Pintakosteusmittarithan mittaavat vain päällimmäisen pinnan alta eli siis ei syvempää??? Vai miten?
Jotkut pintakosteusmittarit väittävät mittaavan jopa 8 cm:n syvyydestä, onkohan tämä mahdollista jos välissä on erilaisia materiaaleja esim. vesieristekin? Pääseekö pintakosteusmittarilla muovimaton alle kylppäreissä eli näyttääkö mittarit tällöin täysiä lukemia kun lattia on märkä maton alta?
Hyviä pintakosteusmittareita?
11
2671
Vastaukset
- ppp73
Mittaavat siihen syvyyteen kuin mittaavat, yleensä vähemmän kuin valmistaja lupaa. Tämä edellyttäen että tutkittava ainekerros on yhtenäinen ja tiivis. Käytännön esimerkki: Jos muovimatto on kuprulla, mittari voi näyttää kuivaa siitä päältä, mutta jos painat maton kiinni alustaansa, vehje näyttää kyllä jos alusta on kostea. Muovimaton alustan tutkimiseen pintamittari on ihan sopiva laite. Täysiä lukemia ei päältä saa, mutta riittävästi osviittaa alustan kosteudesta harkitakseen tarkempaa tutkimista.
Mittaussyvyyteen liittyen olen aika skeptinen. Esim. ainekerros jossa on laatoitus kiinnityslaasteineen, vedeneriste ja betoni, kuivista lukemista huolimatta en menisi vannomaan, etteikö betoni voisi olla kosteaa, vaikka syvyyttä ei ole kahta cm:ä.
Gannin vehkeet on ihan hyviä, mutta miksei moni muukin. Protimeteriä en kyllä huolisi ilmaiseksikaan. - Kuivaustekniikka
Gann B50 = ainut oikea / ammattilaisen valinta.
vesieristeen / muovimaton alta näyttää tulokset aika tarkasti, mittaus esim.laatta vesieriste betoni ei ole suotavaa, koska laitehan ei näytä onko kosteus vesieristeen päällä = normaalia vai alla = vakava paikka monelle.- ymmärtäkää että
täytyy tietää missä pintamittaria voi käyttää.
Nyrkkisääntönä: Märkätiloihin ei sopiva - ei edes suuntaa antavana-. - klinkkerilattialla
Eli jos on klinkkerilattia vesieriste betonilaatta niin MILLÄÄN MITTARILLA EI PÄÄSE siis eristeen alle. Eli nuo 5-8cm:n syvyyslukemat tarkoittanevat yhtenäistä materiaalia esim. päällystämätöntä betonia mihin pääsisi näihin syvyyksiin.
Jos pintakosteusmittari näyttää muovimaton päältä pieniä lukemia esim. 3-5% laidoilla 2% , maksimin ollessa 8,2% ei kannattaisi olla huolissaan? - nyt noin
klinkkerilattialla kirjoitti:
Eli jos on klinkkerilattia vesieriste betonilaatta niin MILLÄÄN MITTARILLA EI PÄÄSE siis eristeen alle. Eli nuo 5-8cm:n syvyyslukemat tarkoittanevat yhtenäistä materiaalia esim. päällystämätöntä betonia mihin pääsisi näihin syvyyksiin.
Jos pintakosteusmittari näyttää muovimaton päältä pieniä lukemia esim. 3-5% laidoilla 2% , maksimin ollessa 8,2% ei kannattaisi olla huolissaan?pidä käsittää. On olemassa omat laitteensa ja niiden käyttöön koulutetut asiantuntijansa. Ensin täytyy vain nähdä (kohde) niin voidaan suositella siihen tarvittavaa tutkimusmenetelmää. Jos selviä vaurioita (vuotokohtia) ei ole havaittavissa, tuskin kukaan maineestaan huolehtivainen tarkastaja suosittelee (pintoja pilaavaa) syvempää tutkimusta.
