iinesss

      valinta oli vaikea:mut päätyin kuitenkin gerbiiliin..omistan 3 gerbiiliä ja 3 pientä poikasta...(menevät poikaset myyntiin 2 viikon päästä)gerbiilit on seurallasia,eivät pure,eikä haise....on minulla muitakin eläimiä,esim: kani,marsuja 4 ja kultahamsteri uros...!!!

    • ggeerrbbuu

      No mä tykkään paljon enemmän gerbiilistä, mulla ittelläki on kolme gerbuu, ne on niin sulosii, ja ne on kivempii kun hamsut, koska niitä on parempi olla monta, niin niitä on paljon kivempi seurata..se vaan on tyhmää, kun gerbuille ei saa laittaa juoksupyörää...

    • mokke0

      mikä ihmeen gerbu vai tarkotatko gerbiiliä

      • sssssssssssssssh

        tarkoitan kyllä, en mitään uutta lajia, jonka nimi olisi gerbu;)


    • kääpiöhamsteri talvikko

      Eniten pidän kääpiöhamstereista (talvikot!):

      Kääpiöhamsterit ovat suloisia, pehmeitä ja niitä on helppo hoitaa. Niille keksii kaikenlaisia virikkeitä dunaan/terraan. Ne ovat niin pikkuisia karvapalleroita

      • grbsut:3

        Gerbiilillä mitään siimahäntää ole :D Ihan erilaisia kuin esim. Hiiret. Niillä on karvainen häntä. Gerbuilla voi olla juoksupyörä jos siinä gerbu pystyy juoksemaan häntä ja selkä suorassa. Ja jos oppii juoksemaan. Gerbuille on paljo helmpompi keksiä virikkeitä kuin hamsuilla, niitä voi juoksuttaa lattialla ja se paperirullan jyrsintä on hauskaa katsottavaa :3 Myös kun niille antaa jotain ruokaa esim. Porkkanaa, kurkkua yms. niin nehän oikein nauttii siitä :D


    • <3

      moi minulla on kolme gerbiiliä ja nyt olen hankkimassa yhden yalvikon ..... tiedätkö mikä se on no mitäs sen väliä... osta se mikä löytyy kaupoista ja mikä ei allergisoi

    • hamserifani

      Minun mielestäni ihanin noista sun ehdotuksista on hamsu, koska niitä tarvitaan vain yksi, ja muutenkin ne ovat tosi sööttejä. Hamsu on siis mielestäni ihanin.

    • PONI

      Kääpiöhamsteri, koska meillä on ollu kaks ja saan NYT omaks. :P Ne on vaan parhaita!!

    • Musta ne on kaikki vähäön turhan hölmöjä otuksia :D Hamsterit on kömpelöjä ja yksinkertaisia ja gerbiilit kaivaa neuroottisesti nurkkia.

      Sanon kääpiöhamsu, koska olen toiveikas että kiinankääpiö voisi olla ketterämpi ja fiksumpi vaikkei mulla ole mitään kokemusta, ihan mutulla koska se näyttää hiiremmältä :D Sanoisin hiiri, jos saisin.

    • syrkki-lowe

      mä tykkään eniten syrkeistä, koska kesyyntyy nii helposti ja ne on vaa nii söppäniä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe