semmoista vaan kyselin että mistä leukapussi tulee, kun olen syöttänyt pupuani terveellisesti niinkuin ohjeissa kerrotaan. Pupu ei näytä ylipainoiselta ja kylkiluut tuntuvat hyvin ja muutenkin oikein terve, pirteä kani. Mutta tuo leukapussi huolestuttaa=/ apuja?
kiitoss!
kiitoss!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minunkin kanillani on leukapussi. Olen kuullut että se saattaa tulla kanin vanhetessa. Se ei ole vaarallinen.
no toivottavasti ei ole haitallinen, ei se ainakaan sen menoa tunnu haittaavan:D =) kani täyttää ensivuonna 4 vuotta..
Leukapussi tulee osille kaneille helpommin kuin toisille. Vaikka eräs syy leukapussin kehittymiseen voikin olla liika ruokinta, ovat jotkut kanit vain muita alttiimpia sen saamaan, vaikka söisivätkin sopivasti ja olisivat sopivassa massassa. Etenkin jättirotujen naaraille leukapussi kehittyy helposti, mutta mikään ei estä sitä esiintymästä myös kääpiöillä/uroksilla.
Etenkin jos kanisi on vain kotikani (ei siis käy näyttelyissä ulkomuotoluokassa), ei leukapussista ole sille mitään haittaa.