Taas kun on aihetta niin myös keinot löytyy, nykyisen tietämyksen mukaisesti porareikätutkimuksella saadaan lattiasta suhteeliset kosteudet joita sitten verrataan tuotteen ja yleiseti tunnettuihin normeihin.
Pintakost.mittari muovimatolle (suora vedeneriste) antamat lukemat ovat suuntaa-antavia. - Kuivaustekniikka
klinkkerilattialla kirjoitti:
Eli jos on klinkkerilattia vesieriste betonilaatta niin MILLÄÄN MITTARILLA EI PÄÄSE siis eristeen alle. Eli nuo 5-8cm:n syvyyslukemat tarkoittanevat yhtenäistä materiaalia esim. päällystämätöntä betonia mihin pääsisi näihin syvyyksiin.
Jos pintakosteusmittari näyttää muovimaton päältä pieniä lukemia esim. 3-5% laidoilla 2% , maksimin ollessa 8,2% ei kannattaisi olla huolissaan?"MILLÄÄN MITTARILLA EI PÄÄSE siis eristeen alle"
Voi päästä, mutta mistä sen tietää varmaksi onko se kosteus siellä betonilaatassa asti, eli turha mitata pinnarilla, jos laattojen alla on vesieriste.
Sinun on turha laittaa tänne mitään pintamittaus lukuja, jos et kerro mikä mittari on kyseessä. - Kuivaustekniikka
nyt noin kirjoitti:
pidä käsittää. On olemassa omat laitteensa ja niiden käyttöön koulutetut asiantuntijansa. Ensin täytyy vain nähdä (kohde) niin voidaan suositella siihen tarvittavaa tutkimusmenetelmää. Jos selviä vaurioita (vuotokohtia) ei ole havaittavissa, tuskin kukaan maineestaan huolehtivainen tarkastaja suosittelee (pintoja pilaavaa) syvempää tutkimusta.
Taas kun on aihetta niin myös keinot löytyy, nykyisen tietämyksen mukaisesti porareikätutkimuksella saadaan lattiasta suhteeliset kosteudet joita sitten verrataan tuotteen ja yleiseti tunnettuihin normeihin.
Pintakost.mittari muovimatolle (suora vedeneriste) antamat lukemat ovat suuntaa-antavia."On olemassa omat laitteensa ja niiden käyttöön koulutetut asiantuntijansa"
Aivan, pintamittari on väärissä käsissä erittäin huono laite.
"jos selviä vaurioita (vuotokohtia) ei ole havaittavissa, tuskin kukaan maineestaan huolehtivainen tarkastaja suosittelee (pintoja pilaavaa) syvempää tutkimusta."
Ei ehkä suosittele, mutta esim. mahdollinen (erikseen ostettu)takuu häviää siltä kohdalta missä pinnari on näyttänyt punasta.
"porareikätutkimuksella saadaan lattiasta suhteeliset kosteudet joita sitten verrataan tuotteen ja yleiseti tunnettuihin normeihin"
Kyllä olet oikeassa, oikea tapa mitata kosteutta.
"Pintakost.mittari muovimatolle (suora vedeneriste) antamat lukemat ovat suuntaa-antavia."
pintamittarilla ei mitata kosteutta, sillä etsitään kosteuspoikkeamia rakenteista. - tässä näin
Kuivaustekniikka kirjoitti:
"MILLÄÄN MITTARILLA EI PÄÄSE siis eristeen alle"
Voi päästä, mutta mistä sen tietää varmaksi onko se kosteus siellä betonilaatassa asti, eli turha mitata pinnarilla, jos laattojen alla on vesieriste.
Sinun on turha laittaa tänne mitään pintamittaus lukuja, jos et kerro mikä mittari on kyseessä.Mitattiin Humitest pintamittarilla, eli onko näin yleensä ettei edes kannata kylppärilattiaa, missä on klinkkeri vesieriste betoni edes mitata näillä pintareilla, vaan varmaksi jääkin vain klinkkerin kosteuspitoisuudeksi?
