mitä rautaa on traktorin peräkotelo,voiko sitä hitsata tavallisella mig hitsillä,traktori on john deere 100hv vm 1988.perälohkosta murtunut seikerisokka uran huuli,tarkoitus olisi hitsata täyteen ja koneistaa,siihen ei kohdistu suuria kuormituksia.onnistuuko?
hitsaus
lohkol
82333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eiköhän se tuossa jo ole teräsvalua
eli normaalisti hitsattavaa
Mun mielestä se pitäis kestää.
tuo kotelossa on tehty korkealuokkaasen rautasta
ja ei mikään mörkövalurautasta.
Jos sinä hitsaa itse voi huomaa heti jos onnistuu tai ei.
siihen hieman suuremmalle seekerille uusi ura ilman hitsausta, sekin ehkä yksi vaihtoehto.
ei onnistu suurentaa seikeriuraa,perälohkosta huuli hajonnut,olen ajatellut laittaa alumiini levypala seikeriuraan ja hitsata sitä vasten,alumiinipala toimisi muottina,mitä arvelette onnistuuko?
mutta toimii huonosti, tee muotti kuparista tai messingistä, niin onnistuu paremmin. Hitsaamista voi kokeilla, mikä tuntuu onnistuvan, miggi ei ehkä ole paras vaihtoehto. Olen joskus hitsannut vastaavaa materiaalia (valuteräs) 46.00 puikoilla ja onnistunut hyvin. Vaatii mielellään esilämmityksen ja jäähdytys hitaasti ts. esim. palovillan sisällä. Puikkoja myyvät AMMATTILAISET osaavat kyllä neuvoa puikko valinnassa. Onnea yritykselle.
Kyllä Jontikan kuoret on valurautaa, kuten muissakin.
Ellet usko, testaa.
Pimeässä otat rälläkän kätöseen ja vetäset kipinäsuihkun ao. aineesta, jos se on lyhytkipinäinen ja punainen, niin valurautaa on perkele.
Vertailun vuoksi voit ottaa kipinätestin varmaksi tuntemastasi valuraudasta ja muistakin verrokkiraudoista.
Kyllä valurautaa voi hitsata, siihen tarvitaan osalle tolkku pesu, seevaus, esilämmitys, nikkelipuikko ja osaava seppä.
Mikillä elä kuvittelekkaan onnistuvasi.
kyllä kokeilin migillä laakeripesän pukkiin,oli menny keskeltä poikki laitoin päät yhteen ja hitsasin migillä pisteellä,oli kiinni kuin takiainen,lonkalta vedin,niin sen täytyy ölla valuterästä sitä voi kuulemman mukaan hitsata tavallisella 250amp migillä.
ei karkene voi koneistaa