espanjan kursseja

taru06

Onko kenelläkään kokemusta espanjan kursseista Latinalaisessa Amerikassa?
Jos, niin olisi mukava tietää muun muassa seuraavista asioista:

a) Missä olet ollut?
b) Kuinka kauan?
c) Minkälainen kurssi oli, mitä sisälsi ja paljon maksoi?
d) Miten majoittauduit? Paljonko se maksoi?
e) Tutuistutko hyvin ihmisiin (vai oliko matkaseuraa jo kotimaasta?), minkälaisia muut ihmiset olivat?
f) Linkkejä?
g) Muuta huomioitavaa?

Itse ajattelin kesällä lähteä ja mahdollisesti kuukauden tai pari viipyä. Kaikki vinkit olisivat nyt erittäin tervetulleita!

1

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Limassa

      Viimevuonna olin parilla espanjan kurssilla Limassa. En Perussa kuitenkaan ollut kielta opiskellakseni, muuten vaan. Kavin yhden kuukauden El Sol -nimisessa koulussa ja 3 kuukautta katolisen yliopiston kielikeskuksen espanjan kurssilla.
      El Sol tarjoaa erilaisia kursseja, tavallisia ja intensiivisia, kielioppi- ja keskustelukursseja, yksityis- tai pienryhmaopetusta. Itse olin muiden hommien ohessa silla tavallisella, 2 t/paiva. El Sol ja muut samantyyppiset yksityiset ovat kalliita, hinnaksi tulee n. 400 dollaria/kk.
      Katolisen yliopiston kurssi kestaa 12 kuukautta ja 2 t/paiva, kursille sijoitetaan haastattelun/testin perusteella sopivalle tasolle. Marssin kouluun ja selitin olevani kiinnostunut kurssista. Yksi opettajista haastatteli minua ja sijoitti minut sen perusteella tasolle 10, eli suoritin 3 viimeista kuukauden jaksoa, osasin jo espanjaa senverran ennestaan. Opetus tapahtuu ryhmassa "normaaliin tapaan". Meita oli kymmenkunta. Hinta on n. 100 dollaria/kk. Opetus on ihan normaalia kielenopetusta, kotitehtavia, edistyneemmilla tasoilla espanjankielisten kirjojen lukua ja raporttien kirjoittamista niista, jne.
      Yksityiset kielikoulut kuten El Sol tarjoavat perhemajoitusta. Itsekin olin silloin majoittuneena tuttavaperheessa, en koulun kautta hankitussa paikassa. Kuukausijaksojen valissa on yeensa muutama paiva vapaata jolloin paasee vaikka vahan matkustelemaan.
      Oppilaat kurssilla ovat kaikenlaisia aikuisia ihmisia parikymppisesta elakelaisiin, Suomesta Indonesiaan, katolisen yliopiston kurssilla yleensa pitemman aikaa Perussa olekelevia, El Solissa kay paljon sellaisia viikon-parin kurssilaisia.

      Lima on iso kaupunki josta loytyy kaikenlaista ajanvietetta ja myos seuraa. Huomattavasti miellyttavampi paikka kesalla, eli vaikka tammikuusta huhtikuuhun, jolloin se on suorastaan aurinkoinen. Talvi on siella aika ankea sumuisen ja pilvisen saan takia.

      Jos Perusta kiinnostut loytyy paljon kouluja vaikkapa Cuscosta ja Arequipasta. Vuoristossa taas paras saa (kuiva ja kirkas taivas) on talvella, eli kesa - syyskuussa.


      El Sol
      http://elsol.idiomasperu.com/index.html

      Centro de idiomas de la universidad catolica
      http://www.pucp.edu.pe/eculpub/cipuc/

      http://www.pucp.edu.pe/eculpub/cipuc/espanol.htm

      Centro Cultural Peruano Norteamericano kursseja myos
      http://www.icpna.edu.pe/

      Etsi kouluja:
      http://www.123teachme.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      90
      7138
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6218
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      58
      3563
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3299
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      191
      1791
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1508
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1236
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1233
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1140
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1117
    Aihe