Nää kaikki keskustelupalstan ja muidenkin paikkojen ohjeet ja neuvot on kokeiltu ja todettu hyödyttömiksi. Suihkepullot, eristämiset toiseen huoneeseen hetkeksi, menty itse pois, poskista tiukka ote ja "EI" sana tiukasti, huomiotta jättäminen jne... kaikki kokeiltu ja kärsivällisesti moneen kertaan. EI AUTA!
Koira puree käsiä ja kielloista innostuu enemmän. Ulkoilun ja leikin puutetta se ei ole. Koira saa purkaa energiaansa ihan riittävästi eikä se yksinkään joudu olemaan ku pari tuntia sillon tällön kerrallaan. Joskus se innostuu housujen lahkeista myös. Onneksi ei niin kovin usein kuitenkaan. TV:tä ei saa rauhassa katsella sohvalla kun hurtta tulee päälle pomppimaan ja puremaan. Mulla ei ole enää ehjiä vaatteita kun toi on ne kaikki repinyt purressaan vaikka olen käärinytkin hihat ylös. Jokusen kerran on mennyt läpi se, että olen antanut lelun tilalle ja leikkinyt hetken, mutta yleensä ne kädet on niin pirun paljon kivemmat. Mulla on todella pitkä pinna enkä hermostu ihan pienestä, mutta nyt alkaa koetella jo munkin hermoja. Ja kipukynnyskin on melko iso, ei mua satu vaikka välillä vertakin tulee. Talossa vaan on lapsia myös ja kohta syntyy lisää. Olis vaan niin kovin kiva kun toi lakkais sen puremisen ja riehumisen.
Hampaat on melkein kaikki jo lähtenyt ja ikenien kipuja ja kutinoita se on saanut helpottaa lumella ja jäällä, sekä puruluilla joita sillä on aina tarjolla. Ne kelpaa kyllä, mutta kun on ne kädetkin välillä niin mukavat pureskella... Tää ongelma on meillä ollut elokuun lopusta saakka jo kun se taloon tuli.
Raskasta välillä kun olen niin kovin kiintynyt tohon pentuun ja tuntuu pahalta kun se satuttaa ja joudun sille karjasemaan niin usein. Aivan, luitte oikein, karjaisemaan. Nimittäin toi ei reagoi millään tavalla muihin ku koviin ääniin. Ainut keino saada toi kuuntelemaan ja edes hetkellisesti havahtumaan teoistaan on karjasu.
Mahtaakohan tällasta kestää vielä kauankin... Mietin vaan että mitä ihmettä mä teen väärin kun mikään ei auta. Oon vaan ajatellu että se on normaalia kun onhan se kuitenkin pentu. Mutta toi on jo oppinu niin paljon kaikkea ja on huomattu että se on todella nopea oppimaan. Eli siis tietää tasan mitä "ei" sana tarkoittaa. Mielenosoitustako? Äh, tulipa purkaus.
5kk pentu
11
4553
Vastaukset
- kyllä
Itse paljon koiria hoitaneena ja itelläkin tällä hetkellä 2koiraa...
Heh tuli mieleen et oletkos kokeillut murista sille kunnolla takas ja aina kun se tarraa kädestä kiinni niin puret sitä nenästä taikka korvasti nii että se ulahtaa??Kuulostaa kyl kaameelta mut tuttavani koiralle se auttoi pikku hiljaa...Tai sitten ainakun se puree niin ikenet sen omien hampaitten alle (kuonon takaosasta painaa ikenet väliin)ja hokee samalla isolla "EI" sanaa!Onnea kovasti!!- onneton....
On tullut kokeiltua nämäkin. Usein laitankin käden niin että kun pentu puree niin se puree omaa poskea mutta on niin itsepäinen ettei anna siltikään periksi vaikka se itseään satuttaa purressaan. Outo tapaus.
- *kokenut saman*
onneton.... kirjoitti:
On tullut kokeiltua nämäkin. Usein laitankin käden niin että kun pentu puree niin se puree omaa poskea mutta on niin itsepäinen ettei anna siltikään periksi vaikka se itseään satuttaa purressaan. Outo tapaus.
