Onko kenelläkään kokemusta espanjan kursseista Latinalaisessa Amerikassa?
Jos, niin olisi mukava tietää muun muassa seuraavista asioista:
a) Missä olet ollut?
b) Kuinka kauan?
c) Minkälainen kurssi oli, mitä sisälsi ja paljon maksoi?
d) Miten majoittauduit? Paljonko se maksoi?
e) Tutuistutko hyvin ihmisiin (vai oliko matkaseuraa jo kotimaasta?), minkälaisia muut ihmiset olivat?
f) Linkkejä?
g) Muuta huomioitavaa?
Itse ajattelin kesällä lähteä ja mahdollisesti kuukauden tai pari viipyä. Kaikki vinkit olisivat nyt erittäin tervetulleita!
espanjan kursseja
1
465
Vastaukset
- Limassa
Viimevuonna olin parilla espanjan kurssilla Limassa. En Perussa kuitenkaan ollut kielta opiskellakseni, muuten vaan. Kavin yhden kuukauden El Sol -nimisessa koulussa ja 3 kuukautta katolisen yliopiston kielikeskuksen espanjan kurssilla.
El Sol tarjoaa erilaisia kursseja, tavallisia ja intensiivisia, kielioppi- ja keskustelukursseja, yksityis- tai pienryhmaopetusta. Itse olin muiden hommien ohessa silla tavallisella, 2 t/paiva. El Sol ja muut samantyyppiset yksityiset ovat kalliita, hinnaksi tulee n. 400 dollaria/kk.
Katolisen yliopiston kurssi kestaa 12 kuukautta ja 2 t/paiva, kursille sijoitetaan haastattelun/testin perusteella sopivalle tasolle. Marssin kouluun ja selitin olevani kiinnostunut kurssista. Yksi opettajista haastatteli minua ja sijoitti minut sen perusteella tasolle 10, eli suoritin 3 viimeista kuukauden jaksoa, osasin jo espanjaa senverran ennestaan. Opetus tapahtuu ryhmassa "normaaliin tapaan". Meita oli kymmenkunta. Hinta on n. 100 dollaria/kk. Opetus on ihan normaalia kielenopetusta, kotitehtavia, edistyneemmilla tasoilla espanjankielisten kirjojen lukua ja raporttien kirjoittamista niista, jne.
Yksityiset kielikoulut kuten El Sol tarjoavat perhemajoitusta. Itsekin olin silloin majoittuneena tuttavaperheessa, en koulun kautta hankitussa paikassa. Kuukausijaksojen valissa on yeensa muutama paiva vapaata jolloin paasee vaikka vahan matkustelemaan.
Oppilaat kurssilla ovat kaikenlaisia aikuisia ihmisia parikymppisesta elakelaisiin, Suomesta Indonesiaan, katolisen yliopiston kurssilla yleensa pitemman aikaa Perussa olekelevia, El Solissa kay paljon sellaisia viikon-parin kurssilaisia.
Lima on iso kaupunki josta loytyy kaikenlaista ajanvietetta ja myos seuraa. Huomattavasti miellyttavampi paikka kesalla, eli vaikka tammikuusta huhtikuuhun, jolloin se on suorastaan aurinkoinen. Talvi on siella aika ankea sumuisen ja pilvisen saan takia.
Jos Perusta kiinnostut loytyy paljon kouluja vaikkapa Cuscosta ja Arequipasta. Vuoristossa taas paras saa (kuiva ja kirkas taivas) on talvella, eli kesa - syyskuussa.
El Sol
http://elsol.idiomasperu.com/index.html
Centro de idiomas de la universidad catolica
http://www.pucp.edu.pe/eculpub/cipuc/
http://www.pucp.edu.pe/eculpub/cipuc/espanol.htm
Centro Cultural Peruano Norteamericano kursseja myos
http://www.icpna.edu.pe/
Etsi kouluja:
http://www.123teachme.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2172899
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1302876En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791846Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va751462Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371362- 471108
- 991021
- 111909
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6853- 46843