1.12-06 Perjantai

Ja nyt se jännittäminen sitten alako, aamulla vaimo lupas laittaa sinne mun omatekoseen joulukalenteriin ( joululaatikko )taas jotain herkkuja, tänä vuonna oon hommannu semmosen isomman laatikon jonne se saa laittaa jotain ylläreitä, esim. Makkaraa, suklaata, limukkaa, tupakkia jne. Eli 24 kertaa saan avata sen laatikon tässä kuussa ainako herään, pistin kellon soimaan jo kuudelta että vaimo varmasti herää ennen mua. Tästä jännittävästä kuukaudesta huolimatta koetan olla tänään perjantaina selvinpäin.

21

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se sellainen laattikko, ku en nyt itte ehi ku pitää tapetoida, laittaa laminaatteja ja tehä jos jotain pinta remontii, se on tuo mun "isäntä" sellanen et ei anna vappaa-aikaa ennää juuri olleskaan.

      Mitä oot muuten pukilta toivonnu? Minä ajattelin et josko tuo tois sukat ja sokolaatia myös. Nyt voi tuoda pehmeitäki paketteja, ennenkö kaikki piti olla kovia.

      Viinaa en tännään aijo juoja, siitä tullee humala ja rapulaki, puhun kokemuksesta. Ollaan kilttinä.

      • sehän onkin tänään perjantai.En kyllä minäkään kerkee juopottelemaan,
        enkä lauantaiksi krapulaa meinaa hankkia.On sen verran paljon tekemistä,
        että täytyy olla pirtsakassa kunnossa.:)t pörri


    • sitä mieltä,et vaimosi vois täyttää sen laatikon jo illalla sulle valmiiks,
      et pääsisit avaamaan sen heti
      00.01,ettei tarvitsi aamuun asti aina odotella:)
      Eihän sulla raukalla tule nukkumisesta mitään.

      Hyvää alkanutta joulukuuta!t pörri selvinpäin

      • Cettuz!

        päivä, raittiina. ja nyt nukkumaan.


    • Papio1

      Raitis perjantai tänään.

    • ambivalenttineN

      Ihanaa, vihdoin perjantai!!! Tää perjantai on enemmän kuin tervetullut, koska eilen sain itkukohtauksen kaikkien työkavereiden nähden. En vaan pystyny pidättään itkua enää. Arvatkaa vaan onko noloa mennä töihin "itkupillinä"? Onneksi mulla ei ole kuin tämä kuukausi töitä. Uutta työpaikkaa ei ole vielä tiedossa, mut se on sitten sen ajan murhe.

      Naapureita en oo vieläkään tavoittanut ja sekin harmittaa tosi paljon. Tänään mun on pakko saada tavoittaa heidät, sen verran ikävän tempun menivät tekemään.

      V- mäisistä naapureista huolimatta aion olla koko päivän raittiina. Niin ja iltapäivällä ajattelin suunnistaa joululahjaostoksille ihan itsekseni :)

    • åpoi

      seon sitte väsätty semmone nappi joka hillihtee viinanhinkua
      hakevat jo myyntilupaa
      saas nähä onko pilleri pätevä

      muuten menee mukavasti, iliman viinaksia

      • åpoi

        oskarille onnea


    • ma-sa

      Aloitan menemällä nukkumaan tämän joulukuun ensimmäisen päivän.Jaksaa sitten illalla bailata,ei ku bakatahan se piti olla.Ja ei mitään syitä eikä haluja pilata tätäkään päivää alkoholilla.

    • Oskari2

      Pyytäisin, ettei tanään merkkipäivänäni ostettaisi minulle kukkia, taikka muita lahjoja. Mahdolliset muistamiset voisi tehdä lähettämällä rahaa. Summa on Teidän itsenne harkinnassa. Vähäinenkin määrä euroja käy, jos kehtaatte vähän antaa.

      • ambivalenttineN

        ...mut eka sun pitää kertoo, mihin aiot rahat sijoittaa? Sen mukaan määräytyy lahjoitussumma :) Jos et ilmoita sijoituskohdetta, niin ei tuu rahaakaan. Tai jos sijoituspaikkana on Alko, niin sillonkaan ei tuu rahaa...ettäs tiiät,niih! :)

        Oikein paljon onnea sinulle, Oskupoika :)

        Ps. mä rupeen kuuntelee Jukkapoikaa ja jenkkarekkaa... se on ihan huippu bändi :)


      • Oskari2
        ambivalenttineN kirjoitti:

        ...mut eka sun pitää kertoo, mihin aiot rahat sijoittaa? Sen mukaan määräytyy lahjoitussumma :) Jos et ilmoita sijoituskohdetta, niin ei tuu rahaakaan. Tai jos sijoituspaikkana on Alko, niin sillonkaan ei tuu rahaa...ettäs tiiät,niih! :)

        Oikein paljon onnea sinulle, Oskupoika :)

        Ps. mä rupeen kuuntelee Jukkapoikaa ja jenkkarekkaa... se on ihan huippu bändi :)

        Sijoittaisin uuteen tietokoneeseen. Tämä vanha ei jaksa enää seurata aikaansa. Taikka sitten Sheriffi on kiristänyt joitakin säätöjä liian tiukalle, koska viestit kulkevat kovin hitaasti.