Meillä oli kans uhitteleva pentu ennen.Siihen jääräpäähän ei tehonnut kertakaikkiaan kun ottaa niskasta kiinni ja karjaista "nyt riittää"!!Ei kiljua vaan karjaista.Siinä vaiheessa kun pentu alistu päästin irti ja kävelin pois.Hetken päästä pyysin koiran luokseni ja leikin sen kanssa LELUILLA:)Jouduin tekemään tuota hetken aikaa ja sitten se tajusi vihdoin lopettaa.Tsemppiä!Tiedän todella mitä tuo on :)
- toimi,
*kokenut saman* kirjoitti:
Meillä oli kans uhitteleva pentu ennen.Siihen jääräpäähän ei tehonnut kertakaikkiaan kun ottaa niskasta kiinni ja karjaista "nyt riittää"!!Ei kiljua vaan karjaista.Siinä vaiheessa kun pentu alistu päästin irti ja kävelin pois.Hetken päästä pyysin koiran luokseni ja leikin sen kanssa LELUILLA:)Jouduin tekemään tuota hetken aikaa ja sitten se tajusi vihdoin lopettaa.Tsemppiä!Tiedän todella mitä tuo on :)
meilläkin, oli todella itsepäinen luonne. Tuo "niskalenkki" ei ole edes kivulias, vaan pääset näyttämään kumpi määrää. Muista olla päättäväinen, tee se jokaikinen kerta, niin taatusti loppuu. Aikaa voi vähän kulua, kun on noinkin kauan saanut puremista harrastaa. Kärsivällisyyttä, kyllse siitä (:
- PKSS
Itselläni on 10kk vanha saksanseisoja ja tämäkin roikkui lahkeissa ja näykki käsistä. Tässä muutama vinkki, koiran tehdessä kiellettyä juttua;
- heitä riimulla (helisevä ketju) koiran persuksille, pennun touhutessa kiellettyä juttua. ei siten että koiraan välttämättä osuu, mutta säikähtää ääntä.
- Esim. lahkeeseen tai käteen tarttuessa heti niskasta kiinni ja räväkkä selätys (koira selälleen) ja tiukka ote, jolloin koira ei pääse pakenemaan tilanteesta. Odota, että koira rauhoittuu (veltto, nukkuu) kehu ja leikiä päälle. Tilanteen toistuessa sama heti uudelleen. Periksi ei pidä antaa vaikka koira vinkuu ja rimpuillee, jolloin otetta tiukennettava.
Selätys on mielestäni paras keino alistaa koira, mutta vähänkin isomman koiran kanssa kaikki "lauman" jäsenet ei pysty tätä tekemään, kuten lapset. Meidän "laumassa" lapset pistävät koiran petille tai tarhaan. Selätystä voi tehostaa pitämällä ylähuulista kiinni ja puristaa, jos koira pullikoi. Tämä tekee kipeää, joten yleensä koira luovuttaa nopeasti.
Yksi keino puremisessa on myös napata kuonosta kiinni ja taittaa koiran huuli hampaan ja kätesi väliin. Jos koira puree, niin puristat kädelläsi huulen hammastavasten, joka sattuu varmasti. Muutaman kerran jälkeen huomaa, että tämähän teki kipeää..
Koiria kärsii selätellä ja nostella niskavilloista, tekeehän emotkin tällä tavoin. Tilanteita on aina hankala neuvoa näkemättä koiraa ja tilannetta, missä ongelmia esiintyy.
Kuria, tokoa, liikuntaa, jne.. Eli koira ei tuosta parane, jos et harrasta sen kanssa mitään. ToKo on parasta lääkettä eli istu, paikalla, maahan, jne.. näillä saat koiran nopeasti väsymään. Lenkkeilyllä väsyt itse helposti ja nopeasti.
Perussääntö. Mikä on kiellettyä on kiellettyä, siitä ei lipsuta. Pennun kanssa menee näköjään ensimmäinen vuosi tiukassa koulutuksessa ja kurinpidossa. Uhmaiät n. 5-6kk ja 10kk paikkeilla ovat vilkasta aikaa, jolloin pomon paikan näyttö on tärkeää. Koska sinä olet pomo ei koira. - hhhbsr
Oletko kokeillut sitä, että ainakun pentu tarttuu kiinni, vinkaise, korkealta, yritä kuulostaa siltä kuin koira vinkaisisi. Silloin se ehkä ymmärtää, että nyt puren liian lujaa, meni pidemmälle kuin leikki.
