Graniittilaatat...

strutsi

Onko kenelläkään kokemuksia graniitti lattialaatoista pesuhuoneessa, karhennetuista?
Kuinka toimii lattialämmityksen kans ja täytyykö vastuksen olla tehokkaampi, kuin normi laatoilla?
Laattojen koko 100*100*10mm.

8

2714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopajoo...

      Ei hajuakaan miten toimii lattialämmityksen kanssa, mutta ostoa harkitessa kannattaa huomioida, että noita ei pilko kuin 'timantti'-laikalla ja ulkotiloissa, koska syntyvä pölymäärä on jumalaton.

      Itse ladoin juuri pari neliötä eteiseen ja ovat kyllä pirun hyvän näköiset.

      • strutsi

        Onko mitään hajua neliöhinnoista? Mulla kans miellytti silmää, ja sen vuoksi kyselen!


      • joopajoo...
        strutsi kirjoitti:

        Onko mitään hajua neliöhinnoista? Mulla kans miellytti silmää, ja sen vuoksi kyselen!

        Mulla ~50~ EUR / neliö - 31x31 kiillotettuina lähes mustina laattoina. Pienemmät varmaan kalliinpia. Ja hintahaitaria ylöspäin varmasti riittää myös tässä tapauksessa riippuen valmistajasta ja myyjän katteista.


      • haaveissa kivitalo kivilatt...
        joopajoo... kirjoitti:

        Mulla ~50~ EUR / neliö - 31x31 kiillotettuina lähes mustina laattoina. Pienemmät varmaan kalliinpia. Ja hintahaitaria ylöspäin varmasti riittää myös tässä tapauksessa riippuen valmistajasta ja myyjän katteista.

        Mistä sait hankittua kiillotetut mustat lattialaattasi noin edullisesti? Ja olivatko ne kalibroituja vai laitoitko sauman kanssa?Kiitos vastauksestasi! :)


      • Servo
        strutsi kirjoitti:

        Onko mitään hajua neliöhinnoista? Mulla kans miellytti silmää, ja sen vuoksi kyselen!

        24-60€/m2


      • JoopaJoo....
        haaveissa kivitalo kivilatt... kirjoitti:

        Mistä sait hankittua kiillotetut mustat lattialaattasi noin edullisesti? Ja olivatko ne kalibroituja vai laitoitko sauman kanssa?Kiitos vastauksestasi! :)

        Bauhaus. Laitoin sauman, koska pohja ei ollut riittävän tasainen ja saumalaastilla hävittää pienet heitot helpoiten. Kalibtoinnista ei tietoa, mutta eipä noissa nyt mielstäni yli millin heittoja ollut.


    • menisi siinä

      käytössä. mutta sitten se iso mutta joka jäi varmasti myyjältä kertomatta, se että se on luonnon kiveä ja vaikka onkin graniittia joka on kovaa se on silti huokoinen kivi materiaali ja ongelmaksi muodostuu sen likaantuminen .imukykyisenä materiaalina se minkä kehostasi peset menee lattian kautta viemäriin ja matkalla imeytyy osa kiven sisään ja sen pois saaminen on ongelma. jos taas käsittelet pinnat likaahylkivällä aineella voit saada sitä osin suojattua , mutta silloin lisääntyy liukkaus. lämmityksen kanssa ei ole sen enempää ongelmaa kuin laatan kanssakaan.ja ihan normaali lämmitys tuotteet käyvät ,lämpenee ehkä hiukan hitaammin mutta lämmittyään viilenee myös hitaammin. joten taas kerran teet tietoisen kompromissin materiaalin ja hoidon välillä.
      x-rautakauppias

      • Kivisti

        kannattaisi suosiolla laittaa se lattia vuolukivestä ja säästää graniitit eteiseen ym. tiloihin ja niihin kiiltävänä. Vuolukivi toimii hyvin, kokemusta on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe