Opiskelen Diakonia-ammattikorkeakoulussa kirkon nuorisotyönohjaajaksi. Teen parhaillaan opinnäytetyötäni liittyen isoskoulutukseen ja -toimintaan Suomessa. Kaipaisinkin teiltä joskus isosena toimineilta tahi sitten ihan vielä aktiivisilta isosilta kommentteja, selostusta, fiiliksiä, mielipiteitä omasta isosena olosta riparilla ja sen ulkopuolella.
Te isoset tiedätte parhaiten, jos seurakuntanne isostoimnta on hyvää, huonoa, merkityksellistä tai yhdentekevää. Ennen kaikkea olen kiinnostunut siitä, mitä isoskoulutus ja -toiminta pitää sisällään eri seurakunnissa ympäri Suomea. Mielipiteet ja arvostelut ovat toki myös aina tervetulleita.
Sähköposti: [email protected]
Te isoset tiedätte parhaiten, jos seurakuntanne isostoimnta on hyvää, huonoa, merkityksellistä tai yhdentekevää. Ennen kaikkea olen kiinnostunut siitä, mitä isoskoulutus ja -toiminta pitää sisällään eri seurakunnissa ympäri Suomea. Mielipiteet ja arvostelut ovat toki myös aina tervetulleita.
Sähköposti: [email protected]
Vastaukset 3
Vanhimmat
Luulisi Diakonia-ammattikorkea opiskelijan tietävän, mitä kaiken laista huttua netin keskustelupalstojen kautta liikkuu. Sinä et voi käyttää päättötyössäsi näin epävarmasta lähteestä hankittuja tietoja.
Suosittelen, että otat yhteyttä seurakuntakohtaisesti. Tai ehkä järjevämmin seurakuntayhtymä kohtaisesti. Itse olen Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän alueelta, lähde vaikka sieltä liikkeelle.
Siis ainoastaan kontrolloitujen henkilöiden vastaukset kelpaavat objektiiviseen tutkimukseen???
Mielestäni isoskoulutuksissa on tärkeää käydä läpi asioita, jotka koskettavat raamattua, ryhmän johtajuutta ja ryhmän välistä dynamiikkaa mutta myös käytännön läheisiä juttuja kuten ensiaputaitoja, unohtamatta hartauksien harjoittelemista.
Tärkeää leireillä on, että uusien isosten lisäksi paikalla on tarpeeksi vanhoja isosia. Tehtävistä ja yleisistä pelisäännöistä on sovittava kaupungissa etukäteen. Leirillä on tärkeää, että kukaan isosista ei lähde ns. "sooloilemaan". Kolmas leiripäivä on aina vaikein ja se on otettava huomioon leiripäivän suunnittelussa.
On tärkeää, että isoset tuntevat olonsa mukavaksi leirillä. Vetäjien ja muiden isosten kanssa vietetyt hetket leiriläisten nukkuessa ovat tärkeitä ja sosiaalisia. Fiiliksiä voidaan purkaa ja niistä voidaan keskustella....vaikka saunassa!
En tiedä, onko tämä jo myöhäistä sinulle, mutta jos kiinnostaa, vanhana isosena vastaan mielelläni kysymyksiisi: [email protected]