- ei toiminut
Koira ei piitannut palakaan vinkaisusta.Sehän kertoo pennulle että se on "voitolla".Kyllä se johtaja siinä laumassa on se joka alistaa aina ja jos joku vinkaisee se on pentu.
- Lumihukka
sanoisin sen verran, että se on tapa saada moni taistelutahtoinen koira kiihtymään lisää. En itse edes ottaisi sitä riskiä, että neuvoisin tekemään niin, vaikka enhän minä siitä seurauksia sitten kanna... Minkäkokoinen pentu aikuisena on? Kannattaa kysyä itseltään, mitäs jos se murkkuiässä alkaa jälleen kokeilemaan...? Pystynkö sitten vielä selättämään sitä? Olen vain itse sitä mieltä, että koiraa ei pitäisi joutua hallitsemaan fyysisesti, koska ison koiran kanssa se on sitten todella vaikeaa, jollei mahdotontakin joissain tapauksissa. Eikä se ainakaan paranna teidän välistä suhdettanne. Tämä nyt vain minun mielipiteitäni (HUOM! olen 80-luvulla tehnyt tuon virheen ja silloin opinkin, ettei se ole autuaaksi tekevä keino).
Erityisesti sellaisille pennuille, kuten sinulla on, fyysiset ratkaisut saa usein ne innostumaan lisää, kuten vinkaisukin villitsee toiset. Mutta kun on kyseessä tiukkispentu, joka tosiaan kokeilee rajojaan, niin mieluummin menisin sitten niskasta ravistamisen linjalle, jos fyysisyyttä tuntee tarvitsevansa. Eli heti kun pentu ottaa kiinni, ota niskasta, nosta etutassut ilmaan, ravista vähän ja rähähdä samalla pahasti. Laske heti maahan. Jos jatkaa toista vielä tiukemmin ja nosta jopa koko pentu ilmaan. Päätä, että nyt se riittää ja tee se selväksi kakarallekin!
Toinen tällainen, jota monet neuvovat, on syliin ottaminen ja siinä tiukasti pitäminen (kuonosta kiinni pitäen, jottei pääse puremaan) niin kauan, että pentu antaa periksi. Siis todella antaa, eikä vain ole hetken paikoillaan, vaan pysyy hiljaa ja antaa periksi tilanteelle. Jos aloittaa heti uudelleen, pito ei ole ollut riittävän pitkä.
On toiminut monille.
Ongelmaksi usein muodostuu se, että pentuun kokeillaan useita eri keinoja, monta kertaa kyllä, mutta ei niin, että se selkenee koiralle, että NÄIN tapahtuu jatkossa AINA, kun puren. Koska yleensä ennen sitä vaihdetaan jo uuteen keinoon. Tämä antaa pennulle selkeän kuvan siitä, että omistaja ei todellakaan tiedä, mitä sen kanssa pitäisi tehdä ja se vahvistaa pennun toimintaa entisestään.
Oma pentuni oli samanlainen raatelija. Esim. jos asetuin sohvalle makailemaan, se loikkasi minua vasten, kävi hampailla PÄÄHÄN kiinni.. Vaatteet oli ihan pieniä palkeenkieliä täynnä, kuten myös iho. Että tällaista.
Mietin sitäkin, kun kirjoitit, että on eristetty toiseen huoneeseen hetkeksi: mitä tarkoitit tuolla "hetkeksi"? Itse käytin juurikin tätä keinoa niin, että eristysaika alkoi pidentyä pikkuhiljaa. Eli joka kerta, kun hammas iski kiinni, ärähdin tiukasti EI!, nappasin kaulapannasta (en niskasta) kiinni ja kiikutin vauhdilla portin taa. Se todella vaatii toistoja ja sitä pitää vaan käyttää päivästä toiseen, eikä poiketa linjasta. Jos pentu tuli pian eristyksen jälkeen kimppuun, ärähdin vielä tiukemmin ja lähtö tuli edellistä nopeammin takaisin portin taa ja pitemmäksi aikaa! Vaikka usko oli pettää välillä ja alkoi väsyttää jatkuva pennun raahaaminen ja ärähtely, se toimi sittenkin. Enemmän kuitenkin väsytti se jatkuva pureminen..