        Joo. Viinaan en enää tuhlaisi. Vielä edellisenä kesänä olin tähän aikaan vuorokaudesta jo "vauhdissa". Viina virtasi ja runosuoni pulppusi. Oli perkele olevinaan hauskaa. Liike-elämäänkin oli uskomattoman hienoja ideoita. Joka ikinen aamu ne ideat todettiin kuitenkin huonoiksi.
        Hienoa, että Sinäkin olet pysynyt raittiina, kuten moni muukin tällä palstalla.
        Kannattaa taistella.


      • ambivalenttineN
        Oskari2 kirjoitti:

        Sijoittaisin uuteen tietokoneeseen. Tämä vanha ei jaksa enää seurata aikaansa. Taikka sitten Sheriffi on kiristänyt joitakin säätöjä liian tiukalle, koska viestit kulkevat kovin hitaasti.

        Joo. Viinaan en enää tuhlaisi. Vielä edellisenä kesänä olin tähän aikaan vuorokaudesta jo "vauhdissa". Viina virtasi ja runosuoni pulppusi. Oli perkele olevinaan hauskaa. Liike-elämäänkin oli uskomattoman hienoja ideoita. Joka ikinen aamu ne ideat todettiin kuitenkin huonoiksi.
        Hienoa, että Sinäkin olet pysynyt raittiina, kuten moni muukin tällä palstalla.
        Kannattaa taistella.

        ...että miten ihmeessä Stephen King on voinut kirjoittaa kirjoja, mitkä on julkaistu ja mistä hän ei itse muista yhtään mitään, koska on ollut niin sekaisin päihteistä? Mä en sais ees selvinpäin kirjoitettua kustannuskelposta kirjaa, mut vielä vähemmän päihteiden vaikuksen alaisena.

        Kännissä sitä luulee ittestään kaikenlaista. Mä olin sitä mieltä, että musta tulee vähintään Maija Vilkkumaan tasoinen laulaja tai todella kuuluisa valokuvamalli. Mun itsetunto oli aina nousuhumalassa mitä parhain. Mut laskuhumalassa mä olinkin sitten se maailman rumin ja lihavin ja huonoin ihminen ja mun ainoo tehtävä oli koittaa tappaa itteni. Joten ihan mielelläni olen raittiina, koska kännissä tapahtuvat mielialanmuutokset ovat liian rankkoja kanssaihmisilleni. Ja joskus täytyy miettii myös muita kuin itteensä.

        Tiiäkkö muuten, että uusi tietska tuskin auttaa tähän viestien hitauteen, koska kaikilla tuntuu olevan sama ongelma. Eli siihen investointiin ei tule nimpparirahaa... ainakaan kovin paljoo :) Oon kummiskin tosi iloinen siitä, että sä et enää investoi viinaan ja kännissä tapahtuviin uusiin loisto-ideoihin :)


    • En koske viinaksiin tänäänkään. Eli vietän selvän päivän ja aion olla järjissäni myös koko viikonlopun.

    • ex-juoppo

      ei oo krapulaa,en hanki sitä huomiseksikkaan.

    • Karjalan Sissi

      Yritämme olla selvinpäin! Johan tässä on peräti toinen päivä aluillaan..hmmmph ja vielä pikkujoulut tänään..

      • kokenut

        paljon mukavampina kuin aikoinaan kännäämällä tunnelmaa hakeneena.
        Tänä iltana minullakin sellaiset ja ensi viikolla ja vielä sitäkin seuraavalla.
        Kirjoitteluistasi päätellen sinun niinkuin minunkin on helpompi olla huomenna, jos ollaan ilman alkoholia tämä päivä. Alkoholista saa aina kieltäytyä, ei se ole epäkohteliasta Suomessa.


    • mussukka1

      Mulla loppui illalla kärsivällisyys ja siksi päätin piipahtaa näin päiväsaikaan. Ei sitä tiedä vaikka iltasella taas tök-tök-tökkisi.
      Raittiina meinaan päivän viettää ja illankin, näistä katkoksista huolimatta.

    • Oskari2

      Oli varmaan suuret määrät jotakin syötävää, koska et ole koko päivänä ehtinyt olemaan äänessä.
      Tietenkin, jos on ollut hyvää lenkkiä, niin sitähän on pitänyt vetää oikein urakalla. Limua päälle ja sitten tupakille. Siinä he aika kuluu.

    • on nopsaan hupsahtanut tää ensimmäinen päivä joulukuuta.

      Tarkistelin tuossa juur Lumilyhty-joulukalenterin tän päivän arvonnan.
      En ainakaan tänään vielä Mersua voittanut.Ei hätiä mitiä,vielä on 23 arvontaa jäljellä:)t pörri

      • lukumiähii

        Alkoholin käyttö on vapaaehtoista mielisairautta keskushermoston terveyden kannalta.

        Minuu shokeerasi tuo sananvalinta 'kohtuukäyttäjänä'.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      28
      3577
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2850
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2781
    4. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      25
      2749
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2448
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1782
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1698
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1686
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1471
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      149
      1373
    Aihe