Entä pääseekö tällä gannin b50:llä näitten alle. Entä muovimaton alle, mitkä ovat kokemuksesi? - Kuivaustekniikka
tässä näin kirjoitti:
Mitattiin Humitest pintamittarilla, eli onko näin yleensä ettei edes kannata kylppärilattiaa, missä on klinkkeri vesieriste betoni edes mitata näillä pintareilla, vaan varmaksi jääkin vain klinkkerin kosteuspitoisuudeksi?
Entä pääseekö tällä gannin b50:llä näitten alle. Entä muovimaton alle, mitkä ovat kokemuksesi?"vaan varmaksi jääkin vain klinkkerin kosteuspitoisuudeksi?"
ei siinä mikään jää varmaksi, kun ei voida osoittaa missä välissä se kosteus on. Todella hankalia tapauksia nämä ovat, esim. viereisistä huoneista tutkimalla voi aika paljon selvitä onko kosteus päässyt rakenteisiin ph puolelta.
Gann b50 on tosi herkkä laite, pelkkä mittakapulan väärin käsissä pitäminen voi aihettaa suurta vääristymää mittaustuloksessa. Laitetta käytän joka päivä töissä. - voi unohtaa
klinkkerilattialla kirjoitti:
Eli jos on klinkkerilattia vesieriste betonilaatta niin MILLÄÄN MITTARILLA EI PÄÄSE siis eristeen alle. Eli nuo 5-8cm:n syvyyslukemat tarkoittanevat yhtenäistä materiaalia esim. päällystämätöntä betonia mihin pääsisi näihin syvyyksiin.
Jos pintakosteusmittari näyttää muovimaton päältä pieniä lukemia esim. 3-5% laidoilla 2% , maksimin ollessa 8,2% ei kannattaisi olla huolissaan?noilla mainitsemillasi prosenteillä ei ole mitään prosentuaalista merkitystä. Lukemat obvat lukemia ilman prosenttejea. Pintamittaus perustuu sähkönjohtavuuteen ja mittari luku on sähköjohtaavuuden voimakkuus=VERTAILULUKU
prosentteja voidaan pyöritellä kun otetaan porareikä mittaus niin saadaan suhteellinenkosteus RH%. - Kerrostalossa
klinkkerilattialla kirjoitti:
Eli jos on klinkkerilattia vesieriste betonilaatta niin MILLÄÄN MITTARILLA EI PÄÄSE siis eristeen alle. Eli nuo 5-8cm:n syvyyslukemat tarkoittanevat yhtenäistä materiaalia esim. päällystämätöntä betonia mihin pääsisi näihin syvyyksiin.
Jos pintakosteusmittari näyttää muovimaton päältä pieniä lukemia esim. 3-5% laidoilla 2% , maksimin ollessa 8,2% ei kannattaisi olla huolissaan?30 vuotta vanhassa kerrostalossamme hilseilee kellaritiloissa lattian ja seinän välinen alue. Yhteisten tilojen lattia on halkeillut ulkoseinän viereltä. Sadevedet ovat vuosikaudet (n. 20-30 vuotta) saaneet lillua seinän vierustalla. Seinustalle kasatut lumet sulavat säännöllisesti seinustalle. Myös yhden ns. syöksytorven vedet on jatkoputkella ohjattu seinän vierustalle, jotta ne eivät menisi kävelytielle. Taloyhtiössämme on sattunut
huono "asiantuntijatuuri". Isännöitsijä ei piittaa veden valumisesta perustuksiin, puheenjohtaja (virassa yli 20 vuotta)ei pidä vesiä ongelmana. Hallitus on isännöitsijä-puheenjohtajauskovainen. Mitä teen yhtenä hallituksen jäsenenä? Minua ei oteta todesta.
Apua! Auttakaa! Neuvosta kiitollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3225616- 745129
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484196- 523871
- 433534
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1223229Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923095- 432229
- 492158
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272118