Pääasia on nyt se, että päätät, mitä keinoa käytät ja pysyt siinä pitkään. Muuten uskottavuutesi pennun silmissä kärsii. Voimia sinulle!- alkuperäinen...
Kiitos paljon vastauksestasi, kiitos kaikille muillekin vastauksistanne. Lumihukka: kirjoituksesi pisti miettimään ja osasit kyllä selittää kantasi niin että ymmärrän nyt tehneeni hiukkasen väärin. Olen kokeillut keinoja liikaa ja vaihtanut keinoja liian tiuhaan, johtuu ehkä tästä että koira ei minua tottele. Vastaisuudessa toimin joka kerta samalla tavalla jotta koira huomaa että puremisesta seuraa AINA sama ikävä homma. En mielellään kyllä käytä fyysisiä keinoja enkä ikinä missään tilanteessa ainakaan satuta pentua. Pakko on olla muitakin keinoja kun satuttaminen. Isäntä meillä keksi pari päivää sitten kattilan kannet ja niiden kilauttaminen yhteen joka kerta kun pentu minua puree. Homma kyllä toimii aina kun isäntä sattuu kotona olemaan, mutta kun se on päivät töissä niin milläs saan äkkiä sitten kannet käsille juuri kun pentu puree minua olohuoneessa..... Jotain muuta on keksittävä nyt kyllä. Ei tästä tule mitään kun meille syntyy vauva viimestään kuukauden päästä ja jos koira sitten vielä puree niin pississä ollaan.
- Lumihukka
alkuperäinen... kirjoitti:
Kiitos paljon vastauksestasi, kiitos kaikille muillekin vastauksistanne. Lumihukka: kirjoituksesi pisti miettimään ja osasit kyllä selittää kantasi niin että ymmärrän nyt tehneeni hiukkasen väärin. Olen kokeillut keinoja liikaa ja vaihtanut keinoja liian tiuhaan, johtuu ehkä tästä että koira ei minua tottele. Vastaisuudessa toimin joka kerta samalla tavalla jotta koira huomaa että puremisesta seuraa AINA sama ikävä homma. En mielellään kyllä käytä fyysisiä keinoja enkä ikinä missään tilanteessa ainakaan satuta pentua. Pakko on olla muitakin keinoja kun satuttaminen. Isäntä meillä keksi pari päivää sitten kattilan kannet ja niiden kilauttaminen yhteen joka kerta kun pentu minua puree. Homma kyllä toimii aina kun isäntä sattuu kotona olemaan, mutta kun se on päivät töissä niin milläs saan äkkiä sitten kannet käsille juuri kun pentu puree minua olohuoneessa..... Jotain muuta on keksittävä nyt kyllä. Ei tästä tule mitään kun meille syntyy vauva viimestään kuukauden päästä ja jos koira sitten vielä puree niin pississä ollaan.
kokeilla kolinapurkkia kiellon tehosteena seuraavasti (koska kattilan kannet tehoaa, heh):
Eli vaikka tyhjään tomaattipyrepurkkiin laita pari pullon kruunukorkkia (tai muuta vastaavaa, pari pientä mutteria...) ja heilauta sitä, kun pentu käy kiinni. Jos pentu ei siitä toimintaa lopeta edes hetkeksi, voit kokeilla ihan juomatölkkiä, jossa vaikka pari ruuvia. Heti, jos toiminta katkeaa kolinasta, ohjaa pennun huomio johonkin muuhun ja jos se onnistuu, hyvittele.
Haluan nyt kuitenkin painottaa sitä, että kolinapurkki on EI-kiellon tehoste ja sitä ei pitäisi käyttää huolettomasti. Ja mikä tärkeintä, sitä ei pidä käyttää joka tilanteessa, vaan ainoastaan silloin, kun muu ei tunnu enää auttavan. Vaarana aina on se, että pentu säikähtää niin, että se alkaa pelkäämään kovia ääniä ja mikäli kolina tehdään niin, että pentu selvästi näkee, että ääni tulee kädessäsi olevasta purkista, se saattaa jopa alkaa yhdistämään äänen sinuun, eikä kieltoon. Tarkoitus ei ole kuitenkaan, että pennusta tehdään arka. Ennen käyttöä kolinapurkista kannattaa lukea koiraneuvolan sivuilta, siellä on myös erittäin hyvä kirjoitus "Pieni muistutus kolinapurkista laumahäädöstä kurkkarista". Siinä puhutaan kylläkin heittämisestä, minä suosin purkin heilauttamista (äänen aikaansaamiseksi), mutta periaate on sama, varoittaa siitä, ettei purkkia pidä käyttää harkitsematta ensin. Niin ja vielä se, että purkin käyttö ei ole pitkäaikainen juttu, sitä ei pidä toistaa jatkuvasti, menettää meinaan sekin tehonsa..
