Täällä Viron maaseudulla on paikoitellen kylttejaä, joissa lukee "eramaa". Mitä se tarkoittaa?
Yksityisalue? Saako sinne mennä? Vai vasta luvan jälkeen?
Eramaa
7
961
Vastaukset
- Käynnyt
Saako teidän pihalle tulla lorvimaan?
- hjoosua
>Saako teidän pihalle tulla lorvimaan?
Riippuu siitä miten lorvii. Vosisin keittää kahvit vaikka sinulle.
.......
Mutta, mutta... esimerkiksi Läänemaalla on Dirhamin satama. Sen portti on auki ainakin jalankulkijoille. Portin pielessä on kyltti:
Eramaa.
Saako portista mennä sisään? Jos ei saa, niin miksi siinä (ja kaikkialla muuaalla vastaavissa tilanteissa) ei lue :Pääsy kielletty (mitä se nyt onkaan viroksi?)
Maaseudulla on polkuja, joiden varrella on kyltti:eramaa. Pitääkö siinä kohden kääntyä takaisin?
...............
(jos haluatte viisastella, menkää Mensaan!) hjoosua kirjoitti:
>Saako teidän pihalle tulla lorvimaan?
Riippuu siitä miten lorvii. Vosisin keittää kahvit vaikka sinulle.
.......
Mutta, mutta... esimerkiksi Läänemaalla on Dirhamin satama. Sen portti on auki ainakin jalankulkijoille. Portin pielessä on kyltti:
Eramaa.
Saako portista mennä sisään? Jos ei saa, niin miksi siinä (ja kaikkialla muuaalla vastaavissa tilanteissa) ei lue :Pääsy kielletty (mitä se nyt onkaan viroksi?)
Maaseudulla on polkuja, joiden varrella on kyltti:eramaa. Pitääkö siinä kohden kääntyä takaisin?
...............
(jos haluatte viisastella, menkää Mensaan!)on todellakin yksityisalue,,,,,esim,siellä satamassa ilmeisesti voi liikkua,,,jos kulku kielletty niin sit siellä on kieltomerkki jossa jalankulkijan kuva ja musta kämmen,,myös teksti VÔÔRASTELE SISENEMINE KEELATUD,,,,voi myös lukea että SISENEMINE OMANIKU LOAL tai jotain sinne päin.
- Eestis
En ole asiasta täysin varma, mutta Virossa ei ole semmosta jokamiehen-oikeutta kuten esim. Suomessa. Vapaasti voi kävellä, marjoja ja sieniä poimia jne. vain valtion omistamissa metsissä. Jos haluat mennä yksityismetsään/-alueelle, niin pitää hankkia omistajan lupa.
- Suomessa
Suomessa astuin vain pari askeletta yksityisaluelle ja heti oli omistaja perässä ja sanoi, että kielletty.
- jokamiehenoikeusasiamies
Suomessa kirjoitti:
Suomessa astuin vain pari askeletta yksityisaluelle ja heti oli omistaja perässä ja sanoi, että kielletty.
...Suomessakaan saa mennä ilman lupaa!
Ei jokamiehenoikeus ihan missä tahansa lupaa liikkua ja ihan mitä tahansa tehdä.
Sen sijaan, jos joku pistää yksityisalue-kyltin metsätilansa rajalle, ei sillä ole minkäänlaista juridista merkitystä. Kyllä siitä saa liikkua.
Saaret ovat vaikempi asia: pieneen mökkisaareen ei pidä mennä esim. marjoja tai sieniä poimimaan, koska siellä ei voida olla kohtuuetäisyydellä kesämökistä. Suurempiin saariin voi mennä, mutta on oltava tarkkana talojen & mökkien suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks795922Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1364359Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää1143706- 1333100
Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1742709En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri762644Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis52615Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi632489Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1232226Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu491907