Sisällä kannattaa opettaa koiraa muutenkin rauhoittumaan, antaa sille vaikka "nenätöitä", esim. etsimään piilotettuja nameja, joka on oman koirani lempihommaa.
Kyllähän pentua kasvattaessa joskus tulee ihan jakomielitautinen olo, kun yhdessä sekunnissa on ihan raivostunut ja toisessa pitää osoittaa lempeyttä, vaikka vielä oma verenpaine on huipussaan... :) Mutta lopulta siitä saa yhtä paljon (ellei enemmänkin), kuin jaksaa antaa! - kep
Lumihukka kirjoitti:
kokeilla kolinapurkkia kiellon tehosteena seuraavasti (koska kattilan kannet tehoaa, heh):
Eli vaikka tyhjään tomaattipyrepurkkiin laita pari pullon kruunukorkkia (tai muuta vastaavaa, pari pientä mutteria...) ja heilauta sitä, kun pentu käy kiinni. Jos pentu ei siitä toimintaa lopeta edes hetkeksi, voit kokeilla ihan juomatölkkiä, jossa vaikka pari ruuvia. Heti, jos toiminta katkeaa kolinasta, ohjaa pennun huomio johonkin muuhun ja jos se onnistuu, hyvittele.
Haluan nyt kuitenkin painottaa sitä, että kolinapurkki on EI-kiellon tehoste ja sitä ei pitäisi käyttää huolettomasti. Ja mikä tärkeintä, sitä ei pidä käyttää joka tilanteessa, vaan ainoastaan silloin, kun muu ei tunnu enää auttavan. Vaarana aina on se, että pentu säikähtää niin, että se alkaa pelkäämään kovia ääniä ja mikäli kolina tehdään niin, että pentu selvästi näkee, että ääni tulee kädessäsi olevasta purkista, se saattaa jopa alkaa yhdistämään äänen sinuun, eikä kieltoon. Tarkoitus ei ole kuitenkaan, että pennusta tehdään arka. Ennen käyttöä kolinapurkista kannattaa lukea koiraneuvolan sivuilta, siellä on myös erittäin hyvä kirjoitus "Pieni muistutus kolinapurkista laumahäädöstä kurkkarista". Siinä puhutaan kylläkin heittämisestä, minä suosin purkin heilauttamista (äänen aikaansaamiseksi), mutta periaate on sama, varoittaa siitä, ettei purkkia pidä käyttää harkitsematta ensin. Niin ja vielä se, että purkin käyttö ei ole pitkäaikainen juttu, sitä ei pidä toistaa jatkuvasti, menettää meinaan sekin tehonsa..
Sisällä kannattaa opettaa koiraa muutenkin rauhoittumaan, antaa sille vaikka "nenätöitä", esim. etsimään piilotettuja nameja, joka on oman koirani lempihommaa.
Kyllähän pentua kasvattaessa joskus tulee ihan jakomielitautinen olo, kun yhdessä sekunnissa on ihan raivostunut ja toisessa pitää osoittaa lempeyttä, vaikka vielä oma verenpaine on huipussaan... :) Mutta lopulta siitä saa yhtä paljon (ellei enemmänkin), kuin jaksaa antaa!Jaa, minusta taas nimenomaan olisi hyvä pistää kerralla sillä purkilla pentua otsikkoon, niin, että todellakin säikähtää ja kunnolla. Eipä tarttis alvariinsa sitten samasta asiasta jäkättää. Oikeastihan sillä purkilla kuuluu heittää jalkoihin.
Parempi kuitenkin yksi iso ja tehokas pakote, kuin miljoona tehotonta pientä.
Sen jälkeen se vasta osaa "arvostaa" pelkkää purkin kolisuttelua varoituksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996204
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv993082Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302902Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262145Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?911079Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311006- 48784